عکس تزئینی: قاچاقبران انسان در اغلب موارد مهاجران را در کامیون‌ها یا قایق به انگلستان اتقال می‌دهند. عکس از رویترز
عکس تزئینی: قاچاقبران انسان در اغلب موارد مهاجران را در کامیون‌ها یا قایق به انگلستان اتقال می‌دهند. عکس از رویترز

مقام‌های امنیتی فرانسه و هالند در یک عملیات مشترک در همکاری با آژانس اروپایی هماهنگی علیه جرایم جنایی، ٢٣ نفر را به ظن « قاچاق بزرگ مهاجران» به انگلستان دستگیر کردند. این افراد متهم شده‌اند که حدود ١٠ هزار مهاجر کرد را به انگلستان انتقال داده‌اند.

آژانس اروپایی هماهنگی علیه جرایم جنایی (Eurojust) روز چهارشنبه ٢٣ جنوری خبر داد که  «مقام‌های فرانسه و هالند در یک اقدام مشترک و با هماهنگی آژانس، ٢٣ نفر را به ظن قاچاق مهاجران در مقیاس بزرگ دستگیر کردند.»

بر بنیاد خبرنامه، متهمان حدود ١٠هزار مهاجر کرد را که معمولاً از پارکینگ‌ توقف‌گاه‌های کنار شاهراه‌ها تحویل می‌گرفتند، در کامیون‌های یخچالی و قایق‌های لاستیکی از فرانسه به انگلستان انتقال داده‌اند.

از مجموع افراد دستگیر شده، ١٩ نفر در فرانسه و ۴ تن در هالند به چنگ پولیس افتاده‌اند.

در جریان عملیات، پولیس پنج محل مربوط به این شبکه قاچاق انسان را نیز بازرسی و تفتیش کرد. به گفته یوروجست، این شبکه برای عبور از کانال مانش از هر مهاجر ٧ هزار یورو می گرفته و به این ترتیب رقم کل درآمد مالی آن به ٧٠ میلیون یورو می‌رسیده است.  

مقام‌های فرانسوی، تحقیقات در مورد این شبکه را از ماه اگوست سال ٢٠١٨ آغاز کردند و از آنجایی که معمولاً افراد تحت نظر در موتر‌های دارای نمبر پلیت هالندی رفت‌و آمد می‌کردند، دامنه تحقیقات به هالند و همکاری یوروجست گسترش یافت.

این در حالیست که با وجود خطرات ناشی از تراکم ترافیک، سرما و موج‌های بلند آب در کانال مانش، اقدامات غیرقانونی مهاجران برای رفتن به انگلستان چند برابر شده است.

بر بنیاد تازه ترین ارقام منتشر شده، از اول جنوری امسال ، دستکم ٧٧ مهاجر که سعی کرده اند با استفاده از قایق‌های کوچک و دست ساز به انگلستان بروند توسط مقام‌های فرانسوی دستگیر شده‌اند.

در همین زمینه :  فرانسه: از آغاز سال روان ٥٣ مهاجر در کانال مانش دستگیر شده‌اند


 

در همین زمینه