بازداشتگاه اداری منیل - املو در حومه ی پاریس قرار دارد. عکس : مهاجر نیوز/ مایوا پولی
بازداشتگاه اداری منیل - املو در حومه ی پاریس قرار دارد. عکس : مهاجر نیوز/ مایوا پولی

طبق گزارش ها، یک زن نوجوان افغان که تصمیم اخراج او از سوی کشور فرانسه گرفته شده بود، در این کشور پناهندگی درخواست کرده است. این زن نو جوان که هم اکنون در بازداشتگاه اداری بسر می برد، از بازگشت به افغانستان در هراس است.

هواپیمای مسافربری به روز دوشنبه ٢٠ جنوری بدون زن نوجوان ١٩ ساله افغان که تصمیم اخراج او از سوی مقامات فرانسه گرفته شده بود، فرودگاه را به مقصد افغانستان ترک کرد. تا کنون هیچ گونه معلوماتی در مورد عدم برگشت او به افغانستان و سرنوشت او پس از آن، در دسترس نیست. فریحه که به خاطر فرار از ازدواج احباری از افغانستان فرار کرده است، هم اکنون در یکی از بازداشتگاه های اداری در منیل املو در حومه شمالی پاریس بسر می برد.

این مهاجر افغان جمعه گذشته، به کمک سازمان حقوقی سیماد، درخواست پناهندگی اضطراری را در خاک فرانسه داده است. به گفته سازمان سیماد، فریحه در روزهای آینده به دادگاه احضار خواهد شد و درخواست پناهندگی او در فرانسه می تواند برای قضیه او در دادگاه کمک کند.

*فریحه در یک تماس تیلفونی هفته گذشته به مهاجرنیوز گفت: « من نمی توانم به افغانستان برگردم، زندگی ام در خطر است، اگربرگردم، کاکایم مرا خواهد کشت.»

فریحه به گفته خودش، به تنهایی راه مهاجرت به سوی اروپا را در پیش گرفت و از طریق ترکیه به یونان رفت تا بعدتر با یک پاسپورت جعلی خود را به فرانسه برساند. او آرزو داشت بعد از رسیدن به فرانسه نزد شوهرش به آلمان برود اما در فرودگاه رواسی شارل دوگل در شمال پاریس، به تاریخ اول جنوری، پولیس او را دستگیر کرد و به منطقه تزانزیت فرودگاه انتقال داد. روز ٨ جنوری، مقام‌ها او را به بازداشتگاه اداری منیل املو انتقال دادند. پرفکتور سن سان دونی که مسئولیت پرونده پناهندگی او را بدوش دارد، به تماس های مهاجرنیوز پاسخ نداده است.

«کاکایم که با طالبان ارتباط دارد می خواست من با پسرش ازدواج کنم»

فریحه باشنده اصلی ولایت قندهار است. به گفته وی کاکایش که او نیز یکی از اعضای طالبان است او را به ازدواج با پسرش مجبور کرده بود و به همین دلیل او از افغانستان فرار کرده است.

برای معلومات بیشتر: در سه سال گذشته حدود ۸۰۰ پناهجوی افغان از آلمان اخراج شده اند

فریحه می‌گوید که هشت ماه پیش افغانستان را ترک کرده است. او به کمک پدرش از ایران به ترکیه و سپس به یونان رفت. پس از آن می خواست به آلمان برود اما با پاسپورت جعلی در فرودگاه فرانسه توسط پلیس بازداشت شد. فریحه می گوید که قصد ماندن در فرانسه را نداشت.

زنان بیشتر قربانی خشونت ها در افغانستان هستند

اخراج فریحه یکی از نادرترین موارد اخراج به افغانستان محسوب می‌شود. داوید روهی، مسئول بخش بازداشتگاه در سازمان سیماد، با اشاره به آسیب پذیر بودن این مهاجر افغان، هفته گذشته به مهاجر نیوز گفت :« تا جایی که ما می‌دانیم این اولین بار است که فرانسه یک زن بدون همراه را به افغانستان اخراج می‌کند.»

برای معلومات بیشتر: پارلمان فرانسه قانونی را تائید کرد که موجب تسهیل اخراج افغان‌ها خواهد شد

براساس توافق نامه همکاری اروپا که توسط فرانسه تصویب شده است، کشورهای عضو موظف هستند تا "جنبه های بشردوستانه" به ویژه وضعیت افراد آسیب پذیر - مانند زنان بی همراه  و افراد زیر سن قانونی را در نظر بگیرند. از سوی دیگر بازگشت به افغانستان، بازگشت به کشوریست که نا امن تلقی می شود. علاوه بر این، براساس كنوانسیون حقوق بشر در اروپا، اخراج شخصی كه با نقض جدی حقوقش در کشور مبداء روبرو خواهد شد، ممنوع می باشد.

براساس گزارش اخیر کمیسیون حقوق بشر افغانستان، در سال ٢٠١٩ این کشور شاهد افزایش خشونت‌ ها در برابر زنان و دختران بوده است. بین مارچ و اکتبر ٢٠١٩، این خشونت ها (کلامی، روانشناختی، جسمی و اقتصادی) ٨,٢ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال ٢٠١٨ افزایش یافته است.

نام مستعار

 

 


 

در همین زمینه