عکس از صفحه‌ی تویتر سی واچ
عکس از صفحه‌ی تویتر سی واچ

سازمان آلمانی سی واچ می‌گوید که کشتی نجات این سازمان که در ماه جولای گذشته توسط مقامات ایتالیایی ضبط شده بود، پس از تصمیم دادگاه از قید ضبط رها شده است. کشتی نجات سی واچ ۳ در ماه جولای گذشته ۴۰ مهاجر را در آب‌های مدیترانه نجات داد و پس از رود در آب‌های ایتالیا از سوی مقامات این کشور ضبط شد.

سی واچ ۳ در صفحه تویترش می‌نویسد: «کشتی ما هیچ کار خلاف قانونی نکرده بود. پس از پنج ماه انتظار سی واچ به دریا بر می گردد.» سازمان سی واچ همچنان می گوید، این کشتی به زودی به دریا به سوی آب‌های لیبیا برمی‌گردد.

ورود کشتی سی واچ ۳ در آب‌های ایتالیا باعث خشم وزیر داخله پیشین این کشور ماتیو سالوینی گردید و وی دستور به ضبط این کشتی داد. در جولای سال روان، کارلا رکیت کپیتان این کشتی از سوی مقامات ایتالیایی بازداشت شد اما پس از مدتی رها گردید، سالوینی وی را تهدیدی برای امنیت ملی خوانده بود.

اما سازمان سی واچ می‌گوید که آن‌ها کار خلافی را انجام نداده اند. روهانس بایر رئیس سازمان سی واچ گفت که این سازمان و سایر دریانوردان کشتی‌های نجات دهنده مهاجران تنها کسانی هستند که قانون را رعایت می‌کنند.

قابل یادآوری است که دو کشتی سازمان مدیترانیا، الکس و ماری جنیو از ماه جولای و سپتامبر، تا هنوز در بندر لیکاتا قید هستند.  به گفته مقامات ایتالیایی، از سال ۲۰۱۳به اینسو ۶۰۰۰۰۰ مهاجر در سواحل این کشور پیاده شده اند

مقامات ایتالیایی هم چنان می‌گویند که آن‌ها بارهای سنگین مهاجرانی را که از دریای مدیترانه به کشور های اروپایی می روند، به دوش می‌کشند.

 

در همین زمینه