بوریس جانسون، نخست وزیر انگلستان در سواحل فرانسه ، ماه اگست ٢٠١٩. عکس از رویترز
بوریس جانسون، نخست وزیر انگلستان در سواحل فرانسه ، ماه اگست ٢٠١٩. عکس از رویترز

نمایندگان پارلمان(مجلس عوام) انگلستان اخیراً لایحه‌ای که پیوستن مهاجران زیرسن و بدون همراه را به خانواده‌‌های شان بعد از بریگسیت به انگلستان ممکن می‌ساخت، رد کردند. در حالیکه در پایان ماه جنوری انگلستان اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد، این تصمیم نمایندگان پارلمان نگرانی و خشم بسیاری از سازمان‌های مدافع مهاجران را برانگیخته است.

روز هشتم جنوری، نمایندگان پارلمان انگلستان لایحه ١٧ در مورد حفاظت از کودکان مهاجر و بدون همراه در برنامه برگسیت را رد کردند. الف دبس، یک تن از نمایندگان حزب کار بریتانیا در مجلس اعیان انگلستان، این تصمیم را « نومید کننده و ضربه محکمی به کودکان مهاجر» و « خیانت به رسم بشردوستانه در انگلستان» خواند که از نظر او « کودکان آسیب دیده زیادی را در شمال فرانسه و جزایر یونان در موقعیت خطرناکی قرار خواهد داد.»

لایحه ١٧ با تلاش‌های پیگیر الف دبس در سال ٢٠١٦ و در دوره نخست وزیری ترزا می از سوی پارلمان تصویب شد و هدف آن تضمین حق پیوستن مهاجران زیرسن و بدون همراه به خانواده‌های شان در انگلستان، حتی بعد از برگسیت بود.

سازمان ملل متحد و سازمان‌های مدافع حقوق مهاجران نسبت به لغو این لایحه که تنها چارچوب حقوقی مذاکره میان انگلستان و اتحادیه اروپا برای حفاظت از کودکان بود، هشدار داده‌اند.

آن-شارلوت فابیه، مدیر بخش فرانسه سازمان Safe Passage (عبور امن) در گفتگو با مهاجر نیوز گفت: « در حال حاضر، پیمان دوبلین تنها چارچوب حقوقی است که پیوستن مهاجران زیر سن و بدون همراه به خانواده‌های شان را تضمین می‌کند. با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، لندن این پیمان را عملی نخواهد کرد و در نتیجه برای کودکان مهاجر و بدون همراه غیرممکن خواهد بود به پدر و مادر یا نزدیکان ( کاکا، عمه، خاله، پدرکلان و مادرکلان و مهمتر از همه، خواهر یا برادر) شان در این کشور به پیوندند.»

« یگانه گزینه قاچاقبر یا خیز زدن در یک کامیون خواهد بود! »

به گفته آن-شارلوت فابیه « در سال‌های اخیر ٣ هزار نوجوان توانستند به خانواده‌های شان در انگلستان بپیوندند. با عملی شدن بریگسیت، پیمان دوبلین همچنان در یک دوره گذار تا ماه دسمبر ٢٠٢٠ قابل اجرا خواهد بود. اما معلوم نیست بعد از این تاریخ چه اتفاقی خواهد افتاد. ما از موج هراسی که به دلیل نبود گزینه دیگری به جز قاچاقبر یا مخفی شدن در یک کامیون، پدید خواهد آمد نگران هستیم.»

او می‌افزاید: « از سوی دیگر، روند الحاق خانوادگی می‌تواند یک سال طول بکشد، در نتیجه ما همین اکنون از  سرنوشت درخواست تعدادی از کودکان مهاجر آگاهی نداریم.»

اگر در هفته‌های آینده سازوکارهای حقوقی یا توافقی در این مورد ارائه نگردد تنها راه الحاق خانوادگی برای کودکان مهاجر و زیرسن، توسل به قوانین بریتانیا خواهد بود که تنها پیوستن به مادر یا پدر را تضمین می‌کند. به گفته سازمان Safe Passage در قانون بریتانیا حتی پیوستن به خواهر یا برادر که بخش عمده الحاق خانوادگی را تشکیل می‌دهد ناممکن است.

در همین زمینه سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان در انگلستان، به مهاجر نیوز گفت: « قوانین محلی به گونه یکسان ازکودکان بدون همراه محافظت نمی‌کنند. این فوق العاده ضروری است که انگلستان برای پیوستن کودکان مهاجر به خانواده‌های شان، به توافقی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا دست یابد.»

دفتر نخست وزیر انگلستان: این موضوع در توافق برای برگسیت جایی ندارد

بعد از تصمیم نمایندگان پارلمان، دفتر نخست وزیر بریتانیا، توضیح داده است که این کشور تعهد خود در برابر کودکان مهاجر را رها نکرده بلکه معتقد است مذاکرات برگسیت جایی برای این موضوع نیست.  

یک سخنگوی حکومت انگلستان بعدتر تصریح کرد که اقدامات شامل در لایحه ١٧ همچنان بخشی از اقدامات حکومت خواهد بود اما نباید به گونه خاصی در توافق برای برگسیت گنجانیده شود.

آن-شارلوت فابیه از سازمان سف پسیج دولت را به عدم اراده سیاسی متهم کرده و می‌گوید لغو لایحه دبس در مورد کودکان مهاجر و بدون همراه نشان می‌دهد که الحاق خانوادگی برای حکومت اولویتی ندارد:« میتوان به شت نگران بود که بعد از ماه دسمبر ٢٠٢٠ نیز هیچ بدیلی ارائه نگردد.»

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان به نوبه خود از حکومت انگلستان می‌خواهد قوانین محلی کنونی در مورد الحاق خانوادگی کودکان را اصلاح و تسهیل کند. یک نمونه از این اصلاحات، از نظر سازمان ملل، آن خواهد بود که کودکان قبلاً پناهنده در انگلستان، بتوانند اعضای نزدیک خانواده خود را اسپانسر کنند. کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در همین زمینه در پیشنهادات خود که از سوی حدود چهل سازمان حمایت می‌شود، خواستار تعریف جامع‌تری از « عضو خانواده» شده تا فرزندان بالای ١٨ سال نیز امکان پیوستن به خانواده‌شان را پیدا کنند.

در این میان، الف دبس، مصمم است توجه و حمایت برخی از نمایندگان مجلس اعیان را به این موضوع جلب کند. روز چهارشنبه ١٥ جنوری مجلس اعیان در این باره جلسه‌ای را دایر کرد اما باید به یاد داشت که اعضای این مجلس در برابر نمایندگان پارلمان یا مجلس عوام از وزن کمتری برخوردار هستند. بر حسب قوانین انگلستان مجلس اعیان می‌تواند طرح قوانین تصویب شده توسط پارلمان را بررسی و اصلاح وپیشنهادات خود را به حکومت ارائه کند اما به ندرت می‌تواند مانع تصویب این قوانین گردد.


 

در همین زمینه