گروهی از مهاجران افغان اندکی بعد از ورود به جزیره لیسبوس، ١٦ اکتوبر ٢٠٢٠. عکس از رویترز
گروهی از مهاجران افغان اندکی بعد از ورود به جزیره لیسبوس، ١٦ اکتوبر ٢٠٢٠. عکس از رویترز

حکومت یونان اعلام کرد که وزارت امور مهاجرت را که شش ماه پیش لغو شده بود، احیا کرده است. این تصمیم در حالی گرفته شده که ورود مهاجران به این کشور به گونه شدیدی افزایش یافته است و مقام‌ها در پذیرایی از مهاجران و جابجا کردن آن‌ها با دشواری روبرو هستند.

در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ١٥ جنوری توسط سخنگوی حکومت یونان منتشر شد گفته شده که کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر کشور تصمیم گرفت « برای تسریع برنامه حکومت» در رابطه با مساله مهاجرت وزارت مهاجرت  و پناهندگی را دوباره احیا کند.

بر اساس تصمیم حکومت، نوتیس میتاراکیس وزیر کنونی کار و بیمه اجتماعی به عنوان وزیر مهاجرت و پناهندگی تعیین شده و مسئولیت یافتن راه حل برای کاهش مهاجران در مراکز ثبت نام در جزایر پنج گانه و بهبود شرایط رقت بار زندگی در کمپ‌های مهاجران به عهده او گذاشته شده است.

یونان برای نخستین بار در جریان بحران بزرگ مهاجرت در سال ٢٠١٥ که الکسی سیپراس، رهبری حکومت چپ‌گرا را به عهده داشت، وزارت " سیاست مهاجرتی" را ایجاد کرد اما در ماه جولای سال گذشته، حکومت جدید و محافظه کار کیریاکوس میتسوتاکیس، این وزارت را لغو کرد.

نخست وزیر جدید، پس از آن اداره مهاجرت را در وزارت حمایت از شهروندان ادغام کرد و باعث انتقاد احزاب مخالف و بسیاری از سازمان های غیر دولتی در دفاع از حقوق پناهندگان شد.

در حالی که یونان در سال ٢٠١٩ بار دیگر به دروازه ورود مهاجران به اروپا بدل شد، حکومت یک جنرال بازنشسته را برای مدیریت کمپ‌های مهاجران در جزایر منصوب کرد. همین اکنون در این کمپ‌ها بیش از ۴٠ هزار مهاجر در شرایط رقت باری زندگی می‌کنند در حالیکه ظرفیت اصلی و مجموعی آن‌ها ٦٣٠٠ نفر است.

بیشتر بخوانید: مهاجران گیرمانده در برف های یونان، دلتنگ کمپ های ملالت انگیز و پرازحام هستند

حکومت در ماه نومبر گذشته برنامه‌هایی را برای ایجاد کمپ‌های جدید و بسته در جزایر اعلام کرد اما تا کنون به پیشرفتی در این زمینه دست نیافته است.

همزمان، بر خلاف تعهد حکومت برای انتقال ٢٠ هزار مهاجر از جزایر به شهرهای قاره‌ای رقم مهاجران انتقال یافته تا هنوز بسیار ناچیز است.

مقام‌های محلی و ساکنان جزایر بارها مخالفت خود را با ایجاد کمپ‌های جدید اظهارکرده و خواستار آن شده‌اند که ظرفیت کمپ‌ها از یک هزار نفر بیشتر نباشد.  

قرار است هفته آینده دور جدیدی از  تظاهرات و اعتصابات در جزایر لسبوس، خیوس و ساموس که مهمترین کمپ‌های مهاجران در آن قرار دارند، برگزار گردد.

در همین باره: جزایر یونان علیه پلان های گسترش کمپ های مهاجران اعتراض کردند


 

در همین زمینه