آرشیف:  مهاجران در هنگام پیاده شدن از عرشه کشتی اوپن ارمز در بندر تارانتینو ایتالیا،۲۶ نومبر۲۰۱۹. عکس: انسا
آرشیف: مهاجران در هنگام پیاده شدن از عرشه کشتی اوپن ارمز در بندر تارانتینو ایتالیا،۲۶ نومبر۲۰۱۹. عکس: انسا

کشتی های نجات دو سازمان اسپانیایی و آلمانی که به ترتیب ١١٨ و ١١٩ مهاجر را حمل می کنند، اجازه یافتند سرنشینان خود را در بندر تارانتینو و مسینا در ایتالیا پیاده کنند.

مقام‌های ایتاللیا روز سه شنبه ١۴ جنوری به کشتی های نجات اوپن ارمز و سی واچ ٣ اجازه دادند سرنشینان خود را در بنادر این کشور پیاده کنند. سرنشینان اوپن ارمز در بندر مسینا در سیسیلیا و سرنشینان سی واچ ٣ هم در بندر تارانتینو در جنوب ایتالیا پیاده خواهند شد. هفته گذشته هر دو کشتی نجات ١١٨ و ١١٩ مهاجر را در جریان چندین عملیات در آب های ساحلی لیبیا  نجات داده بودند.

اوپن ارمز در تویترش نوشت که « مهاجران نجات یافته با کمال خوشی از کشور ایتالیا سپاسگزاری می کنند.»

از ۷۴ مهاجری که توسط اوپن ارمز نجات یافته بودند، ۷٢ تن آنها در ساحل لیبیا سوار یک کشتی لبریز از مهاجر شده بودند. دو تن دیگر نیز پس از پریدن از داخل یک کشتی دولتی لیبیا به آب، توسط اوپن ارمز نجات داده شدند.

 سازمان سی واچ می‌گوید: «اجازه پیاده شدن در یک بندر امن نخستین کاریست که می توان از اتحادیه اروپا انتظار داشت.» این سازمان همچنان در صفحه توییترش نوشت: «سپاسگزار آن هستیم که این سفر بالاخره به پایان رسید. ما با تجربه می دانیم که حقوق افراد نجات داده شده اکثرا تضمین نمی شود.»

از سوی دیگر کشتی اوشن وایگنک که توسط سازمان های اس او اس مدیترانه و داکتران بدون مرز حمایت می شود، هم اکنون در آب های مدیترانه مرکزی در ماموریت بسر می برد.
 

در همین زمینه