تصاویر تکان دهنده جریان های مهاجرت در چند سال اخیر
تصاویر تکان دهنده جریان های مهاجرت در چند سال اخیر

پیکر یک کودک تنها و بی جان در ساحل دریا، گرفتاری کپیتان کشتی نجات مهاجران، هزاران مهاجر نجات یافته در دریا ... همه واقعیت های اند که تصاویر آنها تکان دهنده بوده و بحران مهاجرت را از ٢٠١٥ تا ٢٠١٦ بیان می کند.

١- آلن کردی، سمبول مهاجرت

جسد بی جان ایلان کردی در آغوش یک پلیس در ساحل دریا در ترکیه، ۲۰۱۵. عکس از فرانس پرسواقعه مرگ آلن کردی کلیشه ایست که اوج بحران مهاجرت را از سال ٢٠١٥ تا ٢٠١٦ بیان می کند.

جسد بی جان یک کودک سه ساله در ساحل بدروم در ترکیه جهان را تکان داد. برای اولین بار این خبر توسط روزنامه نگار ترکی نیلوفر دمیر از خبرگزاری دوگان نشر شد و جاودانه گردید.

این کودک سوری کوچک در شب ٢ سپتامبر ٢٠١٥ در حالی که قایق حامل او غرق شد، در کنار مادر و برادر پنج ساله اش درگذشت. خانواده آلن کردی به خاطر فرار از جنگ در کوبان شمال سوریه، سعی داشتند تا از ترکیه به یکی از جزایره یونان بروند و از آنجا به اروپا برسند. پدر آلن کردی یکی از ١٥ مهاجر نجات یافته ایست که با شنا موفق می شود تا خود را به ساحل ترکیه برساند اما خانواده اش را از دست می دهد. در مجموع دوازده سوری، از جمله پنج کودک در این واقعه جان باختند.

پس از آن در ماه جون ٢٠١٩ تصویر دیگری جهان را تکان داد: جسد بی روح یک پدر سالوادور و دختر دو ساله او که در حال تلاش برای عبور از ایالات متحده بودند، در رودخانه ریو گراند مکسیکو پیدا شد.

٢- اشک های تسکین دهنده یک خانواده سوری

عکس گرفته شده از عکاس آلمانی دانیل اتر در نیویورک تایمز نیز توجه جهان را به خود جلب کرد. این عکس تصویر یک پناهنده سوری با چشمان اشک آلود در آغوش دختر و پسرش در هنگام ورود به یونان مشخص می کند. این عکس در پایان تابستان ٢٠١٥ گرفته شده است.

نیورک تایمز در تیتر خبرش نوشت: پدر این خانواده با چهار فرزندش از ساحل بدروم ترکیه بر روی یک قایق لاستیکی و شکننده با پانزده مرد، زن و کودک سوار شده بودند و از دریا عبور کردند.

این خانواده در آلمان پناهنده شدند و پس از درخواست و قبولی در این کشور زندگی می کنند.

٣- تخلیه جنگل کاله

   با برچیده شدن و تخلیه جنگل کاله، تصاویر مهاجران و تخلیه جنگل معروف کاله در اکتبر سال ٢٠١٦ در سراسر جهان پخش شد. در جریان سه روز ۷۴٠٠ تن، از جمله بیش از ١٩٥٠ زیر سن به ٣٠١ مرکز پذیرایی و اسکان عاجل در سراسر فرانسه منتقل شدند.

پس از سه سال و اندی، هنوز هم مهاجران در این منطقه حضور دارند. آنها معمولاً در گروه های كوچك در خیمه های كنار جاده ها و بزرگراه ها مستقر می شوند، به این امید كه بتوانند با کامیونی به انگلستان خود را برسانند. با وجود خطر راه در کانال مانش و یا کامیون های یخچالی، مهاجران هنوز هم سعی دارند تا از مرز فرانسه خود را به انگلستان برسانند.

جنگل کاله به اندازه ٢٠ هکتار دوباره به یک محیط اکولوژیست مبدل گردید.

۴- دریای مدیترانه باعث مرگ هزاران مهاجر شده است

   خبرهای مهاجرتی این دهه با مطالب چون کشتی های دریایی در مدیترانه، عملیات نجات انجام شده توسط کشتی های بشردوستانه و ... نیز مطالبی اند که در صدر رسانه ها قرار دارند.

تصویر چندین مهاجری که پس از غرق شدن قایق آنها، در جستجوی نیروی نجات بودند. این عکس در١۴ اپریل ٢٠١۷ توسط عکاس آژانس رویترز دارین زامیت لوپی در جریان عملیات نجات کشتی سازمان غیر دولتی مالتایی در ساحل لیبیا گرفته شده است.

 ٥- صحنه های برده داری مدرن در لیبیا

در نوامبر ٢٠١۷، روزنامه نگاران کانال آمریکایی CNN موفق به گرفتن فیلم فروش مهاجران آفریقایی در لیبیا با دوربین مخفی شدند. مسئله نادری که موجب ناراحتی جامعه مدنی  و رهبران سراسر جهان می شود.

چند ماه قبل، چندین مهاجر پیش از این با مهاجرنیوز تماس گرفته بودند و از بازارهای برده به ویژه در شهر صباح در مرکز کشور لیبیا یاد کردند.

هیچکدام از آنها نتوانسته اند فروش مهاجران را در آن زمان فیلم برداری کنند، زیرا بیشتر اوقات تلفن های همراه توسط قاچاقچیان مصادره می شدند. یک مهاجر سودانی نجات یافته در دریای مدیترانه، در ماه مه سال٢٠١۷  به مهاجر نیوز گفت: «اگر ما فیلم برداری کنیم، کشته می شویم. قاچاقبران در لیبیا، یک روز در حین فروش، مردی را قبل از آن که فرار کند، در کنار من حضور داشت به سرش شلیک کردند. خریدار می خواست یک روتوری را قبل از خرید، آزمایش کند.»

از آن زمان به بعد، بخش ما شاهدان های بی شماری را از همین قبیل دریافت کرده است، از جمله مریم ١٦ ساله که در لیبیا برای ما ها یک برده جنسی بوده است.

٦- پیاده شدن مهاجران در ساحل اسپانیا در میان توریست ها

   بعد از ظهر، در یکی از روز ها در ماه اگست ٢٠١۷ ، ده‌ها مهاجر در ساحل اسپانیا در مقابل توریست ها پیاده شدند. ، آنها از ترس دستگیری پلیس، به ساحل رسیدند تا پس از آن فرار کنند.

این ویدیو توسط یک شخص آماتور فیلمبرداری شده و میلیون ها بار در سراسر جهان دیده شده است. آن سال کشور اسپانیا به نخستین دروازه مهاجران به اروپا مشهور شد.

اخیراً ویدیوی مشابه دیگری به طور گسترده در اینترنت به اشتراک گذاشته شده است: ٢۴ مهاجر از جمله سه زیر سن قانونی و یک زن باردار که در اواخر نوامبر ٢٠١٩ در ساحل جزایر قناری پیاده شدند. در حالی که مهاجران پس از گذشتاندن راه طولانی از جاده ها، خسته و شوکه به نظر می رسیدند، آبباز ها با دادن آب و پتو آنها را کمک کردند. د رهمین موقع صلیب سرخ به سرعت به رسید و بقیه وسایل و مواد خوراکی را به آنها رساند.

۷اروپا ، قلعه‌ای ساخته شده از مرزها و سیم خاردار

    از زمان اوج بحران مهاجرت در سال ٢٠١٥ تا ٢٠، بسیاری از کشورهای اروپایی مجدداً مرزهای خود را در اتحادیه اروپا تحت کنترل گرفتند و درهای خود را محکم تر کرده و اروپا را به یک دژ واقعی برای کسانی که در تبعید هستند تبدیل کرده اند. کشورهایی که مرز هایشان را بسته اند، در مسیر بالکان قرار دارند مانند مجارستان، اسلوونی و کرواسی.

    Crdit Dana Alboz InfoMigrantsبه گفته سازمان های غیردولتی بین المللی و مهاجران، کرواسی به عنوان یکی از کشور های اتحادیه اروپایی از پذریش مهاجران انکار می کند. به گفته آنها پلیس از خشونت کار می گیرد و از درخواست مهاجران برای پناهندگی در اروپا جلوگیری می کند.

به پفته کمیسیون حقوق بشر اروپا، هزاران تن از مهاجران به این ترتیب در دروازه های اروپا ، به ویژه در جنگل ها و اردوگاه های پیش ساخته در شمال بوسنیا، جایی که شرایط زندگی "غیرانسانی و شرم آور" است، محاصره شده اند.

٨- پناهجویان روهینگیا در میانمار

     در این عکس پناهجویان مسلمان روهینگیا را نشان می دهد که در١۴ سپتمبر ٢٠١۷ گرفته شده است. آنها برای دریافت کمک های توزیع شده توسط سازمان های محلی در اردوگاه پناهجویان بی پناه در بنگلادیش، دست هایشان را بالا می کنند. از ١٥ سپتمبر به اینسو، بیش از٦١٠٠٠٠ پناهجوی روهینگیا در بزرگترین اردوگاه جهان در شرایط زندگی مشقت بار به سر می برند. عکس این مهاجران توسط عکاس رویترز گرفته شده  و در چندین نوبت در سراسر جهان دیده شده است.

هر جند بحران آوارگان روهینگیا مانند اوارگان اروپا نیست، اما این بحران مهارت از آزار و اذیت مسلمانان در برمه خبر می دهد. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تخمین می زند که بیش از ۷٢٣٠٠٠ تن مهاجران روهینگیا از ٢٥ ماه اگست ٢٠١۷ به اینسو وارد بنگلایش شده اند.

٩- حضور کشتی های بشردوستانه در سواحل لیبیا

 Crdit Picture Allianceدر سال های اخیر چندین سازمان غیردولتی که به مهاجران کمک می کنند کشتی هایی را صادر کرده اند که مهاجران را از غرق شدن در آب های مدیترانه نجات می دهند. مهاجران در دریای مدیترانه سوار قایق های کوچک می شوند تا از لیبیا فرار کنند. این کشتی های نجات مانند، آلن کردی، اوشین وایکنگ، ماری جونیو، اوپن ارمز، اکواریوس و سی واچ، سعی دارند تا مهاجران را نجات دهند.

  Crdit Guglielmo Mangiapane Reutersکارولا رکیت کاپیتان جوان با ۴٠ مهاجر نجات یافته از مدیترانه مدت دو هفته در آب‌های مدیترانه سرگردان بود تا اینکه تصمیم گرفت به بندر لامپدوسا برود. دولت ایتالیا در ٢٩ جون کارولا رکیت را هنگامی دستگیر کرد که گویا ممنوعیت رفتن به بندر لامپدوسا از سوی ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا را زیر پا کرده است. وزیر داخله ایتالیا این اقدام کاپیتان جوان را «جنایتکارانه» خوانده بود.

١٠- تجمع بیش از هزاران مهاجر در یونان

بین بدبختی ، خشونت ، درگیری های مختلف و بقا ... زندگی روزمره در اردوگاه های مهاجران در یونان یک فاجعه انسانی است. بعضی اوقات، تصاویری که از این اردوگاه ها در یونان نشر می شود، غیرقابل پیش بینی بوده و در سال های اخیر به گونه گسترده از وضعیت آنها در مطبوعات گزارش داده شده است.

سه اردوگاه پر ازدحام در جزایر لسبوس ، ساموس و کیوس در یونان که در حال حاضر بیش از ٢۷٠٠٠ مهاجر را با ظرفیت ۴٥٠٠ تن در خود جا داده اند، به تاریخی که هنوز مشخص نشده است ، بسته خواهند شد.

اما مقامات یونان گفتند که برای آنها، مراکز بود و باش  به ٥٠٠٠ مکان یا در مجموع ١٥٠٠٠ مکان در سه جزیره یونان نزدیک به ترکیه در نظر گرفته شده که احداث خواهد شد. 

             Rmi Carlier InfoMigrantsنشر شایعات و اخبار جعلی

بعید نیست که در دهه گذشته  یک عده شایعات "اخبار جعلی"  پیرامون بحران مهاجرت در رسانه های اجتماعی پخش  شده است.

به عنوان مثال ، این تصاویر بیشتر برای نشان دادن نظریه توطئه ای  ترویج "حمله مهاجران" از مغرب یا کشورهای جنوب صحرای آفریقا به کار برده شده است، که جایگزین فرهنگ اروپایی ها از نظر جمعیتی، فرهنگی و مذهبی شده است.

اما عکس هایی که از این اخبار جعلی نشر شده است هیچ ربطی به مهاجران افریقایی و کشور های مغرب ندارد. حقیقت این عکس ها به سال ١٩٩١ برمی گردد که هزاران آلبانیایی برای فرار از درگیری های مسلحانه و کمبود مواد غذایی از کشور خود فرار کردند.

این عکس ها نمایانگر مهاجرانیست که در دهه ای ١٩٩١ از کشور البانیا به ایتالیا مهاجرت کردند.


 

 

 

 

 


 

در همین زمینه