عکس از آرشیف/ در سال گذشته بیش از ۴۲۶ هزار شهروند افغانستان، از مناطق اصلی شان در این کشور بیجا شده اند.
عکس از آرشیف/ در سال گذشته بیش از ۴۲۶ هزار شهروند افغانستان، از مناطق اصلی شان در این کشور بیجا شده اند.

بر بنیاد آماری که دفتر هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد نشر کرده است، ادامه منازعه در افغانستان به بیجا شدن بیش از ۴۲۶ هزار و ۵۰۰ تن در سال ۲۰۱۹ منجر شده است. این آوارگی داخلی در ۳۲ از ۳۴ ولایت این کشور صورت گرفته است.

آمار دفتر هماهنگی کمک های بشری ملل متحد نشان می‌دهند که بیش از ۱۷۷هزار و ۵۰۰ تن از خانه های خود در چهار ولایت شمال شرقی افغانستان فرار کرده اند.

ملیشه های طالبان در طول سال ۲۰۱۹ عملیات شان را در ولایات شمال شرقی تشدید کردند که منجر به کشته و زخمی شدن هزاران تن از نیروهای افغان شده اند.

بر اساس این آمار، بیش از ۷۴ هزار تن دیگر در ولایات شرقی افغانستان بیجا شده اند. این ولایات از میدان های اصلی جنگ میان جنگجویان «دولت اسلامی»، ملیشه های طالبان و نیروهای امنیتی افغان بوده است.

در سال ۲۰۱۸ شمار افراد بیجاشده در افغانستان به بیش از ۳۸۵ هزار تن می رسید.

همزمان با ادامه گفتگوها میان ایالات متحده امریکا و ملیشه های اسلام گرای طالبان راجع به پیدا کردن یک راه حل سیاسی برای این منازعه، بر میزان درگیری ها در افغانستان طی سال ۲۰۱۹ افزوده شد. به گفته کارشناسان، هر دو طرف سعی کردند موقف شان را در مذاکرات از طریق موفقیت های نظامی بهبود بخشند.

به گفته اداره هماهنگی کمک های بشردوستانه ملل متحد، برای سال ۲۰۲۰ تخمین زده شده است که ۹.۴ میلیون تن به خاطر منازعه ها و رخدادهای طبیعی در افغانستان به کمک های بشردوستانه و محافظت نیاز خواهند داشت.

مسئولان این اداره در ادامه گفتند که سازمان های بشردوستانه برای کمک به ۷.۱ میلیون تن در سال روان به ۷۳۳ میلیون دالر امریکایی نیاز عاجل دارند.

Me, af (dpa)

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 


 

در همین زمینه