عکس: ارشیف/هدف اصلی حکومت آلمان از اطلاع رسانی به مهاجران بالقوه در خارج از کشور، جذب نیروهای کاری متخصص است/عکس: ماییوا پوله، اینفومایگرانتس
عکس: ارشیف/هدف اصلی حکومت آلمان از اطلاع رسانی به مهاجران بالقوه در خارج از کشور، جذب نیروهای کاری متخصص است/عکس: ماییوا پوله، اینفومایگرانتس

حکومت فدرال آلمان تصمیم دارد که ادغام مهاجران در جامعه آلمان را در کشورهای مبدا آغاز کند. به همین منظور، آلمان می‌خواهد که روند اطلاع دهی را در کشورهای مبدا پناهجویان گسترش دهد.

روزنامه های شبکه هیئت تحریریه آلمان به نقل از یک اعلامیه حکومت فدرال نوشته است، پیش از اینکه مهاجران در مورد مهاجرت تصمیم نهایی را بگیرند، باید «تا حد امکان و به صورت جامع راجع به زندگی در آلمان مطلع شوند و اطلاعات لازم را دریافت کنند.»

در بخشی از این اعلامیه حکومت فدرال آلمان که قرار است روی آن به زودی توافق صورت بگیرد، آمده است: انتظارات اشتباه و اطلاعات ناکافی می‌تواند «باعث دشواری روند ادغام در آلمان شود.»

بربنیاد  گزارش روزنامه های نامبرده،  خانم انته ویدمن ماوتس، مسئول امور ادغام آلمان در تدوین این بیانیه با عنوان «مرحله پیش از مهاجرت: هدایت انتظارات و نشان دادن یک مسیر مشخص» نقش عمده ای داشته است. این سند بخشی از «پلان ملی اقدامات لازم برای ادغام» است که روند ادغام را در کل به پنج مرحله تقسیم می‌کند.

بر اساس بیانیه حکومت آلمان فدرال، قرار است مهاجران بالقوه از طریق امکانات دیجیتال راجع  به امکانات قانونی سفر به آلمان مطلع شوند و تصویر واقع بینانه ای از زندگی روزمره در این کشور را دریافت کنند.

بر بنیاد این اقدام، نمایندگان آلمان در خارج از این کشور در زمینه اطلاع رسانی نقش مهمی را بازی خواهند کرد.

در ادامه گزارش روزنامه های هیئت تحریریه آلمان آمده است، بر اساس استراتژی حکومت آلمان فدرال، «بهبود روند اداری رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی و به رسمیت شناختن، استراتژی هدفمند برای تبلیغ و گسترش حمایت از یادگیری زبان آلمانی به خصوص در خارج از کشور» در نظر گرفته شده است. هدف اصلی حکومت آلمان جلب و جذب نیروهای کاری برای پوشش نیازمندی، در این کشور است.

به این منظور قانون مهاجرت نیروهای کاری متخصص سر از ماه مارچ در آلمان اجرایی می‌شود. در ادامه بیانیه حکومت آلمان فدرال آمده است، «در زمینه جلب و جذب نیروهای کاری متخصص، هدف ما این است که آلمان در رقابت جهانی بر سر نیروهای کاری مجرب، جایگاهش را به عنوان یک کشور جذاب مهاجرپذیر تثبیت کند.»

در ادامه این اعلامیه تصریح شده است: «برای نشان دادن واکنش مناسب به افزایش شدید مهاجرت در طول پنج سال گذشته (به خصوص مهاجرت پناهجویان و شهروندان اتحادیه اروپا)، حکومت آلمان فدرال تصمیم گرفته است که پلان ملی اقدامات لازم برای ادغام را ادامه داده و آن را توسعه بدهد.» حکومت آلمان با این طرح وارد «محدوده جدیدی می‌شود و از الگوهای جدیدی پیروی می کند.»


 

در همین زمینه