بر بنیاد یک پژوهش، شمار زیادی از آلمانی ها علاقه ندارند که منازل شان را به خارجیان اجاره بدهند.
بر بنیاد یک پژوهش، شمار زیادی از آلمانی ها علاقه ندارند که منازل شان را به خارجیان اجاره بدهند.

شمار زیادی از شهروندان آلمانی از داشتن همسایه و یا کرایه نشین مهاجر استقبال نمی‌کنند. یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که ۴۰ درصد آلمانی ها ترجیح می‌دهند که خانه شان را به مهاجران کرایه ندهند.

نتایج یک نظرسنجی حاکی از آن است که شمار قابل توجهی از شهروندان در آلمان از داشتن همسایه و کرایه نشین مهاجر استقبال نمی‌کنند. ۴۰ درصد از پاسخ دهندگان گفته اند، نسبت به کرایه دادن خانه شان به کسانی که پیشینه مهاجرت دارند، احساس خوبی ندارند.

دلایل سؤال برانگیزی در زمینه اجاره ندادن خانه برای یک فرد خارجی وجود دارند. مسلمان، خارجی و هر نامی که برای صاحبان خانه در آلمان بیگانه است، شانس کم برای کرایه گرفتن دارند. کارشناسان خواستار اصلاح قانون برای مقابله بهتر با تعبض نژادی موجود در بازار مسکن در آینده هستند.

وضعیت بازار مسکن در بسیاری از شهرهای آلمان، به خصوص در شهرهای بزرگ رضایت بخش نیست. در اغلب موارد، تعداد متقاضیان نسبت به خانه های خالی عرضه شده بیشتر است و در مواردی هم کرایه به حدی افزایش یافته که کسانی که درآمد کم و یا متوسط دارند به راحتی از عهده پرداختش بر نمی آیند.

مهاجران و خارجیان ساکن آلمان علاوه بر این مشکلات با معضل دیگری نیز روبرو هستند؛ عده زیادی علاقه به کرایه دادن خانه شان به آنها ندارند.

نتایج یک نظرسنجی که اداره فدرال ضد تبعیض روز چهارشنبه (۲۹ جنوری ۲۰۲۰) در برلین، پایتخت آلمان منتشر کرده نشان می دهد که حدود ۴۱ درصد از پاسخ دهندگان برای کرایه دادن خانه به مهاجران به میزان "زیاد یا خیلی زیاد" احساس نگرانی می کنند.

بر اساس این نظرسنجی نزدیک به ۳۰ درصد پاسخ دهندگان گفته اند، از تصور این که یک مهاجر یا خارجی همسایه آنها باشد احساس ناخوشایندی دارند.

در این نظرسنجی بیش از نیمی از شهروندان به صراحت کرایه دادن یک اتاق در آپارتمان مسکونی خود به یک مهاجر را غیر قابل تصور خوانده اند.

برنهارد فرانکه، سرپرست اداره فدرال ضد تبعیض در مصاحبه با دویچه وله می‌گوید که اغلب، تنها داشتن یک نام خانوادگی نامانوس کافی است که فرد متقاضی اصلا برای بازدید از آپارتمان که خالی است، دعوت نشود.

برنهارد فرانکه، سرپرست اداره فدرال ضد تبعیض

عدم آگاهی از قوانین ضد نژاد پرستی

او ابراز تاسف می‌کند که اعلانات کرایه خانه که به طور آشکار جنبه نژادپرستانه دارند بسیار به چشم می‌خورند و این در حالی است که چنین کاری از لحاظ قانونی ممنوع است.

برنهارد فرانکه با اشاره به قوانینی که تبعیض در بازار مسکن را ممنوع کرده اند به مهاجران توصیه می‌کند با حقوق خود آشنا شوند و در صورت لزوم علیه چنین مواردی اقدام کنند.

انجمن امدادی کلیسایی "دیاکونی" نتیجه این بررسی را نگران کننده خوانده است. اولریش لیلی رئیس این انجمن می‌گوید که "نژادپرستی دلایل زیادی دارد، اما هرگز قابل توجیه نیست." او در ادامه گفته است که موجودیت مسکن های قابل پرداخت یکی از مسایل مطرح فعلی است. به همین دلیل است که ساخت خانه های مسکونی در صدر دستور کار سیاسی قرار دارند.

nka, na (epd, taube)

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 

در همین زمینه