بیشتر مهاجران تلاش دارند با مخفی شدن در کامیون‌ها خود را به انگلستان برسانند. عکس تزئینی از رویترز
بیشتر مهاجران تلاش دارند با مخفی شدن در کامیون‌ها خود را به انگلستان برسانند. عکس تزئینی از رویترز

یک گزارش سازمان خیریه انگلیسی "عبورامن" نشان می دهد که در یک دهه گذشته، بیش از ١٠ هزار کودک زیر سن از راه‌های خطرناک به انگلستان مهاجرت کرده‌اند. این سازمان از حکومت انگلستان می‌خواهد که زمینه پناهندگی برای کودکان را فراهم کند.

به گفته سازمان "عبور امن" (Safe Passage) ٩٠ درصد از مهاجران زیر سن به‌گونه غیرقانونی و با تحمل خطرات گوناگون وارد انگلستان شده اند.

گزارش این سازمان در حالی منتشر شده که پارلمان انگلستان هفته گذشته تصمیم گرفت برنامه حمایت از کودکان پناهنده را از لایحه خروج این کشور از اتحادیه اروپا حذف کند. بر اساس این تصمیم، پس از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا کودکان مهاجر در کشورهای اروپایی، قادر به پیوستن به خانواده‌های شان در انگلستان نخواهند بود.

بیشتر بخوانید:عبور مهاجران از کانال مانش در سال ٢٠١٩ چهار برابر نسبت به سال ٢٠١٨ افزایش یافته است

بنابر آمار رسمی وزارت داخله انگلستان، از سال ٢٠١٠ به این سو ١٢٢۴٨ مهاجر زیر سن قانونی در انگلستان حق حفاظت به دست آورده‌اند.  مقام‌های رسمی این رقم را نشانه « حمایت از کودکان آسیب پذیر» و مایه « افتخار» خود می‌خوانند با این حال از این میان، تنها حدود ٧٠٠ کودک  از طریق برنامه‌های دولتی تضمین کننده امنیت خرد سالان، وارد انگلستان شده‌اند.

 روزنامه گاردین از قول جنین واکر، مسئول بخش حقوقی  سازمان عبور امن نوشته است که «بسیاری از کودکان برای رسیدن به مرزهای انگلستان مسیر‌های خطرناکی را طی کرده‌اند.

 از سوی دیگر، ارزیابی موسسات حقوقی به نمایندگی از مهاجران زیر سن نشان می‌دهد که از هر ده کودک مهاجر، هشت تن با مخفی شدن در کامیون‌ها وارد انگلستان شده‌اند. وزارت داخله تا هنوز در مورد چگونگی ورود کودکان پناهنده به این کشور اظهار نظری نکرده است.

جولیا ترانچینا، کارمند بنیاد "ویلسون"، دوسیه‌های٥٠ تن از مهاجران زیر سن را که تلاش کرده‌اند با کامیون وارد انگلستان شوند ارزیابی کرده است. او به روزنامه گاردین گفت كه این كودكان در طول راه تجربیات تلخی داشته‌اند و به آسیب‌های روانی دچار شده‌اند. به گفته خانم ترانچینا «بسیاری از این مهاجران شکنجه شده‌اند» و ماه‌ها صبر کرده‌اند تا مخفیانه سوار کامیون‌ها شوند.

جنین واکر هم با اشاره به گزارش‌های حقوقی می‌افزاید که مهاجران زیر سن به دلیل نبود راههای قانونی و امن ورود به انگلستان، خود را در معرض خطر قرار می‌دهند. وی با انتقاد از مقام‌ها گفت كه باید برای كودكان راههای امن پناهندگی فراهم گردد.

شنبه گذشته، سازمان‌های مدافع حقوق بشر بار دیگر تاکید کردند که وزارت کشور انگلستان مانع پیوستن کودکان زیر سن قانونی به خانواده‌های شان شده است.

بیشتر بخوانید: بریتانیا: بنابر قانون برگزیت برنامه های حمایت از مهاجران زیر سن قانونی متوقف می‌شود

شعبه انگلستان سازمان‌ عفو بین المللی، شورای پناهندگان و صندوق حمایت از کودکان می‌گویند که این تصمیم پارلمان انگلستان در مورد کودکان «نقض حقوق بین المللی» محسوب می‌گردد.

با این حال روزنامه گاردین به نقل از سخنگوی وزارت کشور انگلستان نوشته است که « آنانی كه به حمایت بین المللی نیاز دارند باید در اولین كشور امن [ ورودی در اروپا] درخواست پناهندگی كنند.»

 


 

در همین زمینه

Webpack App