نشان پولیس فرانسه. عکس از رویترز
نشان پولیس فرانسه. عکس از رویترز

پولیس در شهر اویسترهام، در شمال فرانسه، ٨ مهاجر عراقی را که در زیر یک محموله درختان کریسمس پنهان شده بودند، پیدا کرد. قاچاقبر فرانسوی این مهاجران به یک سال زندان محکوم شده است.

روزنامه وست فرانس گزارش داد که هشت مهاجر عراقی روز پنجشنبه ١٢ دسمبر در یک کامیون به مقصد انگلستان در بندر اویسترهام، نزدیک کان پیدا شدند. این مهاجران در کیسه‌های خواب در زیر درختان کریسمس پنهان شده بودند.

راننده کامیون، یک فرانسوی-سنگالی ٣٠ ساله، روز دوشنبه ١٦ دسامبر توسط دادگاه جنایی شهر کان به یک سال زندان محکوم شد. پولیس کامیون او را ضبط کرد.

این مرد که در ناتینگهام، در شمال انگلستان زندگی می‌کند برای پولیس ناشناخته است. او قصد داشت درختان کاج خریداری شده در فرانسه را برای جشن آخر سال در یک بازار به فروش برساند.

افزایش قاچاقبران بدون سابقه در اداره پولیس

راننده کامیون اعتراف کرده است که به پیشنهاد یک دوستش، ٥٠٠٠ پوند (٦٠٠٠ یورو) دریافت کرده بود تا در طول راه یک محموله را در کامیون بار کند. او با این حال انکار کرد که از محتوای محموله آگاهی داشته است. راننده دردادگاه جنایی گفت: « من در ابتدا نمی دانستم كه افرادی در آن وجود داشتند. من می‌دانم كه هیچ بهانه‌‌ای ندارم.» قرار بود او پولش را پس از ورود ٨ مهاجر به انگلستان دریافت کند.

گوتیه پوپو، معاون دادستان جنایی کان گفت: « او نمی‌تواند بگوید که از این امر بی اطلاع بوده است.» به گفته معاون دادستان، راننده یک پیامک دریافت کرده بود که در آن گفته شده بود:« وقتی با دوستان می روید با من تماس بگیرید.» او در ادامه گفت شمار قاچاقبران بدون سابقه در نزد پولیس در حال افزایش است اما همه آن‌ها به یک سیستم کاملا عیار شده تعلق دارند.

بسیاری از کشتی‌های باربری، روزانه بندر اویسترهام در کالوادوس را به سواحل انگلستان وصل می‌کنند و به همین دلیل مهاجران تلاش دارند با استفاده از این مسیر، مخفیانه از کانال مانش عبور کنند. در سال های اخیر، امنیت اطراف این بندر، با احداث سیم خاردار، ردیاب های حرکتی و حضور دائمی پولیس تقویت شده است. 

در همین زمینه