مهاجرین در مرز ترکیه- یونان
مهاجرین در مرز ترکیه- یونان

در سال ۲۰۱۶ ترکیه و اتحادیه اروپا توافقنامه ای را برای جلوگیری از مهاجرت های غیرقانونی به این اتحادیه از طریق ترکیه امضا کردند. اما امروز هر دو طرف از اجرای طرح ناراضی هستند. اما احتمالاً ارائه یک طرح جدید نیز دشوار است.

در حقیقت، در ابتدا به نظر می رسید که به اصطلاح قرارداد پناهندگی اتحادیه اروپا با ترکیه خوب اعمال می شود. تعداد پناهجویانی که از ترکیه به اتحادیه اروپا، به ویژه یونان، آمده بودند، به شدت کاهش یافت زیرا، ترکیه به طور موثری مرزها را حفاظت می کرد. اما سرانجام این تمایل کاهش یافت. دلیلی که ترکیه بیان داشته است این است که اتحادیه اروپا کمک های مالی را که رویش توافق شده است، پرداخت نمی کند. همچنین ترکیه تهدید به لغو این توافقمامه کرده است.

اما شک و تردید در مورد این توافقنامه در اروپا نیز افزایش یافته است و برخی از کشورهای اتحادیه اروپا این توافقنامه با ترکیه را "باج خواهی" عنوان می کنند. با این این، در بین سران دولت های اروپایی نیز این نگرانی وجود دارد که پایان دادن به این توافقنامه، رقم پناهجویان را افزایش می دهد و این امر می تواند جنبش های راست افراطی و پوپولیستی را تقویت بخشد.

کارهای مقدماتی صدراعظم آلمان

آلمان ریاست شورای اتحادیه اروپا را در ماه جولای سال ۲۰۲۰ به عهده خواهد گرفت. انگلا مرکل صدراعظم آلمان متعهد به ادامه توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه است و بنابرین باید از گزینه های دست داشته استفاده کند.

صدراعظم آلمان در آخرین دیدار اش با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در ماه جنوری، از پذیرش میلیون ها پناهجوی سوریایی تشکر کرد و از تعهد حکومت ترکیه در این راستا قدردانی نمود. مرکل همچنین متعهد شد که کمک های مالی بیشتری جریان پیدا خواهد کرد. در توافقنامه ماه مارچ سال ۲۰۱۶ به ترکیه مبلغ شش میلیارد یورو در طی چند سال برای رسیدگی و مراقبت از پناهجویان سوریایی وعده داده شده بود.

انکلا مرکل صدراعظم آلمان با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در استانبول دیدار کرد.

گرهارد کناوس، یکی از مهندسین توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه می گوید که "تا کنون مهمترین پیام در نشست استانبول این بود که مرکل ادامه کمک های گسترده به پناهجویان را در نظر گرفته است." این محقق در امور مهاجرت در ادامه گفته است که "در صورت عدم حمایت مالی، این توافقنامه در معرض خطر قرار می گیرد.

"سیستم پناهندگی درهم شکسته است"

کناوس اما مشکلات جدی تر را می بیند که در صورت عدم حل شان توافقنامه به خطر روبرو خواهد گردید." او در ادامه می گوید که در جزایر یونان، اتحادیه اروپا قادر به پردازش درخواست های پناهندگی به صورت انسانی و عادلانه نیست (...). در اصل، سیستم پناهندگی در هم شکسته است. در حال حاضر این احتمال وجود دارد (پناهندگان که درخواست پناهندگی شان رد شده است، به ترکیه بازگردند و دوباره از صفر آغاز کنند." او متعقد است که اگر اتحادیه اروپا نتواند این مشکلات را حل کند، توافقنامه به زودی شکست خواهد خورد.

برای اطمینان از تداوم توافقنامه ای اتحادیه اروپا و ترکیه، حکومت آلمان مذاکرات را با تصمیم گیرندگان اتحادیه اروپا شدت بخشیده است. در پشت صحنه، برلین با کرواسیا که هم اکنون ریاست شورای اتحادیه اروپا را دارد، با جوزف بوریل نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست های امنیتی و کمیسار امور توسعه اتحادیه اروپا در مذاکره است.گرهارد کناوس، یکی از مهندسین توافقنامه اتحادیه اروپا

اجلاس ویژه ۲۰ فبروری

این که آیا خواست مرکل مبنی بر ادامه توافقنامه ای اتحادیه اروپا و ترکیه در قبال پناهجویان تحقق می یابد یا خیر، بستگه به پول دارد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال مذاکره در مورد بودجه اتحادیه اروپا برای هفت سال آینده هستند. مذاکرات با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دشوار شده است، زیرا پول های بریتانیا دیگر به بودجه این اتحادیه وارد نمی شوند. چارلس میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا، برای مذاكره در مورد ایجاد یک اتفاق نظر بین سران كشورها و حکومات عضو اتحادیه اروپا، نشست ویژه ای را به تاریخ ۲۰ فبروری در بروكسل ترتیب داده است. این که آیا میلیارد ها دالر به سیاست مشترک پناهجویی اتحادیه اروپا با ترکیه جریان پیدا کند یا خیر، نیز در دستور کار این نشست قرار دارد.

nka, nf (Akal)

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه