در نزدیک شهر برست، هر سه شنبه  و پنجشنبه مهاجران نوجوان فوتبال بازی می‌کنند. عکس:مهاجرنیوز/ مایوا پوله
در نزدیک شهر برست، هر سه شنبه و پنجشنبه مهاجران نوجوان فوتبال بازی می‌کنند. عکس:مهاجرنیوز/ مایوا پوله

در فرانسه مهاجران زیر سن و بدون همراه که اقلیت آنها توسط دادگاه ها به رسمیت شناخته نشده اند و برگه شناسایی ندارند، نمی توانند مجوز بازی در تیم فوتبال را دریافت کنند. در نزدیکی شهر برست در برتانی شمال غرب فرانسه، باشگاه AL Coataudon از این مهاجران استقبال می کند. آنها هفته ای دو بار در این تیم فوتبال بازی می کنند و برای رهایی از فشار و درد سرهای مهاجرت، در طول روز یه اینجا می‌آیند و قهوه می نوشند، با هم صحبت می‌کنند.

«لطفن بیایید در صف!» "مرد جوان، شماره بوت تان چند است؟" ساعت تقریباً ٥ بعد از ظهر است و حدود ٢٠ تن از اشتراک کنندگان قبلاً یکی در پشت دیگری در جلوی ورودی محل باشگاه فوتبال AL Coataudon در صف منتظر هستند. عصر امروز سه شنبه ماه فبروری هوا خوب است. در هر صورت، باران نمی بارد. بنابراین یک دقیقه را نباید برای بازی و تمرین از دست داد.

در داخل، در یکی از اتاق های کمد، جوانان کفش و وسایل شخصی خود را به داوطلبان می دهند. بارانی را به آنها دادند. لوک تراورگوئر رئیس باشگاه می‌گوید: ما تجهیزات را برای آنها قرض می دهیم و اطمینان حاصل می ‌کنیم که آنها بعداً وسایل را به ما باز می گردانند. هر فرد جدید ثبت نام می شود، برای هر شخص یک تی شرت، نیکر فوتبال، جوراب و یک بوتل آب داده می‌شود که آنها را در طول سال با خود نگه می دارند.

باشگاه برای مهاجران زیر سن کفش های فوتبال توضیح می کنند تا بهتر بازی کنند. عکس:مهاجرنیوز/مایوا پولهاحمد * مهاجری نوجوانی از ساحل عاج، برای نخستین بار است که اینجا می‌آید. آقای لوک سعی دارد تا برای احمد لباس ورزشی به اندازه بدنش پیدا کند. لوک می‌گوید «این وسایل به کمک اعضای باشگاه یا سایر باشگاه هایی که از تیم ما حمایت می ‌کنند به آنها داده می شود.» «اعضای شورای شهرداری نیز برای خرید کفش ها به این مهاجران کمک کرده است.»

احمد مانند بسیاری از کسانی که به این آموزش می‌آیند، به تنهایی به فرانسه آمده است. او می‌گوید سن او کمتر از ١٨ سال است. اما سن وی در شعبات اداری مهاجران زیر سن مورد سؤال قرار گرفته است و او هم اکنون در حال ادعای روشن شدن وضعیت قانونی خود است. اقای لوك می‌گوید «اکثریت آنها در این شرایط بسر می برند.» او بیش از سه سال است که کارگاه آموزش فوتبال را برای مهاجران زیرسن که آنها را به رسمیت نمی شناسند، برگزار می‌کند.

احمد برای نخستین بار در باشگاه آمده است. عکس: مهاجرنیوز/مایوا پولهایده این کارگاه آموزشی فوتبال برای نوجوانان در سال ٢٠١۷ به میان آمد. در ماه مارچ همین سال، لوک در طی برگزاری یک برنامه با انجمن اتوپیا ٥٦  دیدار می کند. وی از دیدارش با این انجمن گفت: «آنها دیدند که من لباس باشگاه را به تن دارم، بنابراین از من سؤال کردند که آیا می توانم برای مهاجران جوان بازی فوتبال برگزار کنم.»  او افزود: گس از آن کارهایی انجام شد که بالاخره برای تشکیل یک تیم فوتبال با اشتراک آنها در باشگاه برگزار کنیم اما تقاضا بیش از حد بود. باید برای اشتراک اعضای تیم برنامه ریزی می کردیم که بالاخره با جلسات جدی و تجهیزات مناسب برای آنها تا اینکه در وقت ورزش افگار نشوند، موفق شدیم افراد را در تیم های خود به گونه نوبتی تقسیمات کنیم.»

«فوتبال مثل یک زبان جهانی است!»

 اکثر این نوجوانان در باشگاه های وابسته به فدراسیون فوتبال فرانسه (FFF) اشتراک کرده نمی توانند. افراد زیر سن قانونی باید برای به دست آوردن مجوز توسط دادگاه تثبیت سن شوند و سندی را بدست آوردند در غیر آن این مهاجران نوجوان فقط  برای تمرین در ساعات مشخص می توانند فوتبال بازی کنند اما اجازه شرکت در مسابقات را ندارند.

لوک برای اینکه این نوجوانان مهاجر در تیم ها شرکت کنند و فوتبال بازی کنند، شرایط خوبی را بنابر یک سیستم سازمان یافته ایجاد کرده است. او می گوید «در جولای سال ٢٠١۷ ما با مرکز دپارتمان اقدامات اجتماعی (CDAS) در برست توافق همکاری امضا کردیم. این توافق اجازه می دهد تا همه جوانان تحت نظارت این مرکز فعالیت های ورزشی داشته باشند. بنابراین این مرکز در صورت بروز مشکلات مسئول است.» لوك همچنان تذکر داد که این مهاجران نوجوان بیمه صحی و تصدیقتامه صحی دارند.

لوک تریگور رئیس باشگاه در حال توضیح لباس های ورزشی. مهاجرنيوز/مایوا پوله آقای لوک گفت، «در تیم ما پناهجویانی که در مراکز پذیرایی زندگی می‌کنند نیز می‌توانند اشتراک کنند. سال قبل ما به تعداد ١٠٠تن اشتراک کننده داشتیم، امسال تعدا به ٥٠رسیده است، حتا اگر تعداد تیم ما به ١٢ هم برسد ، ادامه می دهیم و برای آینده پروژه های خوبی در دست داریم.»

در پس از ظهر همان روز، به تعداد ٢٠ اشتراک کننده مشغول بازی و تمرین در میدان بودند. مارسل گورت کپیتان ۷٢ ساله سابق تیم فوتبال آنها را رهنمایی می کرد. نوجوانان مهاجر با شوق و شور توپ را به یکدیگر پاس می کردند و با لبخند به سوی هم می دیدند.

حتی کسانی که به زبان فرانسوی صحبت کرده نمی‌توانستند، به رمز و راز بازی فوتبال می فهمیدند. برای همین لوک خاطرنشان می کند: «فوتبال مثل یک زبان جهانی است!» مارسل می گوید، «گاهی اوقات وقتی آنها گوش نمی‌دهند، مانند همه نوجوانان لحن خود را بالا می برند.»

مارسل گورت مربی سابق فوتبال. عکس: مهاجرنیوز/ مایوا پولهمامدو * نوجوان ١۷ ساله از ساحل عاج، لباس های ورزشی خود را نپوشیده است. به نظر می رسد کمی بیمار است اما هنوز هم برای پیوستن به رفقایش آنجا آمده است. وی با لحن خجالتی می گوید «واقعاً مرا آرام می‌کند وقتی اینجا می‌آیم." در کشورش ، او قبلاً فوتبال بازی کرده است اما "اینطور نه". بسیاری از آنها هرگز در یک باشگاه ورزشی آموزش ندیده اند.

«دراینجا فقط فوتبال بازی می‌کنیم»

حوالی ساعت ٦:٢٠ پس از ظهر، روند ١٠ در برابر ١٠ آغاز می شود. مربی دیگری به مارسل می‌گوید:«ببین! آن یکی با لباس سرخ بسیار خوب بازی می‌کند.» مارسل می‌گوید اگر برای این نوجوانان فرصت داده شود و به آنها تمرین داده شود، آنها بازی کننان خوبی در آینده خواهند شد». از سال ٢٠١۷ بدینسو، هشت تن از مهاجران نوجوان بازی کننان رسمی تیم AL Coataudon شدند. مارسل می‌گوید: «اما ما افرادی را با خلاق خوب در تیم می‌گیریم! در واقع تنها بازی کردن در تیم مهم نیست.» لوک می گوید: «ما نمی‌خواهیم تنها یک تیم مهاجران ایجاد کنیم، ما در تلاش هستیم تا همه نوجوانان زیر سن را که همراه ندارند، برای آنها آموزش فوتبال می دهیم تا راهی باشد که همه آنها در جامعه بهتر ادغام شوند.»

مسئولان تیم AL Coataudon به این عقیده هستند که ورزش نوعی موفقیت است و این ورزش برای نوجوانان جالب است. برای همین آروز دارند تا نوجوانان از این طریق روزی به پای خود بایستند. اما از طرف دیگر آنها نباید فقط به فوتبال وابسته شوند، اگر خیلی خوب باشند، لزوماً باشگاه ها به دنبال آنها می‌گردند. وگرنه شانس آنها بیشتر در مدرسه است و باید درس بخوانند.

 در آن روز۲۰ اشتراک کننده در میدان مشغول بازی بودند.  عکس: مهاجرنیوز/مایوا پولهمامدو این مسئله را فهمید. این جوان که قبلاً در کشورش تحصیل کرده است، دوست دارد در بخش ساختمانی درس بخواند و بعدا کار کند. وی با جدیت گفت: «من فکر می کنم نیاز مردم بیشتر به کارهای ساختمانی است.» اما واقعیت این است که او منتظر تصمیم دادگاه در مورد تثبیت سن اش می باشد، فعالیت های وی بستگی به تصمیم دادگاه دارد. او می گوید: «من هنوز منتظر هستم، خیلی استرس دارم اما نمی دانم چطور خواهد شد...» او نفس می کشد. لوک بحث را قطع می کند و می افزاید: هنگامی که در میدان هستید، هدف این است که از هوای تازه نفس بکشید و لذت ببرید و با اشتیاق و میل تان فوتبال بازی کنید، برای یک یا دو ساعت تمام مشکلات و دردسرهای خود را بیرون بگذارید... رئیس باشگاه اصرار داشت: «من از آنها نمی‌خواهم که همه چیز را به من بگویند. انجمن های دیگر برای این کار وجود دارند، در اینجا فقط فوتبال بازی می کنیم.»

*نام های مستعار

 


 

در همین زمینه