به گفته مسئولان، عملیات نجات در نیمه شب انجام شد.  عکس از هانا ولاس بومن/ سازمان داکتران بدون مرز
به گفته مسئولان، عملیات نجات در نیمه شب انجام شد. عکس از هانا ولاس بومن/ سازمان داکتران بدون مرز

مسئولان کشتی بشردوستانه اوشین ویکینگ اعلام کردند که حدود ۴٠ مهاجر عمدتاً بنگلادشی را بامداد جمعه ١٧ جنوری از آب‌های لیبیا از لیبی نجات دادند. اوشین ویکنگ فعلاً در منطقه باقی می‌ماند تا در صورت نیاز به سایر قایق‌های مهاجران کمک کند.

اوشین ویکنگ که توسط سازمان‌های غیردولتی اس او اس مدیترانه و داکتران بدون مرز مدیریت می‌شود، در اولین عملیات نجات سال خود در سال جدید، ٣٩ مهاجر را در فاصله ٣٥ مایل دریایی از سواحل لیبیا نجات داد. مسئولان کشتی در پیامی در تویتر گفتند: «نجات یافتگان در جریان عملیاتی دشوار توام با باد و امواج بلند، از یک قایق چوبی که ثبات خود را از دست داده بود، انتقال یافتند.»

به گفته مسئولان، عملیات نجات در نیمه شب و چند ساعت قبل از  بامداد انجام شد. در میان مهاجران نجات داده شده، که اکثراً اتباع بنگلادیش هستند،١٩ کودک خردسال و ٥ زن وجود دارند.

این عملیات نجات بعد از آن انجام شد که پلاتفرم، شبکه تیلفونی کمک به مهاجران سرگردان در دریا، ساعت ٢ صبح پیامی دریافت کرد که در آن گفته شده بود « قایق آب گرفته و موتور آن از کار افتاده است.» به گفته این پلاتفرم، مقام‌های لیبیایی و کشتی اوشین ویکنگ در جریان این حادثه قرار گرفتند اما این کشتی بشردوستانه بود که ابتدا به محل رسید.

اوشین ویکنگ ظرفیت٢٠٠ تا ٢٥٠ نفر را دارد و به گفته سخنگوی اس او اس مدیترانه، «همچنان به گشت و گذار و جستجوی قایق ‌های سرگردان در آب‌های لیبیا ادامه خواهد داد.» این کشتی در حال حاضر تنها کشتی بشردوستانه ساحل لیبیا است. در روزهای اخیر، به دلیل شدت درگیری در اطراف طرابلس و همچنین بهبود آب و هوا، شمار مهاجران عازم اروپا افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: اوپن آرمز و سی واچ ٣ اجازه پیاده کردن مهاجران در بندر ایتالیا را بدست آوردند

همزمان، کشتی سی واچ ٣ که به سازمانی به همین نام تعلق دارد روز جمعه اعلام کرد که پس از پیاده کردن ١١٩مهاجر نجات داده شده، جزیره سیسیلیا را ترک کرده است. مسئولان کشتی در پیامی در تویتر نوشتند: « ماموریت انجام شد. عصر دیروز از بندر تارانتو خارج شدیم.  حال بعد از بررسی‌های معمولی در اسپانیا، به مدیترانه باز خواهیم گشت.»

در همین زمینه: در ٢۴ ساعت گذشته بیش از ١٥٠ مهاجر در آب های مدیترانه نجات داده شدند 


 

در همین زمینه