افیش فیلم Harbor. عکس :Blue Hour Films
افیش فیلم Harbor. عکس :Blue Hour Films

فیلم کوتاه هاربر"بندرگاه" به مسئله دشوار افراد زیر سن قانونی بی‌همراه که قصد رفتن به انگلستان را دارند، می پردازد. کارگردان جوان ٢٣ ساله این فیلم، پل مارک دوارتی می خواهد تا توسط این فیلم جمعیت عامه را از وضعیت این نوجوانان مهاجر باخبر بسازد.

فیلم "بندرگاه" پل مارک دوارتی داستان یک معلم فرانسوی را روایت می کند که در حین سفر رسمی اش به خاطر تدریس در انگلستان، تصمیم می گیرد تا یکی از شاگردانش را در عرشه کشتی پنهان می‌کند.

این فیلم کوتاه برای نخستین بار در جشنواره فیلم کوتاه اروپا " Brest " در نومبر سال ٢٠١٨ نمایش داده شد. این فیلم در بیش از پنجاه جشنواره فیلم در سراسر جهان نمایش داده شده است. فیلم کوتاه هاربر یا بندرگاه برنده جایزه در جشنواره بین المللی فیلم کلیولند (ایالات متحده) شده است و به زودی در جشنواره بین المللی فیلم داخا در منهتن و در جشنواره بین المللی فیلم سان لوئیس به نمایش گذاشته خواهد شد. مهاجر نیوز با کارگردان این فیلم مصاحبه ای را انجام داده است.

مهاجرنیوز: آیا می شود که در مورد پیدایش این فیلم معلومات دهید؟

پل مارک دوارتی: این ایده در جریان سفر من به کاله در سال ٢٠١٥ پیدا شد. در آنجا بازیگران جهان برای هشدار درباره شرایط زندگی مهاجران در جنگل کاله بسیج شده بودند. پس از آن چندین فیلم ساز دیگر زندگی روزمره  مهاجران در کاله را ضبط کردند. من نیز خواستم تا فیلم کوتاه بندرگاه را بسازم.

در آن زمان  من هم به دنبال گروهی از کارگردانان "جنگل"  کاله رفتم، وقتی به آنجا رسیدم، از واقعیت سخت دور شدم، به حدی که نتوانستم دوربینم را بیرون بیاورم. من نمی توانستم از این افراد که مطمئناً یکی از بدترین لحظات زندگی خود را داشتند فیلمبرداری کنم.

من یا در نظرداشت وضعیت آنها، خیلی سر حال نبودم، به خصوص که عادت ندارم از این حالات مستند سازی کنم. اما این تجربه باعث شد که بخواهم کاری را انجام دهم تا مردم بفهمند که بر سر این مهاجران چه می گذرد.

مهاجرنیوز: آیا فیلم شما صرفاً یک داستان است و یا بیان کننده یک واقعیت عینی است؟

پل مارک دوارتی: من با یک پسر١٥ ساله سودانی در جنگل کاله آشنا شدم. با او دوست شدیم. او به هر قیمتی می خواست به انگلستان بپیوندد زیرا کاکایش در آنجا زندگی می كرد اما نمی دانست كه در فرانسه حقوق دارد و می تواند زندگی خود را در اینجا بسازد.

بعد از چندین دیدار، من پیشنهاد کردم که او را در خانه مهمان کنم. من در آن زمان هنوز با پدر و مادرم زندگی می کردم، اما آنها بلافاصله پذیرفتند که از وی استقبال کنند.

او در سال ٢٠١٦ به عنوان مهاجر زیر سن تثبیت شد و چند ماه با ما زندگی کرد. آشنایی ما باعث به وجود آمدن یک رابطه دوستی محکم شد. من امروز او را مثل برادر خود می دانم.

داستان او الهام بخش من بود، بنا خواستم تا داستان مهاجران را که مایل به عبور از کانال مانش به انگلستان هستند، بازگو کنم.

بنابراین با فیلمنامه‌نوییس بلاندین ژید تماس گرفتم، با هم  تصمیم گرفتیم تا نقش یک معلم را  نیز در فیلم خود در نظر داشته باشیم و نه تنها یک مهاجر. ما می خواستیم نشان دهیم که وقتی با شرایط سخت روبرو هستیم، دیگر وقت فکر کردن نداریم،  فقط باید عمل کنیم.

بدیهی است که آنها در شرایط سخت به ما نیاز دارند بنا به جای قضاوت گردن باید کمک کردن به آنها را ترجیح بدهیم.

مهاجرنیوز: چرا تصمیم گرفتید که شخصیت داستان فیلم تان یک فرد زیر سن باشد؟

پل مارک دوارتی: برای همین جالب است که دانش آموزان فرانسوی برای درس انگلیسی، از فرانسه به انگلستان می روند، اما این جوان که در حین مراحل سنی قرار دارد، به نوبه خود حق عبور از مرز را ندارد.

بسیاری از ما این نوع سفر را در زمان تحصیل در مکتب انجام داده ایم. ما می توانیم از مقایسه یک دانش آموزی که در تبعید به سر می برد با یک دانش آموز فرانسوی به راحتی آشنایی حاصل کنیم.

علاوه بر این، شرایط زندگی افراد زیر سن قانونی در فرانسه خیلی دشوار است. من به طور مرتب با داوطلبان در پاریس در تماس هستم. آنها در وضعیت وحشتناک به سر می برند.

من به عنوان یک کارگردان و به ویژه از طریق این فیلم، می خواهم درباره وضعیت فعلی مهاجران در فرانسه و اروپا معلومات دهم. من با ساختن این فیلم در واقع نقش مسئولیت یک شهروند را در قبال جامعه ایفا کرده ام.  

مهاجرنیوز: فیلم شما در نقاط مختلف جهان نمایش داده شده است و به چندین زبان مانند پرتگالی، اسپانیایی و چینایی ترجمه شده است... شما چگونه بررسی می کنید؟

پل مارک دوارتی: این فیلم در حدود پنجاه جشنواره نمایش داده شده است و اغلبا در میان دانش آموزان مورد بحث و گفتگو دنبال می شود. با هر نمایش، افکار و آگاهی های زیادی را در بین نوجوانان به وجود می آورد. آنها با خود می‌گویند، "من می توانم او باشم، می توانم به جای او خود را قرار دهم." این فیلم یک وسیله آموزشی عالی است.

من همچنان از طریق این جلسات متعدد در خارج از کشور متوجه شدم که این موضوع جهانی است. این فیلم از مرزها عبور می کند و به جمعیت های بسیار برای سطح آگاهی آنها کمک می کند.


 

در همین زمینه