انجمن همبستگی و همدردی با پناهندگان افغان برنامه های ویژه برای کودکان مهاجر افغان دارد. عکس: انجمن همبستگی و همدردی با پناهندگان افغان در ترکیه
انجمن همبستگی و همدردی با پناهندگان افغان برنامه های ویژه برای کودکان مهاجر افغان دارد. عکس: انجمن همبستگی و همدردی با پناهندگان افغان در ترکیه

انجمن همبستگی و همدردی با پناهندگان افغان در سال ٢٠٠٩ به گونه غیر رسمی فعالیت های خود را در ترکیه آغاز کرد. این انجمن که به گونه رسمی در سال ٢٠١۴ در کشور ترکیه راجستر گردیده است، در حال تهیه برنامه های مختلف برای پناهندگان افغان در برخی از شهرهای ترکیه است. مهاجرنیوز مصاحبه اختصاصی را با محمدعلی حکمت رئیس این انجمن انجام داده است.

اگرچه انجمن همبستگی و همدردی با پناهندگان افغان در شهر قیصری ترکیه قرار دارد، اما این انجمن در برخی مناطق دیگر ترکیه نیز فعالیت می کند و برنامه های آموزشی را برای پناهندگان افغان انجام می دهد. محمدعلی حکمت ۴۰ سال دارد و در ولایت غزنی افغانستان متولد شده است. وی از دانشگاه پولی تخنیک کابل در سال ۲۰۰۵ فارغ گردیده است. آقای حکمت در سال۲۰۰۹ به ترکیه رفت و اکنون با همسر و دو فرزندش در شهر قیصری ترکیه زندگی می‌کنند. مصاحبه با آقای حکمت.

مهاجرنیوز: ایده شکل گیری انجمن تان چگونه به وجود آمده است؟ هدف از ایجاد این انجمن چیست، چگونه و در چه زمانی آن را ایجاد کردید؟

محمد علی حکمت: من در سال ۲۰۰۹ از افغانستان به ترکیه آمدم. مانند مهاجران دیگر، یکی از چالش ها، مشکل ندانستن زبان بود. در ترکیه این ایده بوجود آمد که اگرچه ما با برخی کشورها اهداف فرهنگی یکسانی داریم، اما آشنایی با زبان کشور میزبان شرط ضروری است. زیرا زبان اساس ارتباط است. به خودم گفتم که باید راه حلی وجود داشته باشد که بتواند مشکل پناهندگان تازه وارد را در ترکیه حل کند. آنها باید بتوانند نگرانی های خود را با مقامات به اشتراک بگذارند. اولین درخواست من این بود که کورس های آموزش زبان برای مهاجران تنظیم شود. اما پس از آن این ایده نیز بوجود آمد که باید مرکزی برای اسکان پناهندگان افغان ایجاد شود. یک دفتر به عنوان منبع رسمی که برای حل مشکلات پناهندگان با مقامات ترکیه و همچنین با سازمان ملل در ارتباط باشد. این ایده  ما بود. در سال ۲۰۰۹ گروهی از جوانان افغان، از جمله خودم، به طور غیر رسمی و داوطلبانه شروع به کار کردیم. این فعالیت ها تا ۲۰۱۴ادامه یافت و در همین سال به طور رسمی ثبت و راجستر شد. هم اکنون تحت نظارت وزارت داخله کشور ترکیه فعالیت می کند. این را باید اضافه کنم که فقط دو یا سه تن از همکاران سابق ما  اکنون در ترکیه زندگی می کنند و بیشتر آنها به کشورهای اروپایی رفته اند. مرکز انجمن ما در شهر قیصری ترکیه است اما دارای شعباتی در ون، ترابزون، قونیه و کراکالا نیز می‌باشد.

 محمد علي حکمت رئیس انجمن در جریان یک کنفرانس. عکس: انجمن همبستگی و همدردی با پناهندگان افغان در ترکیهمهاجرنیوز: برنامه های انجمن تان چیست و در چه بخش های مهاجران را کمک می کنید؟

محمد علی حکمت: انجمن ما به ویژه از پناهندگان در بخش های آموزشی پشتیبانی می کند. ما کورس های آموزش زبان انگلیسی و ترکی را به پناهندگان ارائه می دهیم. ما همچنین کورس های سوادآموزی برای بانوان داریم. مسئله دیگر ظرفیت سازی پناهندگان است. ما در این زمینه برنامه های مختلفی داریم: به عنوان مثال کارگاه های نقاشی برای کودکان، کارگاه های نقاشی برای زنان، کورس های آموزش کامپیوتر و موسیقی. ما با برخی از سازمان ها از نزدیک همکاری می کنیم. به عنوان مثال، در چهار ماه گذشته ۳۹۰۰ تن از پروژه ما مستفید شدند. این پروژه شامل برنامه های مختلفی بود. بخشی از این برنامه ها برای زنانی بود که در تولید رب و مربا کار می کردند.

ما همچنین در امور اداری به پناهندگان کمک می کنیم. اگر وضعیت مالی خوب دارند، آنها را به وكیل خصوصی معرفی می كنیم، اما اگر وضعیت مالی خوب ندارند، آنها را به وكلاى دولت معرفی می کنیم. تا مشکلات اداری و حقوقی آنها حل گردد.

مهاجرنیوز: مهاجران چگونه با شما تماس می گیرند؟

محمد علی حکمت: روش های مختلفی وجود دارد. ما یک صفحه فیس بوک داریم که پناهندگان می‌توانند برای ما پیام ارسال کنند. آنها همچنان می توانند با ما از طریق شماره های انجمن تماس بگیرند. آنها از طریق WhatsApp و Telegram نیز می توانند با ما تماس بگیرند. در تلگرام ما گروهی داریم که شب ها از ساعت ٨ تا ١١ شب فعال است.

 برنامه های تولیدی برای زنان. عکس: انجمن همبستگی و همدردی با پناهندگان افغان در ترکیهمهاجرنیوز: نتایج و تأثیر کار انجمن خود را چگونه ارزیابی می کنید؟ کدام سازمان ها از نظر مالی به شما کمک می کنند؟

محمد علی حکمت: باید بگویم که سازمانی مانند انجمن ما نمی تواند همه مشکلات را حل کند. انجمن ما تا حدودی از کار خود راضی است، نظرسنجی ها نشان می دهد که پناهندگان افغان مقیم ترکیه نگاه مثبتی به انجمن ما دارند. اما کاستی هایی نیز در کار ما وجود دارد.

ما در انجمن اکثرا همکاران داوطلب هستیم. ما شبکه ای از داوطلبان را فعال کرده ایم که در ۶۷ منطقه در ترکیه فعال هستند. اگر مشکلی در یک منطقه رخ دهد، دیگران در مورد مسئله آگاه می شوند. سپس انجمن ما تصمیم می‌گیرد که آیا اقدامات لازم برای حل مشکل مورد نیاز وجود دارد یا خیر... در صورت نیاز ضروری، انجمن اقدامات لازم را انجام می‌دهد و راهی برای حل مسئله پیدا می‌کند. این شبکه از پناهندگان متخصص تشکیل شده است. اما بخش دیگری از انجمن ما کسانی هستند که حقوق می گیرند. در این راستا پروژه هایی را از سازمان های بین المللی مانند سازمان پناهندگان ملل متحد، اتحادیه اروپا یا برخی سفارت خانه ها در نظر می گیریم.

 اشتراک کودکان مهاجر افغان در کارگاه های آموزشی. عکس: انجمن همبستگی و همدردی با پناهندگان افغانمهاجرنیوز: نظر شما در مورد وضعیت پناهندگان افغان در ترکیه چگونه است؟ آیا با گذشت سال ها وضعیت بهبود یافته است؟

محمد علی حکمت: وقتی در مورد پناهندگان افغان در ترکیه صحبت می کنیم، باید وضعیت کلی پناهندگان در این کشور را در نظر بگیریم. شما می‌دانید که میلیون ها مهاجر سوری امروز به ترکیه آمده اند و به عنوان پناهنده زندگی می کنند. فقط طبیعی است که مقامات ترکیه توجه زیادی به این افراد داشته باشند. نهاد های سازمان ملل توجه ویژه ای به سوری ها دارد. اما امروزه ترکیه می‌گوید افرادی که در این اواخر به این کشور آمده اند، اکثراً افغان هستند. پیش از این، مقامات گفته بودند که سال گذشته بیش از ۲۰۰ هزار افغان را گرفتار کردند. گرچه ترکیه در مرزهای خود با ایران موانع ایجاد کرده است، اما افغان ها هنوز به ترکیه می‌آیند. سیاست فعلی ترکیه فشار آوردن به مقامات افغانستان برای جلوگیری از ورود مهاجران افغان به ترکیه است. یکی دیگر از اقدامات ترکیه این است که همه ساله تعداد زیادی از افغان ها را به افغانستان باز می‌گردند. آژانس پناهندگی ترکیه در نومبر گذشته در صفحه توییتر خود نوشت که ۹۳ هزار افغان را در سه سال گذشته به افغانستان اخراج کرده است. به طور کلی اوضاع کمی پیچیده است، اما امیدواریم که راه حلی پیدا کنیم.

آدرس انجمن همبستگی و همدردی با پناهندگان افغان در شهر قیصری ترکیه: Gevher Nesibe Mah. Atatürk Bulv. No:62 2. kat Kocasinan Kayseri


 

در همین زمینه