یک گروه از مهاجران مراکشی در سال ۲۰۱۸ در یک قایق بادی از تنگه جبل الطارق عبور می کنند/عکس: Reuters/Jon Nazca
یک گروه از مهاجران مراکشی در سال ۲۰۱۸ در یک قایق بادی از تنگه جبل الطارق عبور می کنند/عکس: Reuters/Jon Nazca

در جریان عملیات پولیس برای انهدام یک باند قاچاقبران، ۴۷ تن در جبل الطارق و اسپانیا بازداشت شدند. این گروه سرگرم انتقال غیرقانونی افراد از مراکش به جبل الطارق و سرانجام به اسپانیا بودند.

پولیس فکر می‌کند که بیش از ۱۳۰ مراکشی به طور موفقانه و به کمک این باند قاچاقبران از طریق جبل الطارق که بخشی از خاک بریتانیا است، وارد اسپانیا شده اند. نیروهای پولیس هر دو منطقه به تاریخ  ۱۲ جنوری در این عملیات شرکت کردند. این عملیات میان مرزی توسط اداره پولیس اتحادیه اروپا (یوروپول) هماهنگ شده بود و بیش از ۲۰۰ مامور پولیس در آن شرکت کرده بودند. 

پولیس سه تن را به قصد بازجویی در جبل الطارق با خود برد و ۴۴ تن دیگر در ولایت های مختلف اسپانیا بازداشت شدند. بر اساس گزارش‌ها، پولیس بیش از ۱۹ هزار یورو، پنج وسیله نقلیه و ۱۲ دستگاه تیلفون را ضبط کرده است.

«عملکرد پیچیده، پیشرفته و موثر»

عملیات پولیس در ماه نومبر سال ۲۰۱۸ آغاز شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه (ای اف پی) پولیس در آن زمان، متوجه «افزایش قابل توجه مسافران مراکشی از کازابلانکا و طنجه شده بود که به جبل الطارق می آمدند.» پولیس گفت که عملکرد قاچاقبران «پیچیده، پیشرفته و کارآمد» بوده است.

 دو تن از بازداشت شدگان در آستانه محاکمه، به طور موقت درقید نگه داشته می‌شوند.

نظر به یافته های استخباراتی پولیس، مهاجران برای رفتن به جبل الطارق در قبال ویزاهای جعلی توریستی بین ۷ تا ۸ هزار یورو به قاچاقبران پرداخت می‌کردند و از آن جا با موترهایی که شیشه های شان رنگ شده بود و نمبر پلیت بریتانیایی داشتند، به اسپانیا می رفتند.

ادامه سفر به سراسر اروپا 

برخی از این مهاجران پس از رسیدن به اسپانیا به بخش های دیگر این کشور می‌رفتند و برخی دیگر، سفرشان را به اعضای دیگر اتحادیه اروپا به ویژه فرانسه، ایتالیا و بلجیم ادامه می‌دادند. در برخی موارد آنان از ۵۰۰ تا ۷۰۰ یوروی دیگر (به قاچاقبران) به این منظور پرداخت می‌کردند.

بر بنیاد بیانیه پولیس جبل الطارق، این باند در مراکش بیش از یک میلیون یورو از طریق قاچاق به دست آورده و همچنین از محل فروش سگرت های قاچاق شده نیز درآمد داشته است. گزارش «ای اف پی» نشان می‌دهد که قاچاقبران در اسپانیا و جبل الطارق «حدود ۸۰ هزار یوروی دیگر به دست آورده است.»


 

در همین زمینه