در سال گذشته میلادی، بیش از نیم میلیون شهروند افغانستان از کشورهای خارجی به وطن خود برگشته اند.
در سال گذشته میلادی، بیش از نیم میلیون شهروند افغانستان از کشورهای خارجی به وطن خود برگشته اند.

بر اساس اطلاعات اداره بین‌المللی مهاجرت (آی او ام) طی سال ۲۰۱۹ بیش از ۵۰۰ هزار افغان از کشورهای پاکستان و ایران به وطن خود برگشته اند. (آی او ام) روز پنجشنبه در گزارشی گفته که حدود ۴۸۵ هزار این افراد از ایران بازگشته اند.

سازمان بین المللی مهاجرت (ای او ام) در گزارش اش همچنین گفته، نیمی از افرادی که از ایران به افغانستان بازگشته اند، از این کشور اخراج شده اند و متباقی آنان داوطلبانه به کشورشان آمده اند.

به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، در سال ۲۰۱۸ مجموعاً بیش از ۷۷۳ هزار شهروند افغانستان که به عنوان پناهجو در ایران ثبت نشده بودند، بازگشته بودند.

آمار این سازمان مهاجرانی را در بر می گیرد که از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (یو ان اچ سی آر)، رسماً به عنوان پناهجو ثبت و راجستر نشده و فاقد مدارک اقامت بوده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت گزارش داده که ۱،۵ تا ۲ میلیون مهاجر افغان که ثبت اداره (یو ان اچ سی آر) نشده اند، در ایران به سر می برند. ۹۵۰ هزار مهاجر افغان دیگر در ایران از سوی این اداره به عنوان پناهجو ثبت و راجستر شده اند و ۶۰۰ هزار تن دیگر دارای ویزا هستند.

یکی از دلایل عمده برگشت داوطلبانه مهاجران افغان از ایران بحران اقتصادی در این کشور است. افغان ها عمدتاً در اقتصاد غیررسمی در ایران مشغول کار اند. تقاضا برای کارهای سیاه در این اواخر در ایران کاهش یافته است.

علاوه بر این، در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۵ هزار و ۵۰۰ افغان از ترکیه بازگشتند. ۵۷۳ نفر از آنان با حمایت اداره بین المللی مهاجرت داوطلبانه آمده و بیش از ۲۵ هزار نفر دیگر اخراج شده اند.

در سال ۲۰۱۹، بیش از ۳۶۰ پناهجوی رد شده افغان به گونه گروهی از آلمان به افغانستان اخراج شده اند. اخراج ها به افغانستان بحث برانگیز است. منتقدین خاطرنشان می‌کنند که اوضاع امنیتی این کشور همچنان پرتنش است. جنگ علیه طالبان و شبه نظامیان تروریستی "دولت اسلامی" (داعش) مرتباً قربانی می‌گیرد.

از سوی دیگر افغانستان از میزان بالای بیکاری رنج می برد. اقتصاد ضعیف و بیجاشدن شمار زیادی در داخل این کشور از دیگر مشکلات موجود در افغانستان است.

na/af (dpa)

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 


 

در همین زمینه

Webpack App