آلما زادیچ، نخستین وزیر در کابینه اتریش که پیشینه مهاجرت دارد.
آلما زادیچ، نخستین وزیر در کابینه اتریش که پیشینه مهاجرت دارد.

آلما زادیچ در بوسنیا به دنیا آمده و در دهه ۱۹۹۰ در جریان جنگ یوگوسلاویای سابق با خانواده اش به اتریش پناهنده شده بود. در ماه جنوری سال جاری، در کابینه اتریش وزیر عدلیه گردید. این نخستین وزیر در کابینه اتریش است که پیشینه مهاجرت دارد.

در تاریخ اتریش برای نخستین بار فردی به عنوان وزیر در کابینه این کشور آغاز به فعالیت کرد که در این کشور تولد نشده و پیشینه مهاجرت دارد. آلما زادیچ ۳۵ ساله، در جریان نخستین سخنرانی خود که به عنوان وزیر عدلیه این کشور گماشه می‌شد، گفت "این [گزینش به عنوان وزیر] تغییری را ایجاد خواهد کرد."

هرچند آلما زادیچ در نظر داشت که با قدم گذاشتن به این سمت، از پیشینه مهاجرت به گونه مثبت استفاده کند اما در عوض، موجی از اظهارات نفرت انگیز در صفحات اجتماعی در برابرش مطرح گردیدند. راستگرایان افراطی بیشتر این موضعگیری ها را داشته اند. خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که هواخواهان حزب راست افراطی آزادی اتریش به گونه مثال نوشته اند: «یک مسلمان جنایت کار وزیر عدلیه می‌شود. قانون شریعت (اسلامی) به زودی وارد اتریش می‌شود.»

سباستین کورتس، صدراعظم محافظه کار اتریش که ریاست حکومت ائتلافی با حزب آزادی اتریش را پیش از این برعهده داشت، روز پنجشنبه وعده داد که «با نفرت پراکنی آنلاین از سوی چپ گرایان، اسلام گرایان و یا دست راستی ها مبارزه می‌کند. او در صحفه تویترش نوشت: «آلما زادیچ و دیگران که از این بابت متاثر شده اند، حمایت کامل من را با خود دارند.» 

زادیچ در یکی از نواحی چند فرهنگی ویانا بزرگ شده است. او به روزنامه «Kurier» گفت، زمانی که وارد اتریش شده بود نمی‌توانست که حتی یک کلمه هم آلمانی صحبت نماید. آلما زادیچ اظهار کرد: «معلمان نمی‌دانستند با من چه بکنند. تجربیات من برای یک دختر بلندپرواز و جوان به هیچ وجه خوشایند نبود.»

ملیسا ارکورت، خبرنگار و معلم پیشین که در سارایوو، پایتخت بوسنیا به دنیا آمده، زادیچ را یک فرد «بسیار جاه طلب» می‌نامد. وزیر عدلیه کنونی اتریش پس از پایان رساندن تحصیلاتش در رشته حقوق در ویانا و دانشگاه کلمبیای نیویارک، در محکمه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق تجربیاتی انبوهی را کسب کرد و سپس برای یک شرکت بین المللی حقوقی به کار مشغول شد.

اما این دستاوردهایش نمی‌تواند برخی از اعضای حزب آزادی اتریش را تحت تاثیر قرار بدهد. حزب آزادی اتریش در سال گذشته مجبور شد که پس از یک موضوع جنجال برانگیز از حکومت بیرون برود.

آن ها به یک مساله قضایی اشاره می کنند که زادیچ درگیر آن شده است. بر اساس حکم محکمه، او ملزم به پرداخت غرامت به یک دانشجو شد که عضو یک گروه راستگرا بود. از این فرد در حالی عکس گرفته شده بود که با دستش حرکت خاصی را انجام می داد و از نظر برخی ها، او دستش را برای سلام دادن به سبک نازی ها دراز کرده بود.

زادیچ این تصویر را در تویتر هم رسانی کرده و نوشته بود: «نئونازی ها، فاشیست ها و نژادپرستان نباید تحمل شوند.»

دانشجویی که این حرکت را انجام داده، می گوید که فقط به طرف دوستانش دست تکان داده است. زادیچ علیه این حکم به محکمه شکایت کرده بود.

به گفته ارکورت، زادیچ می توانست الگویی باشد برای جوانان اتریش که جزو اقلیت های قومی هستند و به گفته او معمولا کسی آن ها را به داشتن اهداف جاه طلبانه و کسب قدرت تشویق نمی‌کند. این ژورنالیست بوسنیایی گفت: «من با شمار زیادی از دختران جوان کار می‌کنم و می‌توانم  به آن ها بگویم: «شما می‌توانید به هرچیزی که در اتریش می‌خواهید، دست یابید و این حرف های من فقط یک کلیشه نیست.»

اما همزمان با توجه به رفتاری که با زادیچ شده، این داستان اندکی پیچیده شده است. وزیر عدلیه اتریش «با وجودی که بالای زبان آلمانی تسلط کامل دارد و مدرک دکترا دارد، روسری نمی‌گیرد» هدف قرار گرفته است. به گفته ارکورت: «به عبارت دیگر، شما می‌توانید در اتریش همه کارها را «به درستی» انجام دهید، اما باز هم با نژادپرستی مواجه می شوید.»

سباستین کورتس که به طور اشتباهی گفته بود، زادیچ به دلیل ارتکاب جرم مقصر شناخته شده، مورد انتقاد قرا گرفته است. تا این که او در تویتر به قصد اصلاح این اشتباه نوشت: «من او را می‌شناسم، برای او ارزش قائل هستم و فکر می‌کنم که دارای توانایی های لازم است.»

 

در همین زمینه