مهاجرانی که روز اول اکتوبر ٢٠١٩  از یونان اخراج می‌شوند. عکس از پیکچر الیانس
مهاجرانی که روز اول اکتوبر ٢٠١٩ از یونان اخراج می‌شوند. عکس از پیکچر الیانس

فهرست ١٢ کشور امن که از سوی حکومت یونان ترتیب شده، نگرانی سازمان‌های دفاع از حقوق پناهجویان و مهاجران را برانگیخته است. به گفته این سازمان‌ها، فهرست، ویژگی‌های هر کشور را نادیده می‌گیرد و برخی از پناهجویان از جمله همجنسگرایان را با خطر روبرو می‌کند.

حکومت یونان در چارچوب تشدید سختگیری‌ها در سیاست‌های مهاجرتی خود، ١٢ کشور مبداء مهاجران را «امن» را اعلام کرده و گفته است که از این کشورها پناهجو نمی‌پذیرد. در این فهرست کشورهای البانیا، الجزایر، ارمنستان، گامبیا، گرجستان، غنا، هند، مراکش، سنگال، تونگا، تونس و یوکراین شامل هستند. در حالیکه یونان در سال ٢٠١٩ دوباره به اولین کشور ورودی مهاجران و پناهجویان به اروپا بدل شد، حکومت این کشور با اعلام فهرست کشورهای امن می‌خواهد علیه وضعیت دشوار مهاجران از جمله در جزایر این کشور مقابله کند.

این درحالیست که تعدادی از سازمانهای مدافع حقوق مهاجران از فهرست یاد شده انتقاد کرده‌ و آن را ناقض حقوق پناهجویان از این کشور‌ها به ویژه همجنس‌گرایان توصیف کرده‌اند. مهاجر نیوز در این باره با لفتریس پاپاگیاناکیس، از سازمان خیریه (Solidarity Now) گفتگو کرده است.

مهاجر نیوز: به گونه مشخص فهرست ١٢ کشور امن چه تغییری در روند پناهندگی در یونان ایجاد خواهد کرد ؟

لفتریس پاپاگیاناکیس: برای پاسخ به این پرسش باید منتظر بمانیl تا اطلاعات بیشتری کسب کنیم، اما آنچه مسلم است این است که افرادی که از این کشورها درخواست پناهندگی می‌کنند اگر در شرایطی بسیار دشواری قرار نداشته باشند، اکنون شانس کمی برای پناهندگی دارند. گذشته از آن، آزار و اذیت اعمال شده در یکی از این ١٢ کشور باید به راحتی قابل اثبات باشد. به عنوان مثال، یک پناهجو که از چهره‌های سیاسی شناخته شده در رسانه‌ها است، بیشتر از فردی که به دلیل گرایش جنسی‌اش از کشور فرار کرده، شانس قبولی خواهد داشت.

این هم قابل تصور است که درخواست یک پناهجو که خود را همجنس‌گرا معرفی می‌کند، با احتمال زیاد با شک و تردید بیشتری بررسی خواهد شد.

مهاجر نیوز: آیا ١٢کشور شامل فهرست واقعاً امن هستند ؟

لفتریس پاپاگیاناکیس: هر کشوری که قوانینی علیه همجنس‌گرایی داشته باشد، نمی‌تواند یک کشور امن باشد. من شخصاً این فهرست را درک نمی‌کنم. مفهوم «امن» بودن یک مفهوم بسیار متغیر است. اکنون، در یونان، برای افکار عمومی، الجزایری‌ها یا مراکشی‌ها نمی توانند درخواست پناهندگی کنند زیرا مردم با خود می‌گویند «این کشورها امن هستند.» در حالیکه لازم است برای هر کشور، زمان لازم برای بررسی جزئیات در نظر گرفته شود و تفاوت‌های ظریف و واقعیت‌های محلی با دقت مورد توجه قرار بگیرد.

به گونه مثال، در مراکش، مردم پس از انتقاد از شاه این کشور مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در الجزایر، تا چند سال پیش، گروه مسلح اسلامی(GIA) یک تهدید جدی بود اما مردم یونان الزاماً از آن آگاهی ندارند. همین مساله در مورد سنگال، غنا و سایر کشورها نیز صدق می‌کند اما وقت زیادی نمی‌گذاریم تا از نزدیک به این واقعیت‌ها نگاه کنیم. دولت یونان فقط می‌خواهد که هرچه سریعتر مشکل ١٠٠٠٠٠ مهاجر در قلمرو خود را حل کند.[آتن انتظار دارد ١٠٠٠٠٠مهاجر اضافی در سال ٢٠٢٠ از ترکیه به این یونان بیایند.]

مهاجر نیوز: آیا فهرست کشورهای امن باعث رد شدن درخواست‌های پناهندگی و اخراج‌های اتوماتیک در یونان نخواهد شد ؟

لفتریس پاپاگیاناکیس: معمولاً نه به این دلیل که قرار است هر موردی جداگانه بررسی گردد. با این حال، این نوع روشها به نوعی دسته بندی شباهت دارد و خطر اخراج اتوماتیک را ایجاد خواهد کرد. تجربه در سایر کشورهایی که این فهرست را ایجاد کرده اند نشان می دهد که درخواست پناهندگی اتباع کشورهای امن، تقریباً به گونه اتوماتیک رد می‌شود، حتی اگر این افراد تحت پیگرد قرار داشته باشند.

دولت‌ها از چنین فهرست‌هایی به سادگی به عنوان ابزاری برای تسریع اقدامات خود استفاده می‌کنند. یک هدف دیگر هم کاهش کار بیش از حد در دفاتر پناهندگی در یونان است. اما خطر چنین اقدامی این است که با افراد به صورت گروهی و کلی، و نه به صورت انفرادی رفتار شود. در نتیجه، موارد خاص کمتر مورد توجه و نظارت لازم قرار خواهند گرفت. این خطر وجود دارد که حقوق بشر به سادگی نقض گردد.

در همین زمینه: ایتالیا روند اخراج مهاجران به ١٣ کشور «امن» را تسریع می‌کند  

 

در همین زمینه