کشتی نجات یوونتا در ماه اگست سال ۲۰۱۷ توسط مقام های ایتالیایی ضبط شد./عکس: Picture-alliance/AP/dpa
کشتی نجات یوونتا در ماه اگست سال ۲۰۱۷ توسط مقام های ایتالیایی ضبط شد./عکس: Picture-alliance/AP/dpa

شاخه آلمان سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که جایزه حقوق بشری این سازمان به مددرسانان کشتی نجات مهاجران "یوونتا" تعلق گرفته است. مقام های ایتالیایی این کشتی را در سال ۲۰۱۷ متوقف کردند و مددرسانان آن را مورد ییگرد قرار دادند.

سازمان عفو بین الملل، خدمه های کشتی "یوونتا" را به خاطر نجات بیش از ۱۴ هزار تن در بحیره مدیترانه، مورد ستایش قرار داد. این کشتی هزاران مهاجر را بین ماه جولای سال ۲۰۱۶ و اگست سال ۲۰۱۷ از خطر مرگ نجات داده بود. به همین دلیل مددرسانان این کشتی توانستند که جایزه حقوق بشری شاخه آلمان سازمان عفو بین الملل را در سال ۲۰۲۰ به خود اختصاص بدهند.

مارکوس بیکو، دبیرکل سازمان عفو بین الملل در آلمان گفت: «از خدمه های یوونتا به نمایندگی از همه افراد رضاکار ستایش می‌شود که بر روی آب و خشکی برای کمک  به مهاجران [...] تلاش می‌کنند. بر این اساس، سازمان عفو بین الملل جایزه حقوق بشری این سال ۲۰۲۰ این سازمان را به نمایندگی از تمام مدافعین حقوق بشر به آن ها تقدیم می‌کند.»

کشتی "یوونتا" مربوط به سازمان غیر دولتی جوانان نجات می‌دهند (Jugend Rettet) می‌باشد. از این کشتی برای محافظت از مهاجرانی استفاده می‌شود که سعی می‌کنند با عبور از بحیره مدیترانه خود را به اروپا برسانند.

کشتی این سازمان غیردولتی در سال ۲۰۱۷ توسط سارنوالان در جزیره سیسیلی ضبط شد. آن ها متهم شدند که با قاچاقبران لیبیایی بر سر نجات مهاجران توافق کرده اند.

سازمان عفو بین الملل این اتهامات را رد کرد و گفت، در آن زمان تیلفون های خدمه کشتی "یوونتا" مورد شنود قرار گرفت و ماموران تحقیق آن ها را به صورت مخفی تعقیب می‌کردند. تحقیقات در مورد ده تن از آن ها توسط سارنوالان ایتالیایی هنوز جریان دارد.

در بیانیه سازمان عفو بین الملل به نقل از کاپیتان "یوونتا" آمده است: «این جایزه نشان می‌دهد که ما در این مبارزه تنها نیستیم.»

 


 

در همین زمینه