کشتی اوشین ویکینگ طی سه روز گذشته ۴٠٧ مهاجر را در دریای مدیترانه نجات داده است. عکس از اس او اس مدیترانه
کشتی اوشین ویکینگ طی سه روز گذشته ۴٠٧ مهاجر را در دریای مدیترانه نجات داده است. عکس از اس او اس مدیترانه

کشتی اوشن ویکنگ طی سه روز گذشته ۴٠٧ مهاجر را در دریای مدیترانه نجات داده است. این مهاجران از جمله ٣٩ زن و ١٣٢ کودک زیرسن و بدون همراه، در عرشه کشتی منتظرند تا در یک بندر امن پیاده شوند. کشتی آلان کردی، مربوط سازمان خیریه آلمانی سی ای هم روز شنبه گذشته ٧٨ مهاجر را که در دو کشتی جداگانه در آب‌های لیبیا سرگردان بودند، از دریا نجات داد.

بعد از آنکه بامداد جمعه گذشته اوشن ویکنگ ٩٢ مهاجر را از آب‌های ساحلی لیبیا نجات داد، روزهای شنبه و یکشنبه نیز بیش از ٣٠٠ مهاجر دیگر از دریای مدیترانه توسط خدمه این کشتی نجات داده شدند.

روز شنبه ٢٥ جنوری، طی دو عملیات نجات جداگانه، ١٣١ مهاجر در آبهای نزدیک لیبیا و مالتا توسط امدادگران نجات یافتند.

 عملیات نجات اولی حوالی ساعت چهار بامداد روز شنبه در فاصله ٢٦ مایل دریایی در آب‌های لیبیا انجام شد و در جریان آن ٥٩ سرنشین زن و مرد از یک قایق چوبی سرگردان نجات داده شدند.

ساعاتی بعدتر، کشتی متعلق به سازمان‌های غیر دولتی اس او اس مدیترانه و داکتران بدون مرز، ٧٢ مهاجر دیگر را از یک کشتی چوبی کوچک در آب‌های مالتا نجات داد. به این ترتیب شمار مهاجران نجات داده شده در عرشه کشتی به ٢٢٣ نفر رسید.

در ادامه عملیات نجات، روز یکشنبه نیز اوشن ویکنگ ١٨۴ مهاجر دیگر را از دو قایق لاستیکی سرگردان در آب‌های لیبیا و مالتا نجات داد.

به گفته مسئولان کشتی، در حال حاضر شمار مهاجران در عرشه این کشتی به ۴٠٧ نفر شامل ٢١٦ مرد، ٣٩ زن ( ١٢ زن حامله) و ١٥٢ کودک زیرسن (١٣٢ کودک بدون همراه) می‌رسد.

شبکه تیلفونی آلارم فون که در ردیابی و جستجوی مهاجران سرگردان در مدیترانه با سازمان‌های غیردولتی همکاری می‌کند از تلاش‌های مداوم اوشن ویکنگ برای نجات مهاجران تقدیر کرده و نوشته است که در جریان عملیات چند روز گذشته، کشتی از مدیترانه مرکزی عبور کرده و با رفت و آمد میان آب‌های لیبیا و مالتا، مهاجران را از دریانجات داده است.

در یک عملیات نجات دیگر، کشتی آلان کردی، مربوط سازمان خیریه آلمانی سی ای هم روز شنبه گذشته ٧٨ مهاجر را که در دو کشتی جداگانه در آب‌های لیبیا سرگردان بودند، از دریا نجات داد.

اوشن ویکنگ و الان کردی حالا در انتظار یافتن بندر یا بنادری امن برای پیاده کردن مهاجران، در نزدیکی سواحل ایتالیا سرگردان هستند. به گفته سازمان سی ای، مالتا به درخواست پیاده کردن مهاجران در این جزیره پاسخ منفی داده است.

 

در همین زمینه