شماری از پناهجویان در ترکیه. عکس آرشیو.
شماری از پناهجویان در ترکیه. عکس آرشیو.

نیروهای امنیتی ترکیه گزارش کرده اند که در ادامه یک هفته اخیر، حدود ۳۰۰۰ «مهاجر غیرقانونی» را بازداشت کرده اند. این درحالیست که رئیس جمهور این کشور نیز به روز یکشنبه از موج جدید پناهجویان به اروپا هشدار داد.

براساس منابع رسمی ترکیه، نیروهای امنیتی این کشور در ظرف یک هفته حدود ۳۰۰۰ پناهجو و مهاجر غیرقانونی را دستگیر کرده اند. خبرگزاری اناتولی روز دوشنبه از قول منابع امنیتی این کشور گزارش داده است است که تنها در ولایت اردنه، در شمال غرب ترکیه، حدود ۱۶۰۰ مهاجر بازداشت شده اند.

بنا بر منابع مذکور صدها مهاجر دیگر به شمول پناهجویان سوریایی، افغان، عراقی، ایرانی و پناهجویانی از کشورهای مختلف افریقایی نیز در شهرهای موغله و چناق قلعه گرفتار شده اند.

ترکیه از بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار پناهنده سوریایی میزبانی می‌کند

ترکیه از آغاز جنگ داخلی سوریه میلیون ها مهاجر سوریایی را پناه داده است. این پناهجویان در ترکیه «حفاظت موقتی» دارند. با آنهم حکومت ترکیه در نظر دارد تا اکثریت این پناهجویان را در حوزه جنجال برانگیز «منطقه حایل» در مرز میان سوریه و ترکیه منتقل نماید.

اکنون با توجه به افزایش رقم پناهجویان در ترکیه به ویژه فرار هزاران پناهجوی سوریایی از سوریه به سمت ترکیه،‌ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از هجوم پناهجویان به سمت کشور های اروپایی هشدار داده است.

دویچه وله

 

در همین زمینه