عکس از آرشیف/ شماری از شهرهای آلمان از انگلا مرکل صدر اعظم این کشور می‌خواهند که اجازه بدهد تا آنان پناهجویان نجات یافته در بحیره مدیترانه را بپذیرند.
عکس از آرشیف/ شماری از شهرهای آلمان از انگلا مرکل صدر اعظم این کشور می‌خواهند که اجازه بدهد تا آنان پناهجویان نجات یافته در بحیره مدیترانه را بپذیرند.

شماری از شهرهای آلمان از حکومت فدرال این کشور خواسته اند که به آنها اجازه بدهد تا پناهجویان نجات یافته در مدیترانه را بپذیرند. تلاش های اتحادیه اروپا برای نجات پناهجویان در بحیره مدیترانه محدود شده است. ایتالیا و یونان زیر فشار جدی پناهجویان قرار گرفته اند.

شماری از شهرداری های آلمان ائتلافی را تشکیل داده و با ارائه یک درخواست به حکومت فدرال این کشور، از صدراعظم انگلا مرکل خواسته اند که به آنها اجازه بدهد تا پناهجویان نجات یافته در بحیره مدیترانه را به گونه فوری بپذیرند.

نمایندگان شهرهای پوتسدام، دوسلدورف و برخی مناطق دیگر آلمان در یک کنفرانس مشترک خبری اعلام کردند که با توجه به بن بست در تقسیمات مهاجران در اتحادیه اروپا، پذیرش این پناهجویان یک وظیفه بشردوستانه شان می‌باشد.

مایک شوبرت، شهردار پوتسدام و عضو ابتکار "شهرهای بندرهای مصون" به خبرنگاران گفت: «اگر برای ما اجازه داده شود ما آماده هستیم که افراد بیشتر را بپذیریم. ما در حال حاضر سیاست انتظار و نظاره را تجربه می‌کنیم، ولی این برخلاف عمل کردن است.»

از سال ۲۰۱۵ به این طرف و در مدتی که انگلا مرکل مرزهای آلمان را به روی پناهجویان باز گذاشت، حد اقل یک میلیون پناهجو و مهاجر وارد این کشور شدند.

از جانب دیگر، آلمان قانونی را به هدف اولویت دهی روند ادغام پناهجویان از سوریه و شماری از کشورهای جهان تصویب کرد و روند رسیدگی به درخواست های پناهندگی را نیز ساده سازی نمود.

اما پس از اینکه مهاجرت به عنوان یک موضوع سیاسی مهم عرض اندام کرد و راستگراهای افراطی هم از آن بهره گیری سیاسی نمودند، حکومت مرکل روند اخراج پناهجویان پذیرفته ناشده را تسریع کرد و حضور مامورین پولیس در مرزهای این کشور را به هدف جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی گسترده نمود.

یونان و ایتالیا زیر فشار جدی اند

کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان ظرفیت پذیرش ۳۰۰۰ نفر را دارد، اما در حال حاضر حدود ۱۴۵۰۰ پناهجو و مهاجر در این اردوگاه به سر می‌برند.

بر بنیاد گزارش ها، این مهاجران ماه های بی شمار را در اردوگاه های یونان در حالت بی سرنوشتی به سر می‌برند. این کمپ ها به دور از امکانات مناسب و ظرفیت لازم می‌باشند. در عین زمان ایتالیا هم زیر فشار جدی پناهجویانی قرار گرفته است که در این اواخر وارد این کشور شده اند.

از جانب دیگر، شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حمایت شان را از سازمان های غیردولتی مددرسان که برای نجات پناهجویان در بحیره مدیترانه فعالیت می‌کنند، قطع کرده اند.

آلمان، مالتا، ایتالیا و فرانسه روی یک میکنیزم به هدف تقسیم پناهجویان نجات یافته از بحیره مدیترانه در ماه سپتمبر سال گذشته به توافق رسیدند. آلمان در آن زمان متعهد شد که یک چهارم این افراد را می‌پذیرد.

با وجود توافقات اتحادیه اروپا با ترکیه و لیبیا به هدف جلوگیری از ورود پناهجویان به این اتحادیه، در سال گذشته نزدیک به ۹۵ هزار تن از طریق بحیره مدیترانه وارد اتحادیه اروپا شدند. معلومات سازمان ملل متحد می‌رساند که در این مسیر ۱۲۲۱ در سال گذشته جان باختند.

ابتکار "شهرهای بندرهای مصون" در تلاش است که با دریافت مجوز خاص پناهجویان نجات یافته در بحیره مدیترانه را به صورت مستقیم از یونان، ایتالیا و مناطق دیگر بپذیرند.

اعضای این اتحادیه روز دوشنبه گذشته گفتند که این ائتلاف توسط ۱۳ شهرداری در ماه جون سال گذشته ایجاد گردید و حالا تعداد اعضای آن به ۱۲۰ رسیده است.

یک مقام وزارت داخله فدرال آلمان روز دوشنبه گفت هورست زیهوفر، وزیر داخله فدرال آماده است که روی برنامه ابتکاری این ائتلاف صحبت نماید. اما تا هنوز تاریخ دقیق نشست مقام های فدرال با شهرداری ها مشخص نشده است.

 

در همین زمینه