نشست دو روزه پناهندگان سازمان ملل با حدود ۳۰۰ شرکت‌کننده
نشست دو روزه پناهندگان سازمان ملل با حدود ۳۰۰ شرکت‌کننده

در پایان نشست دو روزه پناهندگان سازمان ملل در ژینو، کشورها، سازمان‌ها و نهادها پذیرفتند تا هشت میلیارد دالر بابت پناهندگان به سازمان ملل کمک کنند. این مبلغ صرف تامین احتیاجات پناهندگان می‌شود.

شست دو روزه پناهندگان سازمان ملل با حدود ۳۰۰ شرکت‌کننده در ژینو پایان گرفت. به گفته سازمان ملل در پایان این نشست سازمان‌های بین‌المللی و شرکت‌ها اعلام آمادگی کردند که برای پروژه‌های کمک‌رسانی پول پرداخت کرده و ۱۵ هزار شغل برای پناهندگان تامین کنند.

این اولین نشست پناهندگان سازمان ملل بود و در آن برنامه‌هایی برای مکتب رفتن کودکان پناهجو و نیز اسکان مجدد پناهجویان تدارک دیده شد.

فیلیپو گراندی کمیسار ویژه سازمان ملل در امور پناهندگان از نتایج این نشست دوروزه ابراز خرسندی کرد. او گفت: «وضعیت پناهجویان زمانی بحرانی می‌شود که ما با برنامه‌ریزی‌کوتاه مدت و غیرجامع و عدم همکاری با یکدیگر این امکان را فراهم کنیم.»

او اضافه کرد که سازمان ملل در این نشست یک چرخش تعیین‌کننده برای برنامه‌ریزی درازمدت در سیاست‌هایش داشته است.

بانک جهانی؛ بزرگترین کمک‌کننده

به گفته فیلیپو گراندی در مجموع ۷۷۰ شرکت و سازمان پذیرفته‌اند که برای بهبود وضعیت پناهندگان به سازمان ملل کمک کنند. تنها بانک جهانی به تنهایی پذیرفته که چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون دالر برای تثبیت وضعیت در کشورهای فقیر و نیز پروژه‌های مربوط به پناهندگان کمک کند. این مبلغ ۱۰ درصد بیشتر از کمک قبلی این سازمان است.

کشورها و سازمان‌های دیگر هم پذیرفته‌اند که حدود دو میلیارد دلار برای کمک‌های بین‌المللی به پناهندگان پرداخت کنند. بانک توسعه داخلی امریکا نیز اعلام کرده که یک میلیارد دالر در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند.

در نهایت شرکت‌ها نیز اعلام آمادگی کرده‌اند که ۲۵۰ میلیون دالر به سازمان ملل کمک کنند.

شرکت‌کنندگان در نشست پناهندگان اعلام آمادگی کرده‌اند که در کشورهای توسعه‌نایافته و در حال توسعه، اقامت‌گاه‌هایی برای اسکان پناهندگانی که نیاز به محافظت دارند بسازند.

کمیسیون اتحادیه اروپا نیز قول داده که تا سال ۲۰۲۰ در سراسر اروپا ۳۰ هزار "مراکز اسکان مجدد" تعبیه شود. صندوق حمایت از پناهندگان سازمان ملل UNHCR تخمین زده که سال آینده در سراسر جهان یک میلیون و ۴۴ هزار مرکز اسکان مجدد مورد نیاز خواهد بود.

حدود سه هزار کمیته و گروه از سازمان ملل و مجامع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی از روز دوشنبه ۱۶ دسمبر در ژینو گرد هم آمدند تا درباره بهبود وضعیت کمک‌رسانی به پناهندگان در سراسر دنیا با یکدیگر رایزنی کنند.

آلمان خواهان همبستگی بیشتر

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در این نشست دو روزه خواهان همبستگی بیشتر جهانی با کشورهای فقیری شد که پذیرای پناهجویان هستند. کشورهایی که از نظر اقتصادی ضعیف هستند، بیشترین تعداد پناهجویان را در خود جای داده‌اند و این برای آنها یک بار اضافی است.

به گفته هایکو ماس، ۹ کشور از ۱۰ کشوری که بیشترین تعداد پناهجویان را می‌پذیرند کشورهایی از نظر اقتصادی ضعیف یا متوسط هستند، مثل اوگاندا یا پاکستان. تنها کشور صنعتی در میان این ۱۰ کشور آلمان است.

بر اساس آمار سازمان ملل، ترکیه با پذیرش سه میلیون و ۷۰۰ هزار پناهجو بزرگترین پذیرنده پناهجو در دنیاست. بعد از ترکیه، پاکستان با یک میلیون و ۴۰۰ هزار، اوگاندا با یک میلیون و ۲۰۰ هزار و آلمان و سودان هریک با یک میلیون و ۱۰۰ هزار پناهجو در رده‌های بعدی قرار دارند.

تقاضای کشورهای در حال توسعه

کشورهای در حال توسعه در این نشست خواهان حمایت از مناطق بی‌ثباتی شدند که بیشترین مبدأ پناهجویان هستند. نماینده کشور کنیا در این نشست گفت که کشورهایی مثل سومالیا باید از نظر زیرساخت‌های اقتصادی کاملا بازسازی شوند و بایستی به آنها برای پایان یافتن بحران به طور جدی کمک شود.

کنیا واقع در شرق افریقا پذیرای حدود ۵۰۰ هزار پناهنده است که بیشتر آنان از کشور همسایه، سومالیا آمده‌اند. پناهندگان سومالیایی تنها در صورتی می‌توانند به کشورشان بازگردند که امنیت و ثبات در آنجا برقرار باشد.

بنا بر آمار سازمان ملل در سراسر دنیا حدود ۷۱ میلیون نفر به دلیل خشونت، جنگ و افزایش تغییرات اقلیمی آواره هستند. این بالاترین رقم از زمان جنگ دوم جهانی است.

از آنجایی که ۸۰ درصد پناهندگان در سراسر دنیا در کشورهای فقیر و در حال توسعه زندگی می‌کنند و این کشورها اغلب ناچارند بیشترین هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی را به تنهایی بر دوش بکشند، موضوع توزیع عادلانه این بار در رأس بحث‌های نشست دو روزه پناهندگان در ژنو بود.

به دلیل وضعیت بحرانی پناهندگان در دنیا، یک سال پیش، بیش از ۱۷۰ کشور معاهده جهانی آوارگان را امضا کردند. اغلب کشورهای شرکت‌کننده در نشست پناهندگان، متفق هستند که این نشست بایستی به طور مرتب برگزار شود.

دویچه وله

 

در همین زمینه