پناهجویان معمولا می توانند پس از گذشت سه ماه از زمان ارائه درخواست پناهندگی، برای دریافت اجازه کار اقدام کنند. اما هنوز هم موانعی بر سر راه آن ها وجود دارد. عکس: Picture alliance
پناهجویان معمولا می توانند پس از گذشت سه ماه از زمان ارائه درخواست پناهندگی، برای دریافت اجازه کار اقدام کنند. اما هنوز هم موانعی بر سر راه آن ها وجود دارد. عکس: Picture alliance

رئیس رستورانت های زنجیره ای مک‌ دونالدس در آلمان می‌گوید که مهاجران باید چشم اندازهای بهتر برای ماندن در این کشور داشته باشند. هولگر بیک اخراج پناهجویان مدغم شده در جامعه آلمان را قابل درک نمی‌داند. در چهار سال گذشته، بیش از ۵ هزار مهاجر در شعبه های مک‌دونالدس استخدام شده اند.

هولگر بیک، رئیس عمومی رستورانت های مک دونالدس در آلمان می‌خواهد، پناهجویان و مهاجرانی که در جامعه آلمان به خوبی مدغم شده اند، باید چشم انداز روشن برای ماندن در این کشور داشته باشند. هولگر بیک که با روزنامه آلمانی «نویه اوسنابروکر سایتونگ» مصاحبه می‌کرد افزود که این شرکت از سال ۲۰۱۵ تا حال، بیش از ۵ هزار مهاجر را در شعبات اش استخدام کرده است.

بیک در این مصاحبه گفت: «این ها اشخاصی هستند که (به مک دونالدس) مراجعه کردند. بیشتر آن ها آموزش ندیده بودند یا این که زبان آلمانی را نمی‌دانستند، اما می‌خواستند روی پاهای خود بی‌ایستند.»

از منظر رئیس عمومی مک دونالدس در آلمان، این مهاجران در جریان کار با مک دونالدس، زبان آلمانی را آموختند و شانسی به آن ها داده شد تا به بازار کار ملحق شوند. اما به آن ها در اغلب موارد اجازه ماندن در این کشور داده نشد.

بیک در ادامه این مصاحبه گفت: «از نظر من بدترین اتفاقی که می‌تواند بیافتد، این است که اشخاص به خوبی ادغام شده از کشور اخراج شوند.»

ادغام پناهجویان در بازار کار آلمان بهتر از حد انتظار بوده است

او ادامه داد: «من هیچگاه این را درک نخواهم کرد! حالا من به عنوان رئیس مک دونالدس سخن نمی‌گویم، بلکه این نظرشخصی من است.»

در حال حاضر حدود ۶۰ هزار تن با رستورانت های زنجیره‌ای مک دونالدس در آلمان کار می‌کنند.

پناهجویان معمولا می‌توانند پس از گذشت سه ماه از زمان ارائه درخواست پناهندگی شان برای دریافت اجازه کار اقدام کنند. بر اساس یک کار پژوهشی که در این اواخر انجام شده، چشم انداز کاری برای پناهجویان و مهاجران در آلمان اندکی بهبود یافته است. اما فقط ۴۹ درصد از آن هایی که از سال ۲۰۱۳ تا حال به آلمان آمده اند، توانسته اند در پنج سال نخست اقامت شان در این کشور کار ثابت پیدا کنند.


 

در همین زمینه