حدود ٣٠٠٠ سرباز از کشورهای آلبانیا، مولداویا، ترکیه و پنج کشور دیگر در عملیات اینترپل برای دستگیری قاچاقبران شرکت داشتند. عکس از اینترپل
حدود ٣٠٠٠ سرباز از کشورهای آلبانیا، مولداویا، ترکیه و پنج کشور دیگر در عملیات اینترپل برای دستگیری قاچاقبران شرکت داشتند. عکس از اینترپل

سازمان بین‌الملل پلیس اینترپل روز چهارشنبه اعلام کرد که ٨٩ قربانی قاچاق انسان را در مسیر بالکان نجات داده و ده‌ها قاچاقبر را نیز دستگیر کرده است.

به گفته اینترپل، حدود ٣٠٠٠ سرباز از کشورهای البانیا، مولداویا، ترکیه و پنج کشور دیگر در جریان عملیاتی با نام تیزوس، مرزها، ایستگاه‌های قطار و بس‌های مسافربری را برای پیدا کردن قربانیان قاچاق انسان تحت نظارت قرار دادند.

این نیروها طی یک هفته ٧٢ فرد مظنون و ١٦٧ قاچاقبر انسان را  دستگیر کردند. بر بنیاد اعلامیه سازمان اینترپل، قربانیان قاچاق انسان از جمله ٧ کودک مورد استفاده جنسی قرار گرفته‌اند.

اورگن شتوك، رئیس اینترپل گفت كه گروه‌های قاچاقبران، مهاجران آسیب پذیر را هدف می‌گیرند. او افزود که اگرچه تعدادی از مهاجران از این طریق هدف خود می‌رسند اما تعدادی از آن‌ها بعدتر قربانی استفاده جویی می‌شوند.

در جریان بحران بزرگ مهاجرت به اروپا، حدود یک میلیون مهاجر از طریق جاده بالکان خود را به اروپا رسانده‌اند.

اگرچه  این جاده از سال ٢٠١٦ به بعد مسدود شده است، اما هزاران مهاجر همچنان در تلاش هستند از این طریق به سمت اروپای غربی بروند. این مهاجران معمولاً مبلغ زیادی به قاچاقبران انسان می‌پردازند تا به کمک آن‌ها از مرزها عبور کنند.

اینترپل سال گذشته اعلام كرد كه براساس گزارش‌ها ،درسال ٢٠١٨ حدود ٦٦٠٠ مهاجر تلاش کرده‌اند با موتر از مسیر بالكان عبور کنند.

بیشتر بخوانید: سوء استفاده جنسی در میان پناهجویان در کمپ موریا ؟ 

در همین زمینه