کاپیتان کشتی سازمان غیردولتی "لایف لاین" در مالتا تبرئه شد.
کاپیتان کشتی سازمان غیردولتی "لایف لاین" در مالتا تبرئه شد.

یک دادگاه تجدید نظر مالتا، محکومیت یک کاپیتان کشتی سازمان غیردولتی آلمانی را لغو کرد. این مرد ۲۳۴ مهاجر نجات یافته در مدیترانه را انتقال می‌داد و به نقض قانون متهم شده بود.

کلاوس پیتر رایش، در ماه می سال گذشته هنگامی که مهاجران را در بحیره مدیترانه انتقال می‌داد به دلیل راجستر نشدن درست کشتی برای ورود به آب های مالتا مقصر شناخته شد.

حالا دادگاه تجدید نظر کیفری مالتا فیصله کرده است که پیتر رایش قصد خاص برای نقض قانون را نداشته و فیصله قبلی مبنی بر پرداخت جریمه ۱۰هزار یورو معادل ۱۱ هزار دالر امریکایی را باطل اعلام کرد.  

اکزل اشتایر، سخنگوی سازمان مددرسان غیر دولتی "لایف لاین" پس از این حکم دادگاه گفت: «ما خوشحال هستیم که انتظار طولانی به پایان رسید.»

کلاوس پیتر رایش هم پس از مطلع شدن از این فیصله در صفحه تویتر خود نوشت: «واو، غیر قابل باور است. من برنده شدم.»

کشتی موسوم به "الیونور" سازمان غیردولتی لایف لاین ۲۳۴ مهاجر نجات یافته را در ماه جون سال ۲۰۱۸، در بحیره مدیترانه حمل می‌کرد. کلاوس پیتر رایش کنترول این کشتی را در دست داشت. هرچند عملیات نجات آنان بحث برانگیز شد، اما در فرجام این کشتی اجازه یافت در مالتا لنگر اندازد و سرنشینان آن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقسیم شوند.

بحیره مدیترانه یکی از گذرگاه های عمده مهاجرانی است که از شمال افریقا به خاور میانه به کشورهای اروپایی می‌آیند. آنان با استفاده از قایق های غیرمعیاری و مزدحم، مهاجرت را آغاز می‌کنند. با این همه، چندین سازمان خصوصی و غیر دولتی ماموریت های نجات را در بحیره مدیترانه به پیش می‌برند.

ed/rt (dpa, epd)


 

در همین زمینه