عکس از آرشیف/ آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که ورود پناهجویان از ترکیه به اعضای اتحادیه اروپا افزایش یافته است.
عکس از آرشیف/ آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که ورود پناهجویان از ترکیه به اعضای اتحادیه اروپا افزایش یافته است.

رقم پناهجویانی که در سال گذشته میلادی از ترکیه وارد قلمرو اروپا شده اند،افزایش داشته است. بسیاری این افراد را شهروندان افغانستان و سوریه تشکیل می دهند.

آژانس حفاظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا (فرانتکس) می گوید که در سال ۲۰۱۹، بیش از ۸۲ هزار تن به گونه غیرقانونی [از طریق مرزهای شرقی مدیترانه] وارد اتحادیه اروپا شده اند. این آمار در مقایسه به سال ۲۰۱۸، افزایش ۴۶ درصدی را نشان می‌دهد.

فابریک لیگاری، رئیس فرانتکس گفت:« این موضوع عمدتاً به دلیل وضعیت در سوریه و همچنان بی ثباتی در افغانستان است.از سوی دیگر، تغییر سیاست مقام های پاکستانی و ایرانی در برابر شهروندان افغانستان هم سبب این موضوع شده است.»

در سال ۲۰۱۶ میلادی، اتحادیه اروپا توافق کرد که برای ترکیه تا سطح ۶ میلیارد یورو بدهد تا این کشور به وضعیت مهاجران سوریایی رسیدگی کرده و نیز از هجوم پناهجویان به اروپا جلوگیری کند.

اما از تابستان سال گذشته به این طرف، جزایر شرقی یونان در تلاش است که ازدحام بیش از حد اردوگاه هایش را کاهش بدهد. در این اردو گاه ها درگیری میان پناهجویان و خشونت ها همواره رخ داده اند.

در سال های پسین وضعیت در اردوگاه های یونان به وخامت بیشتر گراییده است. پناهجویان تلاش می کنند که با عبوراز ترکیه وارد یونان گردند و سپس به کشورهای غرب اروپا بروند.

فرانتکس اذعان کرد که رقم ورود پناهجویان، پس از توافقنامه اتحادیه اروپا با ترکیه برای اولین بار در سال گذشته بار دیگر بالا گرفت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته است که کشورش نمی تواند به تنهایی، میزبانی ۳.۶ میلیون سوریایی را به تنهایی بر دوش بکشد. اردوغان پیش از این هم هشدار داده بود که "دروازه ها را به روی مهاجرانی" که می خواهند به اروپا بروند، باز خواهد کرد. رئیس جمهور ترکیه در تلاش است که پول بیشتری را به دست آورد و ظاهرا به نظر می رسد که اروپایی ها هم به خواست او موافقت کنند.

aj-shi/AP

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 

در همین زمینه