عکس: ارشیف، دانشجویان فاکولته طب در دانشگاه لایپزیگ آلمان، شمار اشخاصی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه های آلمان هستند، رو به افزایش است/عکس: Picture-alliance/dpa/J. Woitas
عکس: ارشیف، دانشجویان فاکولته طب در دانشگاه لایپزیگ آلمان، شمار اشخاصی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه های آلمان هستند، رو به افزایش است/عکس: Picture-alliance/dpa/J. Woitas

شمار افرادی که در آلمان تقاضای پناهندگی ارائه می‌دهند، در مقایسه به سال های گذشته کاهش یافته است. اما تعداد اشخاصی که خواهان تحصیل و یا کار در آلمان هستند، در این اواخر رو به افزایش است.

آلمان برای افرادی که می‌خواهند این جا تحصیل کنند و یا در جستجوی کار اند، جذاب است. اما شمار افرادی که در آلمان به دنبال پناهندگی هستند، در این اواخر رو به کاهش نهاده است.

در گزارش مهاجرت سال ۲۰۱۸ که حکومت آلمان فدرال روز چهارشنبه نشر کرد، آمده است: «مهاجرت به دلایل بشردوستانه در سه سال گذشته کاهش یافته است، اما شمار افرادی که برای تحصیل در دانشگاه و یا کار به آلمان می آیند، رو به افزایش است.»

هم زمان وزارت داخله فدرال آلمان اعلام کرد که در سال گذشته، تعداد تقاضاهای پناهندگی که برای بار نخست ارائه می‌شدند، به ۱۴۲ هزار و ۵۰۹ مورد کاهش یافته است.

در سال ۲۰۱۸، مجموعا حدود ۱.۵۹ میلیون تن برای زندگی به آلمان آمدند. این ارقام با شمار مهاجران در سال ۲۰۱۷ مشابه است، اما در مقایسه با سال ۲۰۱۶ کاهش را نشان می‌دهند.

در دوره زمستانی ۲۰۱۸/۲۰۱۹، حدود ۴۰۰ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های آلمان نام نویسی کرده بودند. از سه چهارم آن ها به عنوان «Bildungsausländer» یاد می‌شود. آنان دانشجویانی اند که در خارج از این کشور و یا در کالج های آلمان، واجد شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه های آلمان دانسته شده اند. در اینگونه کالج ها، علاقمندان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان آمادگی می گیرند.

حدود ۱۱۰ هزار تن از افرادی که از آن ها به عنوان «Bildungsausländer» یاد می‌شود، در سال ۲۰۱۸ تحصیلات دانشگاهی را  در آلمان آغاز کرده اند و شمار آن ها رو به افزایش است.

بیشتر دانشجویانی که تحصیلات شان را در آلمان آغاز کرده اند، شهروندان چین هستند. در جایگاه های بعدی دانشجویان از کشورهای هندوستان و سوریه قرار میگیرند.

 

در همین زمینه