عکس از آرشیف/ روزانه ده ها پناهجوی پذیرفته نشده از یونان به ترکیه پس فرستاده می‌شوند.
عکس از آرشیف/ روزانه ده ها پناهجوی پذیرفته نشده از یونان به ترکیه پس فرستاده می‌شوند.

یونان در چند روز گذشته، ده ها پناهجوی پذیرفته نشده را به ترکیه پس فرستاده است. حکومت یونان می‌گوید که روزانه تا ۳۰ مهاجر را به ترکیه تسلیم می‌کنند.

حکومت یونان با عملی نمودن قانون جدید تلاش می‌کند که پرونده پناهجویان را در کوتاه مدت مورد ارزیابی قرار بدهد و پناهجویان پذیرفته نشده را به ترکیه پس بفرستد. این قانون از روز نخست سال جاری میلادی به منصه اجرا درآمده است.

آدونیس جورجیادیس، معاون نخست وزیر یونان روز دوشنبه در گفتگو با خبرگزاری «Real» در شهر آتن گفت: «ما روزانه حدود ۳۰ مهاجر را پس می‌فرستیم. ترکیه آنان را پذیرفته است.»

نکته مهم قانون پناهندگی جدید تصریح می‌کند: اشخاصی که پس از پذیرفته نشدن شان در مرحله ابتدایی، می‌خواهند که به مرحله دوم بروند، باید از لحاظ قانونی دلیل موجه ارایه بدارند.

این در حالیست که پیش از این مهاجران می‌توانستند با یک برگه ساده از پیش چاپ شده، خواست خود را مطرح کنند و اخراج شان را تا یک ماه و در برخی موارد به یک سال، به عقب بیندازند.

با این همه، در توافقنامه مهاجرتی اتحادیه اروپا با ترکیه تصریح شده است: یونان می‌تواند پناهجویانی را که از طریق خاک ترکیه وارد جزایر این کشور می‌شوند و درخواست پناهندگی شان رد می‌شود را، دوباره به انقره بسپارد.


 

در همین زمینه