سباستیان کورز صدراعظم اتریش پس ار مراسم سوگند در سه‌شنبه ٧ جنوری. عکس: رویترز
سباستیان کورز صدراعظم اتریش پس ار مراسم سوگند در سه‌شنبه ٧ جنوری. عکس: رویترز

سباستیان كورز صدر اعظم اتریش که در ماه سپتمبر انتخاب گردید، به روز سه‌شنبه مراسم سوگند را اجرا کرد. دولت کنونی اتریش که با ائتلاف با سبزها تشیکل یافته است، رهبر محافظه کار آن قصد ندارد در مورد سیاست مهاجرت خود امتیازاتی را کسب کند.

بعد از یک غیبت هفت ماهه، سباستیان کورز دوباره در راس حکومت اتریش قرار می‌گیرد. این صدراعظم جوان پس از ماه ها مذاکره برای تشکیل دولت ائتلافی جدید، روز سه‌شنبه ٧ جنوری سوگند یاد کرد.

رهبر محافظه کار در حال حاضر با گروه سبزهاست که در نظرسنجی های انتخابات ماه سپتمبر دوم شدند و برای نخستین بار در تاریخ اتریش وارد دولت می شوند. ائتلاف قبلی با حزب راست افراطی قبل از آن آغاز شد که رهبر و معاون پیشین آن به رسوایی و فساد در دولت متهم شدند و این مسئله باعث انتخابات زودهنگام شد.

با ورود غافلگیرکننده گروه سبزها به دولت اتریش، سباستیان کورز اعتراف می‌کند که با آنها سازش کرده است. محتوای توافق نامه ائتلاف بطور ویژه نه تنها به خاطر اجرای سیاست جامع برای مقابله با تغییرات آب و هوا به منظور حفظ محیط زیست تا سال ٢٠۴٠ در نظر گرفته شده است، بلکه باعث بهبود شفافیت دولت و سیستم اداری نیز می شود.

اما مسئله ای که قابل ذکر است اینکه سباستیان کورز همچنان بر سیاست محکمش در برابر مهاجران ادامه می‌دهد.

برای معلومات بیشتر: پناهجویان در اتریش اجازه دارند یادگیری یک مسلک را به پایان رسانند

سباستیان کورز در مراسم سوگند گفت: «با ایجاد دولت جدید، عناصری را در برنامه خود مشخص خواهیم کرد و آن معافیت مالیاتی برای کارگران است و هم چنان یک پالیسی ثابت و محکمی را در زمینه های امنیتی و مهاجرت بر عهده خواهیم گرفت.» با توجه با ورود سبزها که در سمت چپ طیف سیاسی قرار دارند، سباستیان کورز مایل به اطمینان خاطر در پیروزی انتخابات توسط رای دهندگان راست خود بود. رهبر جوان همچنین یادآوری کرد که برای اتریش مهم است تا به اتحادیه اروپا جهت پیشرفت در مسیر درست کمک کند. اما او هنوز مخالف مکانیسم تقسیمات مهاجران نجات یافته مدیترانه در کشور های اروپایی است. در حال حاضر تنها چهار کشور اروپایی در این میکانیزم سهم دارند که عبارت اند از فرانسه، آلمان، ایتالیا و مالتا.

سباستیان كورز در سن ٢٧ سالگی وزیر خارجه کشور اتریش بود. او در سال ٢٠١٦ نقش برجسته ای را در بستن مسیر بالکان داشت، و به همین خاطر سیاست سخت و محکمی را در مورد مهاجرت، به یك ویژگی تبدیل كرده است. از لحاظ خانواده سیاسی و طرز افکار گفتار به راست افراطی نزدیک است.

رهبر سبزها می‌گوید كورز روحیه ای آزاد دارد

گروه سبزها که در سال ٢٠١٧ نتوانستند وارد پارلمان شوند، در نظرسنجی ماه سپتامبر ١٣٫٨ درصد آرا را به دست آوردند و در تغییر ذهنیت و افکار عمومی اتریش که اکنون بیشتر نگران مسائل محیط زیست هستند، نقش داشتند تا مسئله مهاجرت. ورنر كگلر رهبر گروه سبزهای اتریش پس از پیروزی و فردای روز انتخابات اعلام کرد که کورز جنبه های بسیاری دارد. او گفت: «من فکر می کنم ایده ها و ایدئولوژی های وی نسبتاً آزاد است.»

از آن زمان به بعد، سباستیان کورز با ایجاد فضای بیشتر برای موضوعات زیست محیطی می پردازد و سیاست مهاجرت را در رده دوم قرار می دهد. در جریان مذاکرات تشکیل دولت ائتلاف با سبز ها، پانزده وزیر از این گروه انتخاب شد و هست وزیر آنها زنان هستند. در میان آنها، خانم آلما زادیچ  به وزیر عدالت منصوب شده است. او اولین وزیریست که سابقه مهاجرت دارد. او ده ساله بود که مادر و پدرش از بوسنیا به خاطر جنگ در اتریش فرار کرده بودند.

در حین حال، رئیس جمهور اتریش الكساندر فن در بلن به صدراعظم جوان از عدم توازن میان تیم محافظه كاران و سبزها هشدار می دهد و آنرا شکننده می خواند. رئیس جمهور کشور به سباستیان کورز صدراعظم منتخب می گوید: «اتریشی ها انتظار زیادی از شما دارند. اعتمادی که به شما کرده اند با دقت دوباره احیا شده و اکنون باید تقویت شود زیرا دموکراسی و نهادهای ما بسته گی به اعتماد شهروندان دارد.»

 

 


 

در همین زمینه