سباستین کورتس و انگلا مرکل/عکس: Reuters/H. Hanschke
سباستین کورتس و انگلا مرکل/عکس: Reuters/H. Hanschke

مقام های ارشد آلمان و اتریش روی از سرگیری ماموریت نجات مهاجران در بحیره مدیترانه به توافق نرسیدند. انگلا مرکل از این طرح حمایت کرد، اما زبستیان کورتس با آن مخالفت نمود.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان با زبستیان کورتس، همتای اتریشی اش روی آغاز مجدد ماموریت نجات پناهجویان در بحیره مدیترانه روز دوشنبه گذشته به نتیجه مثبت دست نیافتند.

با وجود این که هر دو رهبر در کشورهای شان از احزاب راست میانه نمایندگی می‌کنند، مرکل در جریان این دیدار از احیای مجدد ماموریت نجات به گونه قاطعانه پشتیبانی کرد اما کورتس چراغ سبز در برابر این خواست از خود نشان نداد.

از منظر صدراعظم اتریش، ماموریت نجات که تحت عنوان عملیات سوفیا انجام می‌شد، باعث شد که فعالیت قاچاقبران انسان در لیبیا رونق بگیرد و آن ها پول بیشتری را به دست آورند. جنگ داخلی و هرج و مرج در لیبیا، شرایط را برای فعالیت قاچاقبران بیشتر از پیش مساعد کرده است.

اما کورتس در این دیدار از تلاش های آلمان برای پیشبرد صلح در لیبیا ستایش کرد. در نشستی که اخیراً در آلمان برگزار شده بود، همه طرف های مناقشه لیبیا اعلام کردند که  تحریم صدور سلاح به لیبیا را که توسط سازمان ملل تصویب شده، رعایت می‌کنند.

صدراعظم آلمان در این دیدار گفت، در حال حاضر سازمان های امدادگر غیردولتی  کشتی های نجات را در بحیره مدیترانه اداره می‌کنند و اجرای ماموریت نجات با مجوز اتحادیه اروپا و بر اساس قوانین آن می‌تواند باعث بهبود وضعیت شود.

کورتس طرفدار کنترول سختگیرانه مهاجرت است و در گذشته از سیاست دروازه های باز انگلا مرکل در قبال مهاجران نیز انتقاد کرده بود.

عملیات "سوفیا" در سال ۲۰۱۹ متوقف شد

عملیات "سوفیا" در سال ۲۰۱۵ آغاز شد و از آن زمان به بعد تمدید می‌گردید. اما این ماموریت در سال ۲۰۱۹ متوقف شد. از زمان آغاز این برنامه تا به حال، حدود ۵۰ هزار مهاجر از بحر نجات داده شده اند.

جوزپ بوریل، دیپلومات ارشد اتحادیه اروپا ماه گذشته از کشتی های نیروی بحری این اتحادیه خواست که به ساحل لیبیا برگردند و قانون تحریم سلاح را در منطقه عملی کنند. کورتس گفت که با این پیشنهاد بوریل مخالف است و از نظر او، تحریم را از هوا بهتر می‌توان کنترول کرد.

کورتس اخیراً دوره دوم کاری اش را به عنوان صدراعظم اتریش آغاز کرده است. سال گذشته، حکومت ائتلافی که از حزب خلق اتریش (ÖVP) و حزب آزادی اتریش (FPÖ) تشکیل شده بود، پس از جنجال در مورد اتهامات فساد و رشوه ستانی از هم فروپاشید.

 

در همین زمینه