مهاجری در جنگل کاله، جنوری ٢٠١٨. عکس از:  مهاجرنیوز/مهدی شبیل
مهاجری در جنگل کاله، جنوری ٢٠١٨. عکس از: مهاجرنیوز/مهدی شبیل

چند هفته است که انجمن های کمک به مهاجران در کاله از عدم عملی شدن برنامه پناهگاه زمستانی برای مهاجران و اشخاص بی بضاعت درخیابان نگران شده اند. سال گذشته، این طرح در اواسط ماه دسامبر پیشنهاد شده بود. با وجود هوای سرد زمستان معلوم نیست که این مهاجران بی بضاعت به کجا پناه خواهند برد.

درجه حرارت زیر پنج است، باران مکرر می بارد، باد سرد می وزد... شرایط آب و هوا به ویژه در کاله دشوار است. با توجه به این داده ها ، انجمن هایی که به مهاجران کمک می کنند در مورد عدم عملی شدن برنامه پناهگاه زمستانی که هر ساله توسط پرفکتور انجام می یابد، سؤال می کنند.

فرانسوا گونوک از دفتر اوبرژ میگران از نگرانی مهاجران بی خانه در هوای سرد زمستان می‌گوید: «درجه حرارت حدود پنج شده است. هوا در شب بسیار سرد و مرطوب است. این قابل درک است که هوای سرد مرطوب به مراتب بسیار سخت تر از هوای سرد خشک است. رطوبت سرد مثل یک کابوس برای افراد در خیابان است.»

برای انجمن اتوپیا ٥٦ این وضعیت نیز یک وضعیت اضطراری برای مهاجران است. انتوان نهر یکی از مسئولان این دفتر می گوید: شب ها بسیار دشوار است برای کسانی که در خیابان هستند. او درادامه گفت: «با برچیدن و تخلیه شدن کمپ ها، زندگی روزانه آنها با، باران و سرما دشوارتر می شود. این شرایط زندگی غیرقابل تحمل است. ما افرادی را می‌بینیم که از مشکلات صحی رنج می برند. برخی از مهاجران ترجیح می دهند شب ها در کنار آتش بمانند. آنها شب انتظار می کشند و ترجیح می دهند در روز بخوابند تا درجه حرارت پایین تر باشد.»

بررسی دمای روزانه از سوی پرفکتور

برنامه پناهگاه در ایام زمستان برای افرادی که در خیابان زندگی می‌کنند باعث جا دادن نیازمندان در یک محل موقتی در هوای سرد می شود. این پناهگاه با ظرفیت ٢٠٠ تن٣٠٠ بی بضاعت را از جمله ٨٠ خانواده تحت پوشش قرار می دهد. این پناهگاه در جاده سنت اومر در کاله قرار دارد و سال گذشته فقط برای سه روز فعال بود. اما اکنون درهای آن بسته است.

پرفکتور کاله در تماس تلفونی با مهاجرنیوز در مورد شرایط فراهم نشدن این پناهگاه و وضعیت هوای سرد مستان گفت: ما هر روز برای شناسایی دما، معلومات بدست می آوریم و در حال بررسی آب و هوا هستیم. اگر شرایط هوا خیلی سرد شود کاری انجام خواهیم داد.

شرایط زندگی برای مهاجران در خیابان هر روز بد تر می شود

فرانسوا گونوک از دفتر اوبرژ میگران همچنان می گوید: ما هر دو انجمن به نوبه خود، دولت را به عدم فعال سازی پناهگاه متهم می کنیم. این یک مانور سیاسی است. پرفکتور نمی خواهد پناهگاه را فعال سازد زیرا می خواهد از این طریق بالای مهاجران فشار وارد کند تا آنها محل را ترک کنند.  

آنتوان نهر از انجمن اتوپیا ٥٦ نیز همین تحلیل را می‌کند و می‌گوید: «دولت پناهگاه ها را ایجاد نمی‌کند زیرا می خواهد شرایط زندگی را تا حد ممکن دشوار کند تا مردم را از کاله گریزان کند. اما فعالان معتقدند که این فشار کار نخواهد کرد.» آنتوان نهر ادامه می دهد:«مهاجران از کاله نخواهند رفت. آنها می‌خواهند به هر قیمتی به انگلیس بروند. آنها جایی دیگر برای رفتن ندارند.»

هر دو انجمن نه تنها "فعال شدن فوری پناهگاه" را بلکه وسایل زمستانی را نیز برای این مهاجران بی بضاعت و بی سرپناه خواهان هستند.

پناهگاه موقت در صورت مراکز پذیرش فعال نخواهند شد

چرا مهاجران به مراکز پذیرش در پادو-کاله نمی پیوندند؟ پرفکتور کاله روزانه مهاجران بی بضاعت را که در خیابان زندگی می کنند توسط اتوبوس ها به مراکز پذیرش انتقال می دهند. پرفکتور کاله می گوید که از آگوست سال ٢٠١٧ توانسته است ٣٣٥٠ تن را در مراکز مختلف پذیرش جا دهد.

فرانسوا گونوک گفت:«پناهگاه در صورت مراکز پذیرش باز نخواهد شد.» « تعداد بسیار کمی از مهاجران سوار اتوبوس ها می شوند زیرا می خواهند به انگلستان بروند و در مراکز پذیرش نمی روند. همه آنها می دانند که با وارد شدن در این مراکز، درخواست پناهندگی می دهند در حالی که نمی خواهند در فرانسه بمانند.

از سوی دیگر آنتوان نهر می افزاید: «مراکز پذیرش در کاله از دریا خیلی فاصله دارند و به این دلیل مهاجران نمی‌خواهند از دریا دور باشند زیرا بنابر یک فرصتی می خواهند از دریا عبور کنند و به انگلستان برسند. 


 

در همین زمینه