اعضای یک خانواده مهاجر افغان که در آلمان زندگی می‌کردند، در حادثه سقوط هواپیما در ایران جان باخته اند.
اعضای یک خانواده مهاجر افغان که در آلمان زندگی می‌کردند، در حادثه سقوط هواپیما در ایران جان باخته اند.

یک دانشجوی دکترا و یک خانواده سه نفری افغان که در آلمان پناهندگی دریافت کرده بودند، شامل قربانیان سقوط هواپیمای اوکرایینی در تهران اند. در سقوط این هواپیما در روز چهارشنبه همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

اعضای بنیاد تحقیقاتی مکس پلانک در شهر ماینس آلمان در سوگ مرگ یک همکار ۲۹ ساله شان نشستند. این بنیاد گفته است که این همکارشان «طی یک واقعه بسیار غم انگیز در نزدیکی زادگاهش تهران جانش را از دست داد.»

این بنیاد روز جمعه با نشر آنلاین یک بیانیه اعلام کرد، این زن «یک دانشجوی دکترای بسیار عالی و با استعداد، یک همکار ارزشمندد و یک دوست خوب» بود.

این بنیاد بعدا در گفتگو با خبرگزاری آلمان (دی پی ای) تاکید کرد که این دانشجو یکی از ۱۷۶ قربانی سقوط هواپیمای اوکرایین در تهران بوده است.

یک زن ۳۰ ساله افغان و دو فرزندش از جمله قربانیان دیگر این حادثه بودند که در آلمان زندگی می‌کردند. این زن جوان به همراه دختر ۸ ساله و پسر ۵ ساله اش جانشان را در این حادثه از دست دادند.

میشائل گروسمن، شهردار وِرل در ایالت نوردراین وستفالن به خبرگزاری آلمان (دی پی ای) گفت که آن ها در این شهر کوچک زندگی می‌کردند. برادر این زن نیز مقیم این شهر است. این مادر ۳۰ ساله و فرزندانش شهروندی آلمان را نداشتند، اما به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته شده بودند.

هواپیمای بوینگ ۷۳۷ که متعلق به شرکت هواپیمایی و بین المللی اوکراین (UIA) بود، روز چهارشنبه مدت کوتاهی پس از این که در تهران از زمین برخاست، سقوط کرد. بیشتر قربانیان این حادثه شهروندان ایرانی و کانادایی بودند. قبلاَ کشته شدن ۱۰ افغان در این حادثه تایید شده بود.

حکومت های کانادا و بریتانیا هر دو اعلام کردند شواهدی در دست دارند که نشان می‌دهد ایران به این هواپیمای جت به طور اشتباهی شلیک کرده است. بر اساس گزارش ها، این فرضیه را ایالات متحده امریکا هم تعقیب کرده است.

تحقیقات رسمی راجع به علت سقوط این هواپیما هنوز ادامه دارد.

 Me, af (dpa)

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله


 

در همین زمینه