کیمیا علیزاده، پناهجوی ایرانی که قرار است زیر پرچم آلمان در مسابقات المپیک سهم بگیرد.
کیمیا علیزاده، پناهجوی ایرانی که قرار است زیر پرچم آلمان در مسابقات المپیک سهم بگیرد.

دختر ورزشکار ایرانی که در آلمان پناه جسته است، می‌تواند به عنوان عضو تیم پناهندگان در کمیته بین المللی المپیک مبارزه کند. اما، تا زمانی که پناهندگی آلمان را به دست نیاورد، نمی‌تواند زیر پرچم ملی آلمان در این مسابقات اشتراک کند.

کیمیا علیزاده، ورزشکار قهرمان ایرانی است که در مسابقات بین المللی المپیک سال ۲۰۱۶ در شهر ریو دو ژانیرو برای کشورش، مدال برنز را به دست آورد. حالا می‌خواهد که در مسابقات المپیک سال ۲۰۲۰ زیر پرچم ملی آلمان در بخش تیکواندو، اشتراک کند. قرار است این مسابقات در شهر توکیوی جاپان برگزار شود. 

موسی سیچک، معاون فدراسیون تیکواندوی آلمان در گفتگو با رسانه (ARD) این کشور گفت که "ما تا حال دو تن از ورزشکاران (پناهجو) را برای مسابقات المپیک در نظر گرفته ایم. آنان مانند ورزشکاران ما، زیر نظر مربیان ملی قرار دارند..."

یکی از شرایط عمده برای اشتراک این دختر پناهجو، پذیرفته شدنش به عنوان پناهنده در آلمان است. پس از تصمیم گیری مثبت در قبال درخواست پناهندگی اش می‌تواند که تا ماه اپریل سال روان در تیم پناهندگان نامزد گردد. کمیته بین المللی المپیک در سال ۲۰۱۶، برای اولین بار "تیم المپیک پناهندگان" را منصوب کرد. این تیم متشکل از ده نفر می‌باشد.

با این همه، تا هنوز دقیق مشخص نیست که آیا علیزاده می‌تواند در آلمان بماند یا خیر. کیمیا علیزاده در ماه دسمبر سال گذشته با شوهرش، نخست وارد هالند گردید و سپس به آلمان رفت.

بر بنیاد پیمان دوبلین، در مورد پرونده پناهندگی یک پناهجو آن عضو اتحادیه اروپا تصمیم می‌گیرد که شخص متقاضی برای اولین بار وارد آن شده باشد.


 

در همین زمینه