تعدادی از مهاجران افغان در یکی از جاده‌های ترکیه. عکس: آرشیف/رویترز
تعدادی از مهاجران افغان در یکی از جاده‌های ترکیه. عکس: آرشیف/رویترز

هفت مهاجر روز پنجشنبه در اثر غرق شدن یک قایق در دریاچه وان در شرق ترکیه جان باختند. حدود ۷٠ سرنشین آن اکثرا از کشور های افغانستان، پاکستان و بنگلدیش بودند.

هفت مهاجر پنجشنبه ٢٦ دسمبر در اثر غرق شدن یک قایق در دریاچه وان در شرق ترکیه حان باختند.

مقامات ترکیه روز پنج شنبه اعلام کردند که در نتیجه غرق شدن یک  قایق در دریاچه وان در شرق این کشور هفت مهاجر جان خود را از دست دادند و ٦۴ تن دیگر نجات داده شده اند. قایق آنها شب هنگام واژگون  شد و سپس در آب غرق گردید.

به گفته مقامات سرنشینان نجات داده شده به بیمارستان منتقل شدند. این مهاجران از کشور های افغانستان،  پاکستان و بنگلادیش  بودند.

از میان هفت قربانی این رویداد، جسد پنج مهاجر در دریا پیدا شد و دو تن دیگر آنها در بیمارستان جان باختند.

دریاچه وان در نزدیکی مرز ایران قرار دارد، جایی که همواره مهاجران از این مسیر خود را به ترکیه می رسانند تا از آنجا خود را به اروپای غربی برسانند.

برای معلومات بیشتر: شمار مهاجرانی که در سال ۲۰۱۹ از ترکیه به اروپا رسیدند، تقریبا دوبرابر شده است

در حال حاضر ترکیه میزبان بیش از چهار میلیون مهاجر است. معاهده مهاجرتی که میان ترکیه و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ اجرا شد، تغییراتی را در مسیر مهاجرت از ترکیه به اروپا نیاورده است.  

براساس این معاهده، ترکیه باید پناهجویانی را که از خاک این کشور عبور می کنند و خود را به اتحادیه اروپا می رسانند پس بگیرد و مانع سفر آن ها به اروپا شود. در مقابل قرار شد که این کشور برای کمک به مهاجران سوریایی مجموعا ۶ میلیارد یورو (۶.۷ میلیارد دالر) دریافت کند. اما انقره به طور مکرر از این شکایت دارد که اتحادیه اروپا وظایفش را در چارچوب این معاهده به درستی انجام نمی دهد و خواهان کمک های مالی بیشتری است.

 


 

در همین زمینه