سید حسنیان (طرف راست) و کارمین کالابریزه پس از گذشت ۱۳ سال دوباره بایکدیگر ملاقات کردند./عکس: Campania Regional Council
سید حسنیان (طرف راست) و کارمین کالابریزه پس از گذشت ۱۳ سال دوباره بایکدیگر ملاقات کردند./عکس: Campania Regional Council

سید حسنیان، یک مهاجر افغان که در ایتالیا زندگی می‌کند، هیچ گاه نتوانست مهربانی های یک مرد ایتالیایی را که پس از ورود به این کشور به کمکش شتافته بود، فراموش کند. حسنیان این مرد ایتالیایی را پس از ۱۳ سال ملاقات کرد. این پناهنده افغان تحصیلاتش را در رشته علوم سیاسی به پایان رسانده و اتحادیه ملی پناهندگان را نیز ایجاد کرده است. جزئیات بیشتر را در این گزارش بخوانید.

زمانی که سید حسنیان، پناهنده افغان برای نخستین بار به ایتالیا رسید، تنها بود و از شدت سرما می‌لرزید. یک مرد ایتالیایی که به شغل پیتزا پزی مشغول بود، برای این جوان افغان غذا، لباس های تمیز و جایی برای خوابیدن عرضه نمود. ۱۳ سال بعد، سید حسنیان توانست دوباره با این فرد بسیار خیرخواه ملاقات کند.

سید حسنیان، مهاجر افغان که حالا ۳۰ سال دارد، کارمین کالابریزه را در آغوش محکم گرفت و از او سپاس گزاری نمود.

وقتی که این جوان افغان، ۱۳ سال پیش به ایتالیا رسید، سفر طولانی و وحشتناکی را پشت سر گذرانده بود. این مرد ایتالیایی نخستین کسی بود که در آن زمان، دست کمک به سوی او دراز کرد.

زمانی که سید حسنیان ده ساله بود، از خانه اش در افغانستان فرار کرد. او نمی‌خواست که در صف ملیشه های جهادگرا بپیوندد. این نوجوان افغان هشت سال را در مسیر مهاجرت سپری نمود تا با عبور از پاکستان، ایران، ترکیه و یونان به یک شهر کوچک در ایتالیا برسد.

وقتی که کارمین کالابریزه با سید حسنیان روبرو شد، او را همراه خود به منزل برد تا شب را در آنجا سپری نماید. این مرد ایتالیایی به نوجوان افغان غذا داد، امکانات شست و شو را فراهم کرد و لباس های تمیز و یک تخت برای خوابیدن نیز در اختیارش گذاشت.

«مهاجران می توانند یک منبع باشند»

سید حسنیان مهربانی های کارمین را هیچ‌گاه فراموش نکرد. پس از آن شب، این دو مرد با یک دیگر ارتباط نداشتند. اما این مهاجر افغان همیشه با محبت بسیار به این مرد ایتالیایی فکر می‌کرد تا این که با یک برنامه تلویزیونی که موسوم به (این فرد را چه کسی دیده است؟) تماس گرفت و توانست که به کمک دستندکاران این برنامه، دوباره با این فرد خیرخواه ایتالیایی را ملاقات کند.

پس از گذشت ۱۳ سال، این دو مرد به تاریخ ۲۴ جنوری با هم دیدار کردند. سید حسنیان گفت: «مردم در ایتالیا بسیار خوش قلب هستند، بسیاری از آن ها نسبت به مهاجران نظر منفی ندارند و به کسانی که در جستجوی کمک و سرپناه هستند، اعتماد می‌کنند. اما احزاب سیاسی و سیاستمدارانی هستند که از موضوع مهاجرت سوء استفاده می‌کنند و می‌خواهند آن را به عنوان یک تهدید معرفی کنند.» او ادامه داد: «اگر ما مهاجران بتوانیم مستقیما راجع به خودمان صحبت کنیم و قصه زندگی مان را حکایت کنیم، مردم متوجه می‌شوند که مهاجران مجرم و خلافکار نیستند و می‌توانند "برای کمک به جامعه" منبع باشند. بنیان‌گزاری کرده و ریاست آن را هم به عهده دادر

حالا سید حسنیان با همسر و پسر چهارساله اش در شهر رُم زندگی می‌کند. او اخیراً از دانشگاه لاساپیی ینسای شهر رُم در رشته علوم سیاسی فارغ التحصیل شده است و افزون بر این، یک اتحادیه ملی پناهندگان را  بنیان‌گزاری کرده و ریاست آن را هم به عهده دارد.

کمک به پناهجویان دیگر 

زندگی در ایتالیا برای سید حسنیان همیشه آسان نبوده است. او در این کشور بی خانمانی را تجربه کرده است. در طول این دوران دشوار، خاطره کارمین کالابریزه به او کمک کرد که از این مرحله بگذرد و برای کمک به دیگران تلاش نماید.

سید حسنیان گفت: «استقبال این مرد از من و مهمان نوازی او مرا تشویق کرد که در این کشور خارق العاده بمانم.»

حالا او سعی می‌کند به پناهجویان و پناهندگان کمک کند.

روز جمعه، به سید حسنیان در شورای منطقه ای کامپانیا خوش آمدید گفته شد. چیارا مارسیانی، از اعضای این شورا اظهار کرد: «اقدامات مشابه آن چه که کارمین کالابریزه انجام داد، اهمیت خوش آمدگویی را به ما یادآوری می‌کند.»

اراسمو مورتارولو، یک عضو دیگر این شورا افزود قصه سید حسنیان و کارمین «حکایت زیبایی بود که [...] نشان می‌دهد، ایتالیا می‌تواند (به مهاجران) خوش آمدید بگوید، مردم آن به معرفت و مدنیت پایبند هستند و این کشور فرصت هایی برای عرضه کردن دارد.»


 

در همین زمینه