سازمان عفو بین المللی می‌گوید که در سال ٢٠١٩ افغانستان مرگ‌بار ترین کشور جهان برای کودکان بوده است. عکس از رویترز
سازمان عفو بین المللی می‌گوید که در سال ٢٠١٩ افغانستان مرگ‌بار ترین کشور جهان برای کودکان بوده است. عکس از رویترز

سازمان عفو بین المللی می‌گوید که سال گذشته حدود نیم میلیون مهاجر افغان به افغانستان بازگردانده شده و صدها هزارتن دیگر نیز در داخل این کشور آواره شده‌اند. این سازمان همچنین گفته است که در سال ٢٠١٩، افغانستان مرگبار ترین کشور جهان برای کودکان بوده است.

بر بنیاد گزارش سالانه سازمان عفو بین المللی که روز پنجشنبه ٣٠ جنوری منتشر شد، تعدادی از کشورها با «نقض بی پروای قوانین بین المللی»، هزاران مهاجر افغان را به افغانستان برگردانده‌اند.

بر بنیاد گزارش، پاکستان و ایران در سال گذشته، حدود نیم میلیون مهاجر را وادار به بازگشت به افغانستان کرده‌اند در حالیکه ترکیه از ماه سپتمبر به بعد، دستکم ١٩٠٠٠ مهاجر افغان را به کشورشان اخراج کرده است.

در گزارش گفته شده که کشورهای اروپایی نیز علیرغم توافقی که با دولت افغانستان به امضا رساند‌ه‌اند، صدها مهاجر افغان را به افغانستان بازگردانده‌اند.

این در حالیست که به گفته عمر ورایش، مسئول بخش آسیای جنوبی عفو بین المللی « درگیری‌های مسلحانه در افغانستان نه تنها کاهش نیافته بلکه رو به افزایش است و تاوان آن را غیرنظامیان می‌پردازند.» 

بیشتر بخوانید:

 ادامه اخراج پناهجویان افغان از آلمان؛ ۴۴ نفر به کابل رسیدند

۲۰۰ هزار مهاجر افغان سال گذشته در ترکیه بازداشت شده اند

پارلمان فرانسه قانونی را تائید کرد که موجب تسهیل اخراج افغان‌ها خواهد شد 

کودکان، بزرگترین قربانیان خشونت‌های مسلحانه 

 بر مبنای گزارش، در ٩ ماه اول سال ٢٠١٩، حدود ٢٥٦٣ غیرنظامی در جنگ‌های افغانستان کشته و ٥٦٧٦ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

 گزارش می‌گوید که طی همین مدت، ٢۴٠٠ کودک در جریان درگیری‌ها و خشونت‌های مسلحانه در افغانستان کشته شده‌اند. به گونه‌ای که افغانستان در سال گذشته مرگبار ترین کشور جهان برای کودکان بوده است.

گزارش سازمان عفو بین الملی از بی اعتنایی گروههای مسلح و نیروهای دولتی افغانستان، نسبت به سرنوشت غیرنظامیان انتقاد و گروههای مسلح را به «ارتکاب جنایات جنگی»  متهم کرده است. این سازمان نیروهای طرفدار دولت را نیز مسئول کشته شدن افرادی خوانده است که دولت «وظیفه حفاظت از آن‌ها را به عهده دارد.»

گزارش تاکید کرده است که «مقام‌های دولت افغانستان و جامعه جهانی مسئولیت دارند از غیرنظامیان حفاظت کنند و عاملان حمله به آنان را به پاسخگویی وادار کنند.»

قتل و ارعاب فعالان حقوق بشر

بخشی از گزارش عفو بین المللی نیز به دشواری‌هایی اشاره می‌کند که فعالان حقوق بشر در افغانستان با آن‌ها روبرو هستند.

در ماه دسمبر گذشته، اداره امنیت ملی افغانستان، موسی محمودی و احسان الله حمیدی، دو تن از فعالان مدنی را در ولایت لوگر بازداشت کرد. این دو متهم شده بودند که قضیه تجاوز جنسی بر دهها کودک در این ولایت را افشا کرده اند.

در ماه سپتمبر گذشته نیز عبدالصمد امیری، عضو کمیسیون حقوق بشر ولایت غور به دست طالبان کشته شد اما هیچگونه تلاشی برای پیدا کردن عاملان این قتل صورت نگرفته است.


 

در همین زمینه