حکومت آلمان امیدوار است با اجرای این قانون بتواند کمبودی ها را در بازار کار برطرف کند./عکس: picture-alliance/dpa
حکومت آلمان امیدوار است با اجرای این قانون بتواند کمبودی ها را در بازار کار برطرف کند./عکس: picture-alliance/dpa

یک قانون جدید که برای جذب شهروندان خارجی واجد شرایط از کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا طرح ریزی شده است، سر از اول ماه مارچ به منصه اجرا در میاید. هدف از تصویب این قانون تسهیل مهاجرت نیروی کاری متخصص به آلمان است. اینفومایگرانتس نگاهی به این قانون جدید انداخته است.

حکومت فدرال آلمان برای مبارزه با کمبود نیروی کاری متخصص، قانون جدیدی را معرفی کرد که به شهروندان خارجی ماهر و مسلکی، اجازه می‌دهد که از طریق راه های قانونی به آلمان مهاجرت کنند.

قانون جدید مهاجرت افراد مسلکی و ماهر به نام «Fachkräftezuwanderungsgesetz» سر از ماه مارچ سال ۲۰۲۰ اجرایی خواهد شد.

بنابر معلومات پورتال آنلاین«Make it in Germany»  با اجرای قانون جدید «امکان مهاجرت کاری به آلمان برای افراد مسلکی و واجد شرایط آسان تر می‌شود.» این آدرس اینترنیتی توسط حکومت فدرال آلمان به هدف معرفی قانون جدید به مهاجران واجد شرایط راه اندازی شده است.

به این ترتیب، «برای مهاجران ماهر و مسلکی که تحصیلات اکادمیک ندارند و از کشورهایی هستند که عضو اتحادیه اروپا نیستند، مهاجرت به آلمان برای کار در آینده آسان تر خواهد شد.»

اما همه با این قانون جدید موافق نیستند. برخی افراد فکر می‌کنند که مهاجرت نیروی کاری ماهر در چارچوب این قانون به اندازه کافی تسهیل نشده است. شماری هم می‌گویند، حکومت آلمان سعی می‌کند با تصویب قانون جدید، توجه عموم را از نارسایی های قوانین مهاجرت در آلمان منحرف کند، اما در این زمینه ناکام مانده است. به طور مثال، پناهجویانی که از مهارت های مسلکی لازم برخوردار هستند، باید برای دریافت اجازه کار، مدت زیادی را انتظار بکشند.

             imagoepd

جزئیات قانون جدید:

حکومت آلمان امیدوار است که با این قانون جدید مهاجرت، کمبود شدید نیروی کاری در بخش هایی مانند پرستاری افراد سالمند، فن آوری اطلاعات و انجینیری را کاهش بدهد. در بخش های یادشده، فقدان نیروی کاری متخصص در آلمان وجود دارد. قانون جدید از قوانین موجود الگوگیری شده است که برای جذب مهاجران دانشگاهی طرح ریزی شده اند.

بر اساس قانون جدید مهاجرت، افرادی که بتوانند قرارداد کار را در بخش های یادشده به دست آورند، می‌توانند اجازه کار را از حکومت فدرال آلمان بگیرند. کارفرمایان در آلمان دیگر مجبور نیستند اولویت را به آن دسته از شهروندان آلمانی یا شهروندان اتحادیه اروپا بدهند که دارای توانایی های کاری مشابه هستند.

حالا قانون "بررسی اولویت" که موسوم به (Vorrangprüfung) می‌باشد، کاربرد ندارد. این قانون برای فرصت های که برای آن کمبود شدید در آلمان احساس می‌شد، مورد استفاده قرار می‌گرفت.

اما به گفته وزارت داخله فدرال آلمان، در صورتی که وضعیت در بازار کار تغییر کند، امکانات برای اجرایی شدن دوباره آن وجود دارد.

افرادی که قرارداد کاری ندارند، می‌توانند برای دریافت ویزای شش ماهه کاری در آلمان اقدام کنند. این افراد باید دارای مهارت های مسلکی لازم برای کار در بخش هایی باشند که برای جذب متقاضیان واجد شرایط با مشکلات جدی روبرو هستند.

به گزارش اتحادیه اتاق های صنعت و تجارت آلمان  (DIHK) این کشور به دشواری خواهد توانست که در درازمدت، برای بیش از ۱.۵ میلیون شغل نیروی کاری پیدا کند.

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال از این قانون به عنوان «یک قانون بسیار مدرن یاد کرد که نیازهای اقتصاد ملی این کشور را برآورده می کند.» حکومت آلمان امیدوار است با اجرای این قانون بتواند کمبودی ها را در بازار کار برطرف کند و همزمان می خواهد که در سطح بین المللی جذاب تر باشد و با کشورهای دیگر به گونه بهتر رقابت نماید.

            ImagoR Holz
یادگیری زبان آلمانی

در قانون جدید نکته ای درج شده که از نظر برخی جلوی یک تحول جدی و اساسی را در سیستم پناهندگی آلمان خواهد گرفت. بر این اساس، متقاضیان اجازه کار باید نخست نشان بدهند که بر زبان آلمانی مسلط هستند. یادگیری یک زبان خارجی برای بسیاری از افرادی که نمی‌دانند پس از پشت سرگذاشتن این پروسه، اجازه کار دریافت می کنند یا نه، سرمایه گذاری قابل توجهی است.

آیا قانون جدید مهاجرت فقط ویژه شهروندان کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا است؟

مخاطبان این قانون جدید شهروندان کشورهایی اند که عضو اتحادیه اروپا نمی‌باشند. به گفته وزارت داخله فدرال آلمان، از متقاضیان چنین کشورها انتظار می رود که مهارت های لازم را داشته باشند یا این که دارای مهارت های مشابه با کسانی باشند که در آلمان زندگی می‌کنند.

هنوز معلوم نیست که با این قانون جدید، مشکلات مهاجرانی که در آلمان زندگی می‌کنند و اجازه کار ندارند، برطرف می شود یا خیر. اگر در بخش به رسمیت شناختن مهارت های شغلی شهروندان خارجی در آلمان تسهیلاتی ایجاد شود، ممکن است که آنان هم در چارچوب قانون جدید، مستحق دریافت اجازه کار شوند.

در حال حاضر، اجازه کار برای بسیاری از پناهجویان تمدید نشده و خطر اخراج آن ها را تهدید می‌کند. اگر به این گروه از مهاجران این امکان داده شود که جایگاه حقوقی شان را تغییر دهند، دیگر در خطر اخراج نخواهند بود و می‌توانند اجازه اقامت دائم به دست آورند.

اما احزابی که در این باره مذاکره می‌کنند تا هنوز روی این موضوع به توافق نرسیده اند. حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) که بخشی از حکومت ائتلافی بر سر قدرت است، می‌گوید که هرگاه برای مهاجران این اجازه داده شود، شماری بیشتری از افراد غیرمتخصص برای مهاجرت تشویق خواهند شد.

در قانون جدید تاکید شده است که مهاجرت افراد غیرمتخصص به آلمان را تسهیل نمی‌کند.

           picture-alliancedpaJ Bttner

این قانون برخلاف انتظار حکومت آلمان به محبوبیت دست نیافت

منتقدان این قانون مانند حزب راستگرای "بدیل برای آلمان" می‌گویند، حکومت فدرال در تلاش است با آمدن شمار زیادی از مهاجران و پناهجویان به دلیل حل مشکلات ناشی از کمبود کارگران ماهر، سیاست استقبال از ورود آنان در سال ۲۰۱۵ را توجیه کند.

در برابر قانون جدید مهاجرت کارگران ماهر، واکنش ها در آلمان متفاوت اند.

روزنامه آلمانی «تاگِس اشپیگل» در یک نظرخواهی آنلاین به این نتیجه دست یافت که بیش از ۳۳ هزار تن (۴۴ درصد) از شرکت کنندگان طرفدار این قانون هستند؛ در حالی که ۴۷ درصد دیگر می‌گویند که در شرایط کنونی امکانات شغلی کافی در آلمان وجود ندارد که برای یافتن متقاضی تلاش صورت بگیرد.

در ویب سایت «Make it in Germany» می‌توانید بررسی کنید که آیا برای مهاجرت به آلمان واجد شرایط لازم هستید یا خیر. افزون بر این می‌توانید بررسی کنید که در چه بخش هایی به نیروی کاری نیاز است و اطلاعات بیشتری راجع به دریافت ویزا و پروسه های اداری دیگر (برای دریافت اجازه کار و مهاجرت به آلمان) را هم می‌توانید به دست آورید.

 

در همین زمینه