آرشیف: اردوگاه موریا. عکس: رویترز، الکیس کنستانتینیدیس
آرشیف: اردوگاه موریا. عکس: رویترز، الکیس کنستانتینیدیس

پولیس یونان روز جمعه ٧ فبروری اعلام کرد که هفت تن را به ظن تهدید و ارعاب مهاجران در جزیره لیسبوس دستگیر کرده است. این دستگیری چند روز بعد از تظاهراتی صورت می‌گیرد که طی آن مهاجران کمپ موریا به شرایط رقت بار زندگی در این کمپ و سختگیری در روند پناهندگی در یونان اعتراض کردند.

به گفته پولیس، افراد دستگیر شده متهم هستند که اعضای « یک شبکه جنایت کار و ناقض قانون» بوده و علیه مهاجران مرتکب اعمال غیرقانونی می‌شده‌اند.

افراد یاد شده که از ١٧ تا ٢۴ سال عمر دارند روز پنجشنبه در نزدیکی ورودی کمپ موریا دستگیر شدند. کمپ موریا در اصل برای٢٧٠٠نفر پیش بینی شده است اما حال حدود ٢٠ هزار مهاجر در آن زندگی می‌کنند.

پولیس می‌گوید که در منازل افراد دستگیر شده « میله‌های آهنی، دنده‌های چوبی بیس بال و نقاب» را پیدا کرده و جستجو برای یافتن دو مظنون دیگر ادامه دارد.

روز چهارشنبه ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن‌ها افرادی با کلا‌ه‌های آهنی بر سر و میله‌های چوبی در دست، تلاش داشتند مهاجران  و اعضای سازمان‌های حمایت از آنان را تهدید کنند.

در جریان تظاهرات اعتراضی مهاجران به روزهای دوشنبه و سه شنبه این هفته، برخی از ساکنان روستاهای همجوار کمپ موریا تلاش کردند مانع عبور مهاجران از محلات شان شوند.

در جریان این تظاهرات پولیس از گاز اشک آور کار گرفت و تعدادی از مهاجران پولیس را به بد رفتاری و خشونت متهم کردند.

به دنبال این خشونت‌ها، چهارده سازمان خیریه از جمله سازمان عفو بین المللی و داکتران بدون مرز، روز پنجشنبه ازحکومت یونان، مسئولان و رسانه‌های محلی درخواست کردند از اظهارات خارجی ستیزانه ای که به تصورات منفی و واکنش‌های نژادپرستانه دامن می‌زنند، خودداری کنند.

در همین زمینه:  اعتراضات پناهجویان در جزیره لیسبوس: پولیس از گاز اشک آور استفاده کرد

 

در همین زمینه