آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که رقم ورود پناهجویان به این اتحادیه در سال گذشته کاهش داشته است.
آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که رقم ورود پناهجویان به این اتحادیه در سال گذشته کاهش داشته است.

اداره حفاظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا می گوید که میزان ورود غیرقانونی به این اتحادیه در ۲۰۱۹ به صورت مجموعی کاهش یافته است، اما رقم مهاجران افغان واضحاَ بیشتر شده است. بیشتر این افغان‌ها از ایران عازم اروپا شده اند.

فابریس لجری، رئيس این اداره گفته است که تعداد ورود غیرقانونی به این اتحادیه تا ختم سال ۲۰۱۹ احتمالاَ به ۱۲۰ هزار مورد خواهد رسید.

این تعداد در مقایسه با سال گذشته ۱۰ درصد کمتر بوده و به طور قابل توجهی کمتر از سال ۲۰۱۵ است. این اداره در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱،۲ میلیون ورود غیرقانونی به اتحادیه اروپا را ثبت کرده بود.

او می گوید: «رقم ورود [مهاجران غیرقانونی] در حال حاضر کمتر است اما فشار از ناحیه مهاجرت ها هنوز شدید است.» لجری در ادامه گفته است: "علاوه بر این، ما مصروف شمار زیادی از مهاجرانی هستیم که در سال های اخیر به اتحادیه اروپا آمده اند." او گفته است که در واقع شمار زیادی از این مهاجران در داخل حوزه شینگن به سفر خود ادامه داده و در چندین کشور عضو اتحادیه اروپا پناهندگی می دهند که خلاف قوانین این اتحادیه است. علاوه بر این، به گفته او هنوز هم در بخش اخراج و بازگرداندن مهاجران مشکلاتی وجود دارد که فرانتکس می خواهد در این زمینه کمک کند.

علاوه بر این، همه پناهجویان هنگام ورود به اتحادیه اروپا ثبت و راجستر نمی شوند. لجری می گوید که "پناهجویان ثبت نشده از این فرصت استفاده کرده و به کشورهای مورد نظر شان سفر می کنند." بر اساس توافقنامه دوبلین، کشوری که یک پناهجو در ابتدا وارد آن می شود، معمولاً مسئولیت روند پناهندگی او را بر عهده دارد.

لجری در مورد افزایش رقم مهاجرانی که از ترکیه به اتحادیه اروپا می آیند، دلایل مختلفی را ارائه می کند: «ترکیه برای مهاجران جای اقامت شان را تعیین می کند و این کار را به صورت جدی پیش می برد. شمار زیادی از پناهجویان خلاف این اقدامات مقامات ترکی اند و به همین دلیل روانه کشورهای غربی می شوند

افزایش مهاجران افغان به دلیل بحران اقتصادی ایران

تعداد مهاجران افغان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، هرچند فرانتکس آمار دقیقی از این مهاجران ارائه نکرده است. لجری می گوید: "این افغان ها کسانی نیستند که از افغانستان مستقیم فرار کرده باشند، بلکه ما مشاهده می کنیم که بسیاری کسانی که در ایران کار کرده اند و به دلیل بحران اقتصادی در این کشور شغل خود را از دست داده اند، اکنون می خواهند از طریق ترکیه به اروپا سفر کنند."

براساس آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از آغاز ماه دسمبر، حدود یک میلیون مهاجر ثبت شده افغان در ایران زندگی می‌کنند. تخمین زده می شود که دو میلیون افغان ثبت نشده دیگر نیز در این کشور به سر برند.

پس از خارج شدن یک جانبه ایالات متحده از توافقنامه هسته ای ایران و اعمال تحریم های بیشتر علیه این کشور، بحران اقتصادی در ایران شدیدتر شده است. در نتیجه نرخ اسعار خارجی افزایش یافته و ارزش واحد پول ایران، ریال، به نصف کاهش یافته است.

کارگران مهمان افغان دستمزد خود را به ریال دریافت می‌کنند و وقتی آن را به خانواده خود به افغانستان می فرستند، در برابر ارز افغانی و یا دالر و یورو مبلغ بسیار ناچیز می شود. افغان های مقیم ایران گزارش می دهند که به این دلیل بیشتر هموطنان شان یا به افغانستان بازگشت می کنند و یا هم تلاش دارند از طریق ترکیه به اروپا بروند.

nka, af (dpa, afp)

برگرفت از رسانه همکار ما دویچه وله


 

در همین زمینه