مهاجران و آوارگان در انتظار انتقال به اردوگاه ها هستند./عکس: Reuters/C.Baltas
مهاجران و آوارگان در انتظار انتقال به اردوگاه ها هستند./عکس: Reuters/C.Baltas

در سال روان میلادی ۷۰ هزار مهاجر از طریق ترکیه به اتحادیه اروپا آمده اند. ۳۰ درصد این مهاجران را افغان‌ها تشکیل می‌دهند. این مساله پرسش‌هایی را در مورد موفقیت توافقنامه مهاجرت اتحادیه اروپا با ترکیه ایجاد کرده است.

براساس یک گزارش محرمانه اتحادیه اروپا که رسانه های آلمانی به آن دست یافته اند، شمار مهاجران و آوارگانی که از طریق ترکیه به کشورهای عضو رسیده اند، در مقایسه با سال گذشته تقریبا دوبرابر شده است.
 
روزنامه آلمانی «دی ولت» روز سه شنبه گزارش داد، از ماه جنوری تا اواسط دسمبر، ۷۰ هزار مهاجر از طریق ترکیه به اتحادیه اروپا رسیدند و به این ترتیب شمار آن ها در مقایسه با همین دوره زمانی در سال ۲۰۱۸، ۴۶ درصد افزایش یافته است. 
حدود ۶۸ هزار تن از مهاجران با عبور از بحیره اژه به یونان آمده اند و در آنجا در کمپ های پرازدحام به سر می برند. شمار کمتری به کشورهای بلغاریا، ایتالیا و قبرس رسیده اند. 
 
بیشتر مهاجران از افغانستان هستند و این یک تحول جدید است. حالا آن ها ۳۰ درصد از کل پناهجویان را تشکیل می دهند، در حالی که پناهجویان سوریایی با ۱۴ درصد در جایگاه دوم قرار دارند. در جایگاه های بعدی متقاضیان پاکستانی (با ۹.۵ درصد)، عراقی (۸ درصد) و شهروندان ترکیه (با ۵ درصد) قرار می گیرند.  

وضعیت در کمپ های یونان چگونه است؟ 

در حالی که روند آمدن پناهجویان به یونان ادامه دارد، فشار بر کمپ های پرازدحام مهاجران که در بحیره اژه قرار دارند، به شدت افزایش یافته است. ساکنان این اردگاه ها با کمبود غذا، لباس و دوا مواجه هستند. حکومت یونان در حال انتقال شمار بیشتری از پناهجویان به مناطق غیرجزیره ای است.  براساس معاهده اتحادیه اروپا با ترکیه، به افرادی که «آسیب پذیر» هستند، (افراد بیمار، باردار یا کودکان بدون همراه) ارجحیت داده می شود. 
مقام های جزیره ساموس در یونان گفته اند که وضعیت در زمستان پیشرو از کنترول آنان خارج خواهد شد.

آیا معاهده مهاجرت اتحادیه اروپا با ترکیه به درستی رعایت می شود؟ 

در ادامه گزارش روزنامه آلمانی «دی ولت» آمده است، با توجه به این تحولات، برای برخی این سوال ایجاد می شود که ترکیه معاهده مهاجرتی با اتحادیه اروپا را که در سال ۲۰۱۶ اجرایی شد، تا چه اندازه رعایت می کند.  

براساس این معاهده، ترکیه باید پناهجویانی را که از خاک این کشور عبور می کنند (و خود را به اتحادیه اروپا می رسانند) پس بگیرد و مانع سفر آن ها به اروپا شود. در مقابل قرار شد که این کشور برای کمک به پناهجویان سوریایی مجموعا ۶ میلیارد یورو (۶.۷ میلیارد دالر) دریافت کند. انقره به طور مکرر از این شکایت دارد که اتحادیه اروپا وظایفش را در چارچوب این معاهده به درستی انجام نمی دهد و خواهان کمک های مالی بیشتری است.

در گزارش محرمانه اتحادیه اروپا آمده است: «گزارش شده که در برخی مواقع، قایق های گزمه ترکیه دخالت نکرده اند و  پس از این که گارد ساحلی یونان متوجه شده، حتی قایق های آوارگان را به آب های یونان رانده اند». 

سرنوشت مهاجران چه می شود؟ 

براساس معاهده یاد شده، مهاجران باید در جزایر بمانند تا نتوانند به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا سفر کنند.  از آغاز سال روان تا اواسط دسمبر، ۳۴ هزار مهاجر به مناطق غیرجزیره ای یونان انتقال داده شده اند. به گزارش اتحادیه اروپا، برخی در یونان می مانند، اما بسیاری تلاش می کنند خود را به مرزهای این کشور با البانیا برسانند و از آن جا سفرشان را با کمک قاچاقبران و سفر از مسیر بالقان به اتریش یا آلمان ادامه دهند. 

 

در همین زمینه