عکس از آرشیف/ در دو ماه گذشته بیش از ۳۰۰ نفر در بحیره مدیترانه جان باخته اند.
عکس از آرشیف/ در دو ماه گذشته بیش از ۳۰۰ نفر در بحیره مدیترانه جان باخته اند.

سازمان غیردولتی (آلارم فون) نوشته است که در ماه های نومبر و دسمبر سال گذشته، بیش از ۳۰۰ مهاجر در مدیترانه جان باخته اند. این سازمان، اتحادیه اروپا و شماری از کشورهای متحد آن را به نقض حقوق بشری متهم می‌کند.

یافته های سازمان غیردولتی آلارم فون (Alarm Phone) می‌رساند که در هشت هفته گذشته، در مجموع ۹۴ مورد تماس حالت اضطراری را در مدیترانه دریافت کرده اند. با توجه به این تماس ها، در کل نزدیک به ۳۲۰۰ مهاجر در وضعیت نگران کننده قرار گرفته بودند. از این میان، ۱۸۹۶ مهاجر توانسته اند به قلمرو اروپا برسند و ۳۰۰ تن دیگر جان باخته اند یا ناپدید شده اند. افراد بیشتر از این گروه ها، در مرکز مدیترانه قربانی شده اند.

این سازمان بر بنیاد مدارک دو ماه گذشته خود مدعی شده است که اتحادیه اروپا و برخی از متحدانش، حقوق بشر را نقض کرده اند. بر اساس ادعای سازمان یادشده، این نقض حقوق بشری شامل برگشت دادن افراد به مرکز مدیترانه و دریای اژه بوده و عملیات های نجات شان هم تاخیر داشته اند.

آمار از ۲۸ اکتوبر تا ۲۲ دسمبر

سازمان غیردولتی (آلارم فون) این اطلاعات را از ۲۸ ماه اکتوبر تا ۲۲ دسمبر سال ۲۰۱۹ جمع آوری کرده است. این سازمان گفته است که در مجموع، از "۶۰ قایق تماس دریافت کرده اند که در آن، ۱۳۴۷ تن شامل بوده اند." از این میان، ۳۸ قایق که بیش از ۸۳۴ مهاجر و پناهجو را حمل می‌کردند وارد یونان شده اند و ۲۲ قایق دیگر با ۵۱۳ سرنشین، به ترکیه پس فرستاده شده اند.

از مدیترانه مرکزی ۱۹ مورد حالت اضطرار را به ثبت رسانده اند که در بر گیرنده ۱۲۶۹ مهاجر می‌شود. در بخشی از گزارش این سازمان مددرسان آمده است: «از جمع ۱۹ قایق در حالت اضطرار، ۱۳ قایق با حمل ۷۸۶ نفر نجات یافته اند و وارد قلمرو اروپا شده اند.»

"آلارم فون" تصریح کرده است که ۲۱۹ سرنشین سوار بر سه قایق به گونه اجباری به لیبیا فرستاده شده اند و سه قایق دیگر با ۲۶۴ سرنشین واژگون شده یا ناپدید می‌باشند.

این سازمان از غرب مدیترانه ۱۶ تماس دریافت کرده است که در مجموع، ۵۶۸ مهاجر را در بر می‌گیرند. از این میان، یک قایق که ۲۴۹ تن را حمل می‌کرد، از خطر نجات داده شده و سرنشینان آنان به اسپانیا انتقال یافته اند. گفته می‌شود که شش قایق دیگر با ۲۴۶ نفر به مراکش پس فرستاده شده اند.

"آلارم فون" گفت: «یک قایق با ۷۳ نفر ناپدید می‌باشد و ما در هراس هستیم که مبادا سرنشینان آن جان باخته باشند. یک قایق دیگر با ۹۱ نفر غرق گردید که هفت سرنشین آن قربانی شده اند.»


 

در همین زمینه