اوپن آرمز روز جمعه ۴۴ مهاجر را از مدیترانه نجات داد. عکس از صفحه تویتر اوپن آرمز
اوپن آرمز روز جمعه ۴۴ مهاجر را از مدیترانه نجات داد. عکس از صفحه تویتر اوپن آرمز

دو کشتی اوپن آرمز و سی واچ ٣، تلاش دارند برای پیاده کردن دهها مهاجری که هفته گذشته از مدیترانه نجات داده‌اند، بنادری امن پیدا کنند.

کشتی اوپن آرمز، متعلق به سازمان غیر دولتی اسپانیایی به همین نام روز جمعه ٧۴ مهاجر دیگر را از دریای مدیترانه نجات داد. شمار مهاجران این کشتی اکنون به ١١٨ نفر می‌رسد و مسئولان تلاش دارند آنان را در یک بندر امن پیاده کنند. 

روز جمعه ١٠ جنوری، چند ساعت پس از نجات ۴۴ مهاجر در دریای مدیترانه، اوپن آرمز ٧۴ نفر دیگر را از آب‌های لیبیا نجات داد.

سازمان اوپن آرمز در پیامی در تویتر گفت در میان نجات یافتگان، زنان- که برخی از آنان حامله هستند- و کودکان و نوزادان « کاملاً وحشت زده شده‌اند.

از جمله ٧۴ نفری که در دومین عملیات نجات در روز جمعه نجات یافته بودند، ٧٢ نفر سوار قایقی شده بودند که بیشتر از ظرفیت اصلی، مسافر حمل می‌کرد. دو مهاجر دیگر نیز پس از آن نجات داده شدند که از یک کشتی محافظان لیبیا خود را به آب انداختند.

همزمان، کشتی سی واچ، به نوبه خود، به دنبال بندر امنی برای پیاده کردن حدود ١٢٠ مهاجری است که روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته در مدیترانه نجات داده شدند. به گفته مسئولان، این کشتی همین اکنون به سوی ایتالیا و مالتا در حرکت است.

این درحالیست که کشتی اوشین وایکینگ، که توسط سازمان‌های غیر دولتی اس او اس مدیترانه و داکتران بدون مرز اداره می‌شود، راه بازگشت به مدیترانه مرکزی را در پیش گرفته است.

کشتی اوشین وایکینگ در راه بازگشت به مدیترانه مرکزی. عکس از vesselfinder.com


 

در همین زمینه