پولیس بامداد روز سه شنبه بیش از ١۴٠٠ مهاجر را به سرپناه‌های موقتی در منطقه ایل دو فرانس انتقال داد. عکس از مهاجر نیوز
پولیس بامداد روز سه شنبه بیش از ١۴٠٠ مهاجر را به سرپناه‌های موقتی در منطقه ایل دو فرانس انتقال داد. عکس از مهاجر نیوز

در نتیجه تخلیه یکی از بزرگترین کمپ‌های خودسرانه مهاجران در شمال شرق پاریس، پولیس بیش از ١۴٠٠ مهاجر را به سرپناه‌های موقتی در منطقه ایل دو فرانس انتقال داد. قرار است این مهاجران بعد از تثبیت وضعیت اداری خانوادگی یا فردی شان، به سرپناه‌ها یا مراکز پذیرش مهاجران معرفی شوند.

عملیات مشترک پولیس پاریس و منطقه ایل دو فرانس برای تخلیه کمپ پورت دوبرویلیه حوالی ساعت ٥ و نیم بامداد روز سه شنبه ٢٨ جنوری آغاز شد و در جریان آن مهاجران در گروه‌های جداگانه توسط بس‌ها به بیرون از پاریس انتقال داده شدند.

بر بنیاد خبرنامه‌ای که از سوی اداره پولیس پاریس منتشر شد ١۴٣٦ مهاجر از جمله دهها خانواده ( ٩٣ کودک) و ١١٨٧ مهاجر مرد، از کمپ پورت دوبرویلیه در ناحیه هجدهم و نزدهم پاریس، به سرپناه‌های موقت در منطقه ایل دو فرانس انتقال یافتند. 

فریدون، مهاجر افغان با همسر و دو دخترش از ساعت پنج صبح در کنار سایر خانواده‌ها صف کشیده بودند تا سوار بس شوند. فریدون به مهاجر نیوز گفت:« روز ١١ دسمبر با خانواده‌ام به این کمپ آمدیم. ما شانس داشتیم و به کمک سازمان یوتوپیا ٥٦، بیشتر شب‌ها نزد خانواده‌های فرانسوی می‌خوابیدیم و صبح برمی‌گشتیم به کمپ.»  

فریدون و همسرش مانند بسیاری از خانواده‌ها دیگر نمی دانستند پولیس آن‌ها را به کجا انتقال خواهد داد با این حال او از تخلیه کمپ راضی به نظر می‌رسید: « خیلی خوشحالیم که بالاخره ما را از اینجا به یک سرپناه انتقال می‌دهند تا از شر سرما و باران در امان باشیم.»

داویچ، مهاجر گرجستانی، لیلا همسرش و دو کودک سه ساله و ٢٠ ماه آن‌ها نیز بیصبرانه در صف انتظار می‌کشیدند. تازمیر و همسرش، کودک شان را برای حفاظت از سرما، در یک شال بزرگ و ضخیم پیچانیده بودند. او که تا حدودی زبان فرانسوی بلد بود به مهاجر نیوز گفت چند ماه می شود که در این کمپ زندگی می‌کند. او گفت:« ما حدود نه سال را در شهر شامبری در شمال شرق فرانسه زندگی می‌کردیم و من و همسرم اسناد اقامت یک ساله داشتیم که هر سال تمدید می‌شد. نمیدانم چرا سال گذشته پولیس تصمیم گرفت که اسناد ما را تمدید نکند و به ما گفت که به گرجستان برگردیم.»

یک زوج جوان تبعه ساحل عاج نیز که در صف خانواده‌ها انتظار می‌کشید از این که بالاخره به یک سرپناه حتی موقتی انتقال خواهد یافت اظهار خشنودی کرد. امی، زن جوان ٢٩ ساله به مهاجر نیوز گفت:« در کمپ وضعیت خوب نبود. هوا خیلی سرد بود. ما یک تیلفون داشتیم که آن‌ را از ما دزدیدند. حال مجبور هستیم برای هر کاری مستیقما به ادارات مربوطه مراجعه کنیم.» در میان خانواده‌های مهاجران یک گروه سیزده چهار نفری مهاجران تبتی هم دیده می‌شدند که اکثر شان زنان جوان بودند. آن‌ها هم مانند سایر مهاجران نمی‌دانستند کجا خواهند رفت.

عملیات تخلیه در هوای سرد زمستانی و باد شدید صبحگاهی انجام شد و مهاجران تنها مقدار اندکی لباس و مواد مورد نیاز اولیه را با خود گرفته بودند اما بخش عمده وسایل و خیمه‌های محل سکونت آن‌ها توسط ماموران تنظیف شهرداری منهدم و پاک سازی شد.

اداره پولیس پاریس  می‌گوید ٧٢٩ خیمه و سرپناه‌های چوبی خودساز مهاجران در امتداد شاهراه حلقوی پایتخت تخریب و محل از وجود آن‌ها کاملاً پاک شد.

دیدیه للمان، فرماندار پولیس پاریس گفت برچیدن کمپ دوبرویلیه و انتقال مهاجران به سرپناه‌ها و مراکز پذیرایی بخشی از تعهدات کریستوف کاستنر، وزیر داخله فرانسه بود. دیدیه للمان گفت بعد از تخلیه کمپ مهاجران از پورت دولاشاپل، او روش جدیدی را برای مقابله با بازگشت مهاجران به کمپ‌های خودسرانه در پاریس پیشنهاد کرده است: « ما بعد از تخلیه کمپ، پولیس را در محل مستقر خواهیم کرد تا دور باطل تخلیه کمپ‌ها و بازگشت مهاجران به محل تکرار نگردد.»

میشل کادو، فرماندار پولیس منطقه ایل دو فرانس نیز که در محل حاضر بود به خبرنگاران گفت برای تخلیه کامل پاریس از کمپ‌های خودسرانه، به زودی حدود ٣٠٠ تن از مهاجران که در یک کمپ خودسرانه در پورت دوله ویلت مستقر شده‌اند نیز به سرپناه‌های موقتی انتقال داده خواهند شد.

بیشتر سازمانهای دفاع از مهاجران از انتقال آن‌ها به سرپناهها و مراکز پذیرایی استقبال می‌کنند اما به تاثیرات درازمدت این اقدامات به دیده تردید می‌نگرند.

به گفته سازمان یوتوپیا ٥٦، پیچیدگی و طولانی بودن روند اداری مربوط به مهاجران از فردای عملیات برچیدن کمپ‌ها، به ایجاد دوباره کمپ‌های خودسرانه منجر می‌گردد.    

 

در همین زمینه