۱۴۰۰ مهاجر در مالتا در بازداشتگاه  بسر می برند.  عکس از: مهاجرنیوز/ ان دیاندرا لوارن
۱۴۰۰ مهاجر در مالتا در بازداشتگاه بسر می برند. عکس از: مهاجرنیوز/ ان دیاندرا لوارن

براساس شمارش اخیر سازمان ملل، حدود ١۴٠٠ مهاجر در مالتا، در حال حاضر در بازداشتگاه به سر می‌برند. به گفته وزیر داخله کشور مالتا، اروپا با امتناع از ارسال مهاجران نجات یافته در دریای مدیترانه به کشور های دیگر، مسئولیت این وضعیت را بر عهده خواهد داشت.

در جزیره اروپایی مالتا با توجه به جمعیت اندک ٥٠٠٠٠٠ تن، در حال حاضر ١۴٠٠ مهاجر در دو مرکز بازداشتگاه در مارسا، حومه پایتخت این کشور به سر می برند. به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) ، که در اوایل جنوری این شمارش را انجام داده است، برخی از مهاجران از مدت پنج ماه بدینسو در بازداشتگاه هستند.

به گونه رسمی، دولت این نوع بازداشت را با بررسی های بهداشتی توجیه می کند که نباید بیش از دو هفته باشد. اما در واقعیت، این مرحله طی چند ماه ادامه دارد که در جریان آن، مهاجران از آزادی، داشتن تلفن های همراه و ملاقات ها محروم هستند.

کاهین اسماعیل نماینده کمیسیون عالی ملل متحد برای پناهجویان در مصاحبه ی با روزنامه تایمز اف مالتا در ۴ جنوری گفت: «این عمل کاملاً خلاف قانون است. خواه این قانون دولت مالتا باشد، یا اروپایی و یا هم بین المللی باشد. این یک چیز واضح است که پناهجویان فقط باید به عنوان آخرین راه حل برای یک دوره کوتاه و بنابر دلایل خاص در بازداشتگاه آورده شود. دلیل بازداشت آنها نیز باید توجیه گردد.»

تعداد مهاجران در مالتا در سال ٢٠١٩

در برابر سخنان کاهین اسماعیل، مایکل فاروگیا وزیر داخله کشور مالتا  در توییترش از خود دفاع کرده و نوشت که این جزیره کوچک از هجوم مهاجران پر شده است و هیچ کشوری اروپایی دیگر همبستگی خود را با آنها نشان نداده است. وی گفت: «درخواستی را که برای کمک به مهاجران مالتا، در نقل مکان و پذیرش آنها در کشور های دیگر اروپایی کردیم، نا جواب ماند. یک سال از این درخواست می گذرد اما اتحادیه اروپا پاسخ نداده است، بنابر آن انتقاد آسان است ... »

در سال ٢٠١٩ حدود ٣۴٠٠ مهاجر با قایق ها وارد مالتا شدند. تمام مراکز اقامتی این جزیره در حال حاضر پر شده اند و گنجایش پذیرش دیگر نیست، وضعیت بی سابقه ای که سیستم پناهندگی و شرایط پذیرش را تحت آزمایش قرار داده است.

اروپا مهاجران را در یونان، مالتا و قبرس بیشتر کمک می کند

آژانس پناهندگی اروپا (EASO) که تقسیمات مهاجران را در کشورهای اروپایی هماهنگ می کند، در مواجه با شرایط فعلی، سه شنبه ٧ جنوری از تقویت حضور و فعالیت های خود در سال ٢٠٢٠ در مالتا، قبرس و یونان که اولین دروازه های مهاجران به اروپا است، خبر داد.

اتحادیه اروپا می‌گوید: قبرس، یونان و مالتا شاهد دو برابر شدن کارمندان آژانس پناهندگی اروپا خواهند بود، در حالی که استقرار کارمندان آژانس پناهندگی اروپا در ایتالیا با توجه به نیازها کاهش می یابد.

بر خلاف یونان، قبرس و مالتا، ایتالیا شاهد مهاجران کمتر در سال های ٢٠١٨ و ٢٠١٩ بوده است. با این معناست که تعداد مهاجران مدیترانه در این کشور بین سال های ٢٠١٨  و ٢٠١٩ به نصف رسیده است. از سوی دیگر سیاست وزیر سابق کشورایتالیا ماتئو سالوینی در برابر مهاجران به خصوص نپذیرفتن مهاجرانی که از لیبیا فرار کرده بودند، باعث شد تا تعداد مهاجران در این کشور کاهش پیدا کند.

براساس آمارهای سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، تقریباً ١١١٠٠٠پناهجو و پناهنده پس از عبور از دریا در سال ٢٠١٩به اروپا پیوسته اند. این ده برابر کمتر از میلیون انسانی است که در اوج بحران مهاجرت در سال ٢٠١٥ به اروپا رسیده اند.

در مجموع، اتحادیه اروپا کمک های عملیاتی خود را در سال ٢٠٢٠ برای مهاجران دو برابر خواهد کرد. بنابر گفته این سازمان، برای رسیدگی و کمک به ٢٠٠٠ تن در کمپ ها، توافق نامه یی در ماه دسامبر با حضور کشورهای عضو صورت گرفته است.

دریونان حدود ٥٥٠ نماینده اعزام خواهد شد. آژانس پناهندگی اروپایی "مددکاران اجتماعی را سه برابر بیشتر" می کند و کمک های مبرم را "برای کمک به پذیرایی در مناطق گرم" مانند لسبوس، جایی که بیش از ٣٧٠٠٠ در آن حضور دارد، در نظر گرفته است.

در قبرس ١٢٠ کارمند به طور عمده مسئولیت کمک به مقامات در ثبت و پردازش درخواست های پناهندگی را بر عهده خواهند گرفت.

در مالتا  ٦٠ کارمند حضور خواهند داشت و وظیفه اصلی آنها کمک به مقامات برای پیشبرد درخواست های پناهندگی و بهبود شرایط پذیرش است.

این آژانس در بیانیه ای گفت: «ما به گونه ویژه مأمورانی را در زمینه شناسایی مهاجران آسیب پذیرمستقر می‌كنیم و در مراكز پذیرش مانند مراحل ارزیابی سن و پشتیبانی از مهاجران زیر سن، آنها را کمک خواهیم کرد.» با این حال، این آژانس تصریح می کند که کارکنان در مدیریت داخلی مراکز مداخله نخواهند کرد.

در همه صورت، آژانس پناهندگی اروپا به گونه ی مشخص در اختیار مقامات مالتا قرار خواهد گرفت تا از اعزام مهاجران نجات یافته در دریا که اکثر آنها در کشور مالتا به سر می برند، به کشورهای مختلف اروپایی پشتیبانی کند.

سازمان بین المللی مهاجرت در سال گذشته ١٢٨٣ واقعه مرگ و میر را در مدیترانه ثبت کرده است در حالی که این رقم در سال پیشتر از آن به ٢٣٠٠ می رسید.

 

 

 

 


 

در همین زمینه