عکس: دویچه وله/یک مامور پولیس فدرال اسناد یک مسافر را در میدان هوایی فرانکفورت بررسی می کند/عکس: Picture-alliance/dpa/B. Roessler
عکس: دویچه وله/یک مامور پولیس فدرال اسناد یک مسافر را در میدان هوایی فرانکفورت بررسی می کند/عکس: Picture-alliance/dpa/B. Roessler

با وجود شمار رو به افزایش پناهجویانی که ملزم به ترک خاک آلمان هستند، ارقام اخراج در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است. دلایل آن پیچیده تر از آن است که شاید به نظر بیاید.

روزنامه آلمانی «ولت ام زونتاگ» روز یکشنبه گزارش داد، شمار افرادی که ملزم به خارج شدن از آلمان هستند افزایش یافته و حکومت نیز وعده داده بود، شمار بیشتری از پناهجویان ردشده را اخراج می‌کند. اما در سال ۲۰۱۹ میزان اخراج پناهجویان پذیرفته ناشده کاهش یافته است.

روزنامه آلمانی «ولت ام زونتاگ» با رجوع به اطلاعات پولیس فدرال این کشور گزارش داد که آلمان در سال گذشته بین ماه های جنوری و نومبر، ۲۰ هزار و ۵۸۷ تن را اخراج کرده است. در حالی که یک سال قبل از آن، ۲۳هزار و ۶۱۷ تن از کشور اخراج شده بودند.

در حالی که ارقام ماه دسمبر هنوز در دسترس نیست و هفته آینده نشر می‌شود، باز هم این آمار نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با یک سال قبل از آن، شمار کمتری از پناهجویان ردشده اخراج شده اند.

 آمار سالانه اخراج در آلمان از  سال ۲۰۱۶ به بعد، به گونه مداوم رو به کاهش بوده است. آلمان ۲۵ هزار و ۳۷۵ تن را در آن سال اخراج کرده بود.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته بود که حکومتش قصد اخراج شمار بیشتری از پناهجویان ردشده را دارد. او در گردهم‌آیی حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) که در ایالت مکلنبورگ فورپومرن برگزار شده بود، تاکید کرده بود: «این را صریحا بگویم، اگر درخواست پناهندگی کسی رد شود، او باید کشور را ترک کند.»

از جانب دیگر، شمار متقاضیان پناهندگی که پاسخ رد دریافت می‌کنند، رو به افزایش است.

بر بنیاد آماری که به دست روزنامه آلمانی «ولت ام زونتاگ» رسیده، آلمان از ماه نومبر سال ۲۰۱۹ حکم اخراج ۲۴۸ هزار و ۸۶۱ پناهجو را صادر کرده است که این میزان در مقایسه با یک سال قبل از آن، ۵ درصد افزایش یافته است.

دوصد هزارو ۵۹۸ مورد این حکم در مورد افرادی صادر شده که مدرک «دولدونگ» داشتند، یا به عبارت دیگر فقط در آلمان تحمل می‌شدند. در چنین موارد، فرد پناهجو حکم اخراج رادریافت می‌کند، اما امکان اجرای فوری آن وجود ندارد.

در بیشتر موارد این دسته از پناهجویان مدارک لازم را ندارند. اگر امکان اثبات هویت افراد وجود نداشته باشد، کشور مبدا از صدور پاسپورت برای چنین افراد خودداری خواهد کرد.

اگر فردی برای مدت ۱۸ ماه در این وضعیت نگه داشته شود، حکم اخراج بی اعتبار می‌شود و مسئولان باید برای او اجازه اقامت صادر کنند.

به گزارش روزنامه آلمانی «ولت ام زونتاگ» که به نقل وزارت داخله فدرال، از آن جایی که این پروسه اخراج ممکن است مدت زیادی را در بر بگیرد، پناهجویان ردشده اغلب از راه های دیگر حق اقامت در آلمان را به دست می‌آورند. آن ها به طور مثال صاحب طفل می‌شوند که دارای شهروندی آلمان است یا این که با یک شهروند آلمانی ازدواج می‌کنند.

ناکامی تلاش ها برای اجرای احکام اخراج 

دلیل دیگر کاهش موارد اخراج این است که پولیس اغلب نمی‌تواند حکم را به اجرا دربیاورد. در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۹، پولیس قادر به انجام ۲۰ هزار و ۲۱۰ حکم نبود، زیرا شخصی که قرار بود اخراج شود، در محل سکونتش حضور نداشت.

فقط شمار اندکی پیش از این که روز اجرای حکم فرا برسد، توسط پولیس بازداشت می‌شوند. به این خاطر بسیاری از اشخاصی که حکم اخراج شان صادر شده است، می‌توانند پیش از رسیدن پولیس فرار کنند.

در ۲۸۳۹ مورد دیگر امکان اجرای حکم پس از بازداشت فرد هم وجود نداشت. در برخی موارد فرد در برابر اجرای حکم مقاومت کرده بود و یا این که پیلوت از به همراه بردن فرد پناهجو خودداری نموده بود.

 

در همین زمینه