صحنه‌ای از تظاهرات روز ١٧ جنوری در کمپ موریا. مهاجران خواهان امنیت و شرایط بهتر زندگی هستند. عکس از رویترز
صحنه‌ای از تظاهرات روز ١٧ جنوری در کمپ موریا. مهاجران خواهان امنیت و شرایط بهتر زندگی هستند. عکس از رویترز

از آغاز سال جدید میلادی، دو مهاجر در اثر ضربات چاقو در کمپ موریا در جزیره لیسبوس کشته‌ شده‌اند. سازمان داکتران بدون مرز می‌گوید ازدحام بیش از حد بیشتر از ١٩ هزار مهاجر در کمپی که ظرفیت اصلی آن ٢٨٠٠ نفر است، یکی از دلایل اصلی تشدید خشونت‌ها در موریا است.

ایسوف*، یک مهاجر تبعه بورکینا فاسو که ٣٢ ساله است می‌گوید از هنگام رسیدنش به موریا یک روز هم بدون درگیری سپری نشده است. او که از چند هفته به این سو در کمپ موریا سکونت دارد می‌گوید: « هر روز یک نفر زخمی می‌شود.»

به گفته ایهاب عباسی، هماهنگ کننده داکتران بدون مرز در یونان، از آغاز سال ٢٠٢٠ تشدید خشونت‌ها در کمپ به کشته شدن دو نفر و « زخمی شدن دستکم شش نفر» دیگر منجر شده‌است.  

در سال روان، در اولین مورد خشونت‌ها در کمپ موریا، یک کنگویی ٢٠ ساله در شب سال نو با ضربات چاقو زخمی شد. این حادثه زمانی رخ داد که یک مهاجر افغان می‌خواست تیلفون موبایلش را بدزدد. مهاجر کنگویی روز ١٥ جنوری در شفاخانه جان داد.

در یک مورد مشابه، یک مهاجر٢٠ ساله یمنی روز ١٦ جنوری در درگیری با یک مهاجر دیگر، با چاقو زخمی شد. شب همان روز او هنگام انتقال به شفاخانه جانش را از دست داد.

یک روز بعد از این حادثه، تعدادی از مهاجران اکثراً افریقایی اقدام به تظاهرات کردند و خواهان تشدید امنیت و بهبود شرایط زندگی در کمپ شدند.

بیشتر بخوانید: یک خانواده افغان: جزیره لیسبوس را جهنم مهاجران می‌گوییم

ایسوف می‌گوید دو روز بعد از این تظاهرات « یک زن افغان هدف ضربات چاقو قرار گرفت.» سازمان داکتران بدون مرز با تائید این خبر به مهاجر نیوز گفت  این مهاجر از ناحیه سینه و شکم زخمی شده و در وضعیت وخیمی در شفاخانه قرار دارد.

هماهنگ کننده داکتران بدون مرز در یونان می‌گوید که «ازدحام بیش از حد در کمپ، سرما و انتظار بی پایان مهاجران را برآشفته کرده است: « مهاجران به هیچ چیز، غذا، دوش و تشناب دسترسی ندارند. برای هر چیزی باید صف کشید...»

دولت یونان اظهارات برای انتقال مهاجران از کمپ‌های جزایر دریای اژه را افزایش داده و تعهد کرده که صدها تن را در شهرهای قاره‌ای جابجا خواهد کرد.

همزمان با تشدید سختگیری‌ها در روند پناهندگی، دولت می‌خواهد جلو ورود مهاجران جدید را بگیرد و کمپ‌های جدیدی را با ظرفیت ٥٠٠٠ نفر در جزایر ثبت نان مهاجران ایجاد کند.

*نام مستعار   


 

در همین زمینه